להתבגר ביחד עם החברים

 12 books

דוד שמחון

מתגלגלים, יובל פרוינד. ידיעות ספרים: תשע"ח.

אולי זה מפני שהספר מזכיר לי נשכחות ואולי בגלל הנושא החשוב, אבל הספר של יובל פרוינד שבה אותי ונתן לי כמה שעות טובות של כיף ועומק.

הנשכחות הן חיי הפנימייה בישיבה התיכונית. כמה שאהבתי את החדר שלי ואת החבורה שנוצרה בו. כמה התלהבנו מעצמנו. כמה כיף היה להיות חלק מרביעייה, שבעיני עצמה הייתה הכי נכונה ומוצלחת בישיבה. השייכות הזאת שהחדר העניק לנו הייתה המתנה הכי גדולה שיכולנו לקבל בשנים של התיכון, שאחר כך למדנו והבנו שהן היו מורכבות או שהן אמורות היו להיות מורכבות. החדר בפנימייה יוצר מחויבות חברתית מוגדרת וקבועה שאי אפשר למצוא בקלות בגיל התיכון. מחויבות שמעניקה שייכות וביטחון חסרי תקדים. עד היום החברים שלי מאותו חדר הם חבריי הטובים ואנחנו בהחלט ממשיכים להתלהב מעצמנו, גם אם אנחנו כבר מבינים שזה לא תמיד מוצדק כל כך.

אז על חבורה כזו בדיוק הספר מספר. בבי (מיכאל > מסיבה > מסיבבי > בבי), ג'חנון (רועי התימני), שרוואלי (שאול), פצצות (יחיאל > דוס פצצות > פצצות) ושופי (עודד > ינשוף > שופי) - הדמות המרכזית בספר. חמישייה מגוונת ומדליקה. שופי למד ברעננה והרגיש רע. לאחר חודשים של דעיכה הוא מוצא את עצמו בישיבה תיכונית פנימייתית בגליל העליון ודי מהר מאומץ על ידי החבורה. הלימודים נמצאים במקום שולי ברקע ורוב רובה של ההתרחשות נמצאת בחדר ובחברי החדר. היחסים שלהם עם ההורים, עם האחים, החברה הראשונה מהסניף, הטרמפים, התפילות, הר"מ המגניב, הטיולים ועוד ועוד. אז אולי אצלנו לא היו כינויים ובמקום זה הסתפקו לעיתים בשימוש בשמות משפחה, אבל אני עדיין יכול להבין היטב על אילו מיתרים הספר פורט. על הרצון הכל כך עמוק לשייכות, לחברות אמיתית ולגדילה יחד.

ברור לי שהספר מתאר את הצד המואר של הירח המורכב הזה של פנימייה. לא מעטים מבאי הפנימיות מוצאים את עצמם מעבירים את ימיהם בחדר קר ומלוכלך עם ילדים די זרים בעבורם. אם הם רעבים אין להם חבורה שפורצת יחד למטבח ומכינה חביתה מ-40 ביצים, אלא הם פשוט הולכים לישון רעבים, או גרוע מזה - מתקשרים להורים, למרבה הבושה. אבל זה הסיפור והוא בהחלט עושה חשק. הוא בוודאי יותר קרוב למציאות מאשר שביעיות סודיות אחרות וחסמב"ות.

הספר מתאר את הצד המואר של הירח המורכב הזה של פנימייה. לא מעטים מבאי הפנימיות מוצאים את עצמם מעבירים את ימיהם בחדר קר ומלוכלך עם ילדים די זרים בעבורם. זה הסיפור והוא בהחלט עושה חשק. הוא בוודאי יותר קרוב למציאות מאשר שביעיות סודיות אחרות וחסמב"ות

אחד הנושאים החשובים שהספר מעלה הוא ההתמכרות של בבי לפורנו. הספר לא מייפה את המציאות, ומראה איך דבר כזה יכול לקרות בקלות וכמה הלחץ החברתי חזק. בלי לפחד מישיר הרב יובל פרוינד מבט להתגלגלות המבאסת הזאת ומאפשר גם לקוראים שלו לגלות, שלצער הלב, הדבר אפשרי מאוד. בלי להאשים שום אדם ושום טכנולוגיה אנחנו מגלים שדבר כזה יכול לקרות לכל אחד בכל מקום. הספר מספר על ההתמכרות בלי רחמים, ואף שהוא לאו דווקא מציג פתרונות וסוף טוב - הוא כן משקף היטב את המעגל האינסופי של האשמה, החטא וההתמכרות. נקודת האור היחידה בהקשר הזה בספר היא שבבי לא עובר את זה לבד. חבריו לחדר יודעים היטב מה מצבו, וגם אם הם לעיתים מצטרפים אליו, הם גם מנסים לעזור לו. זה דבר גדול והלוואי שנערים יעזו לשתף זה את זה גם בחולשות ובחטאים שלהם ויצליחו לעזור זה לזה לצאת מהבוץ. אני בספק גדול אם זה אכן כך, אבל אם זו תהיה תרומתו של הספר - זו תרומה אדירה.

מתגלגלים הוא ספר נוער מצוין שנוגע בכל הנושאים החשובים, המצחיקים והמשמחים שיש. בלי להטיף מוסר ובלי לפחד. עם המון רגישות, יושר ועומק. מומלץ.

 

מה אהבתי, יאיר אגמון על פרשות השבוע. ידיעות ספרים: תשע"ח.

יאיר אגמון הוא אחד הכותבים הרגישים, הכנים והשבריריים שיש כאן. יש משהו מעורר השראה באופן שבו הוא מוכן לחשוף את עצמו, את חולשותיו, את שאלותיו והרהוריו. וכשכל זה פוגש את התורה נוצר משהו מופלא ממש. הספר מכיל שניים-שלושה רעיונות קצרים על כל פרשה. הרעיונות מקוריים, רעננים, נועזים ומדליקים. כל אחד מהם יכול לפתוח דיון שלם וסוער. שזו אולי המתנה הבאמת גדולה של הספרון הזה.

התחלנו עכשיו סבב חדש של קריאת התורה, וזו באמת התרגשות גדולה (איזו המצאה גאונית זו פרשות השבוע!) ולכל סבב כדאי לקחת ספר חדש שילך איתנו בין הפרקים, הסיפורים והפרשות. אז אם יש לכם אומץ, חוש הומור ואהבה - הספר הזה יכול להיות שותף נהדר. בקצרה, בקלילות, בעברית פשוטה ורגישה ובהמון אהבה. וכל זה בלי לדבר על העיצוב הנעים שיוצר קרבה אל הכותב ואל הרעיונות שלו. איזה כיף שאפשר ליהנות ולאהוב תורה.

 

מעשה בראשית - חידושי מדע בפרשת השבוע על חמישה חומשי תורה, אברהם נתיב, נתי בן דוד ולוי צכמייסטר. איורים: יוסי שחר. מכון מש"ה: תשע"ח.

עוד ספר נהדר לצאת איתו לדרך פרשות השבוע, והפעם לילדים. הספר הוא אלבום גדול ומאויר בנדיבות. כל פרשה מקבלת שני עמודים גדולים ונוגעת בנושא מדעי מפרשת השבוע - האור בפרשת בראשית, המרוץ אל השמים בפרשת נח, החלומות בפרשת מקץ, העבדות בפרשת משפטים, הספירה בפרשת אמור, התפתחות החקלאות בפרשת בחוקותי ועוד ועוד. למרבה ההפתעה החיבורים ממש מתאימים ומאירים את פרשות השבוע באור חדש, מסקרן, ובעיקר - מאוד מאוד מקורי. ואף על פי שהספר מיועד לילדים, אני בטוח שאם ההורים ישבו עם הילדים גם הם ייהנו מאוד ויגלו דברים חדשים בתורה.

ומעבר לכל אלה - הספר מבטל לגמרי את הפער שלכאורה קיים בין תורה ובין מדע. בלי התנצלויות ובלי התפתלויות. פתאום המדע כל כך עוזר להבין את התורה ולהתרגש ממנה. מומלץ מאוד.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם