ממה עשוי ראש ממשלה?

12 books
 

דוד שמחון

ממה עשויים ראשי ממשלה – מבן-גוריון ועד היום, חנוך פיבן. כנרת זמורה ביתן: תשע"ח.

12 ראשי ממשלה כיהנו בישראל מקוּם המדינה ועד ימינו. תפקיד ראש ממשלת ישראל הוא בלי ספק אחד התפקידים הקשים והתובעניים בעולם. האחריות שהוא מקבל היא לא פחות מהיסטורית והטעויות שהוא עלול לעשות יכולות להיות הרות אסון. אין לראש ממשלה שום החלטה קלה (כי אם היא הייתה קלה היא לא הייתה מגיעה אליו), והוא נדרש להתנהל במקביל במגרשים רבים ומורכבים: הלאומי והבינלאומי, הפוליטי והמדיני, הכלכלי והאישי, וכל אלו כמובן מתערבבים ומשפיעים זה על זה.

ועם כל זה לא התפתחה בישראל תרבות שמתלהבת מראשי ממשלה. לא חשוב מי מכהן בתפקיד, הציבור לא נושא את עיניו אל ראשי הממשלה, לא מתייחס ברצינות למשנתם (ולא מייחס להם משנה של ממש), לא ממש אוהב אותם ובוודאי שלא מעריץ אותם. לפעמים אחרי מותם ממתגים אותם מחדש ומספרים עליהם סיפור חדש ואחר, כפי שקרה עם בן-גוריון, בגין, רבין ואולי קצת עם שרון, אבל בחייהם של ראשי ממשלה אזרחי ישראל לא מביטים בהם במבט נרגש ומצפה. זו המציאות.

עכשיו אפשר להרהר אם היא טובה או רעה; לא אם היא טובה לראש הממשלה עצמו, זה לא ממש חשוב או מעניין, אלא אם היא מחזקת את מדינת ישראל או מחלישה אותה. אני לא בטוח בכלל מה התשובה. וכל זה בלי לומר מילה אחת על תיקי 1000, 2000 וכו' או על הקלטות יאיר ושרה.

הספר בהחלט יכול לקרב את הקוראים אל ראשי הממשלה בלי לנסות לחזק את דמותם ותדמיתם כמנהיגי הדור ומאורות הגולה, ולכן הוא ספר מוצלח בעיניי. אבל חשוב מזה: הספר מצליח להפוך את ראשי הממשלה לקרובים ורלוונטיים בעבור ילדי ישראל

אני לא בטוח מה המקום של הספר 'ממה עשויים ראשי ממשלה' בשאלה הזאת. הספר החמוד הזה, שנועד לילדים, מכיל גם ביוגרפיה קצרה על ראש הממשלה מילדותו ועד תקופת כהונתו כראש ממשלה, ובעיקר דיוקן של כל אחד מהם: דיוקן פיבני לתפארת, שעשוי משילוב בין אוסף של חפצים (כמו למשל שני זרי קוצים כשערותיו של דוד בן-גוריון או רבע עוף כאף של גולדה מאיר) לבין ציור.

החפצים האלה הם החומרים שמהם עשויים בעיני פיבן ראשי הממשלה שלנו. חנוך פיבן נהיה ז'אנר כשלעצמו, והוא מפליא להשתמש בו בספר הזה. ואף שבעבר יצר כמה דיוקנאות של ראשי ממשלה (כמו ההוא המפורסם והבועט שבו פיסל את פניו של אריאל שרון בבשר טחון), כאן הוא יוצר אוסף שלם ומלא שעם הביוגרפיה הקצרה מאפשר לילדים להכיר יותר את ראשי ממשלת ישראל.

הספר אינו ספר הערצה או פולחן ופיבן לא עוסק דווקא במורשת, בחזון או בהישגים של ראשי הממשלה אלא יותר באישיותם ובאופיים. אני לא יכול בלי להזכיר רגע למשל את הציטוט המפורסם של לוי אשכול שפיבן מביא: "אני מתפשר ומתפשר עד שאני משיג את מה שאני רוצה".

הספר בהחלט יכול לקרב את הקוראים אל ראשי הממשלה בלי לנסות לחזק את דמותם ותדמיתם כמנהיגי הדור ומאורות הגולה, ולכן הוא ספר מוצלח בעיניי. קודם כול, היכרות עם ראשי ממשלה ודיון ענייני בפועלם חשובים כפריט היסטורי משמעותי בתולדות ישראל. אבל חשוב מזה: הספר מצליח להפוך את ראשי הממשלה לקרובים ורלוונטיים בעבור ילדי ישראל. ומי יודע, אולי ילד אחד או ילדה אחת יקראו את הספר ויחליטו שהם רוצים להיות ראשי ממשלה.

סיפורים נפלאים מרבי נחמן מברסלב – עיון בסיפורים הנוספים של ר' נחמן שהוציא לאור ר' שמואל הורביץ, הרב בני קלמנזון. הוצאת גילוי – ישיבת עתניאל: תשע"ח.

נכון שכבר מזמן רבי נחמן מברסלב נהפך לטרנד, אבל זה לא גורע מאומה מהעצמה שלו. תורתו לא מפסיקה לחדש ולהיות מלאה בתעוזה וברלוונטיות. מתברר שיש אנשים שהפריצה שלהם באה רק מאתיים שנה אחרי פטירתם.

מדהים שסיפורי המעשיות של רבי נחמן נחשבים מרכזיים בתורתו. היום כאשר רב מגיע להעביר שיחה או שיעור ומשלב בהם בסיפור זה לרוב נראה רק גימיק או דיבור בגובה העיניים לקהל עממי ובוודאי לא המנה העיקרית של דבריו, אבל אצל רבי נחמן הסיפורים הם התורות הנפלאות והגבוהות ביותר. הספר הזה, בהוצאת ישיבת עתניאל, הוא עוד הזדמנות לפגוש את התורה של רבי נחמן ולטעום מסיפוריו.

אין זה סוד שיש מקבילות לרבים מהסיפורים שרבי נחמן מספר. הרבה פעמים לא ממש מתייחסים אליהם כדי שלא לפגוע בתחושת המקוריות והבלעדיות של רבי נחמן, אולם הרב קלמנזון דווקא מביא אותם ומצליח להדגיש בכך עוד יותר את העצמה של רבי נחמן

הספר מביא חמישה עשר סיפורים שאינם מספר סיפורי המעשיות הרשמי והמפורסם (ובהם מעשה מאבדת בת מלך, שבעה בטלנים, מעשה מחכם ותם ועוד), אלא מסיפורים שהתגלגלו בברסלב עד שנכתבו בידי החסידים בכמה קבצים שהפכו לספרים, ובהם הספר 'כוכבי אור', שיצא לאור ב-1933.

מובן שבשל ההתגלגלות של סיפורים אלה רבו להם הגרסאות, והמאבק עליהן הפך לעתים לעימות של ממש. הרב קלמנזון בוחר בגרסאותיו של ר' שמואל הורביץ, שהן הנועזות יותר, אולי כי הוא אוהב את התעוזה שבהן ואולי כי נראה שדווקא גרסאות אלה הן הקרובות ביותר למקור. הסיפורים מובאים כלשונם, ולאחר מכן מזמין אותנו הספר ללמוד אתו את הסיפורים ולעיין בהם.

אין זה סוד שיש מקבילות לרבים מהסיפורים שרבי נחמן מספר. סיפורים דומים מאוד סופרו מפי אחרים, בעמים אחרים ובתרבויות אחרות. הרבה פעמים לא ממש מתייחסים אליהם כדי שלא לפגוע בתחושת המקוריות והבלעדיות של רבי נחמן, אולם הרב קלמנזון דווקא מביא אותם ומצליח להדגיש בכך עוד יותר את העצמה של רבי נחמן: הוא מראה דווקא את מה שחידש רבי נחמן על פני הסיפורים הדומים, וזו תמיד תוספת שהופכת את הכול לגאוני ומיוחד במינו.

חלק מהסיפורים בספר מוכרים: מעשה מאוצר תחת הגשר, המשל מהאינדיק, משל התבואה ועוד, וחלק מוכרים פחות. בשונה מהסיפורים בספר סיפורי המעשיות הרשמי, הסיפורים כאן קצרים ופשוטים יותר, ואולי דווקא לכן ידברו יותר אל הקוראים ויהיו נוגעים יותר ורלוונטיים. הרב בני קלמנזון מצליח לקרב אותם עוד אלינו, הקוראים, להסיט את הווילון מהם ולהבהיר לנו עד כמה מה שאנחנו רואים בהם מחדש ומשמעותי. מומלץ.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם