המוח הישראלי מכה בפעם ה-70

 12 books eizugi

דוד שמחון

להמציא כל בוקר מחדש - סיפורה של החדשנות הישראלית, גלית חמי וסופי שולמן. ידיעות ספרים: תשע"ח.

ספר נהדר ומרגש שיצא לכבוד חגיגות ה-70 למדינת ישראל. ומכיוון שעוד לא נגמרה השנה ולמדינה טרם מלאו 71, ומפני שזה ספר שווה מאוד גם בלי קשר - אני גאה להמליץ עליו כעת.

הספר מספר על 70 ההמצאות החשובות ביותר שהומצאו בישראל. המחברות מספרות שהן היו צריכות להשקיע רבות כדי לצמצם את הרשימה ולהגיע למספר הזה. ההמצאות המשמעותיות ביותר בכל עשור מוצגות, וכך נוצר סיפור מרגש על חדשנות ועל ישראליות.

נתחיל מהסיפור הישראלי. אין ספק ששיעור ההמצאות בישראל גדול בהרבה ביחס לגודלה ולגודל האוכלוסייה בה. ישראל משקיעה בפיתוח ובמחקר בהיקף גדול לאין ערוך ממדינות אחרות, ובעיקר יש משהו בחוצפה הישראלית, בחוסר הנחת מהמצב הקיים, במחסור הכלכלי ששרר פה שנים רבות ובאתגרים הביטחוניים - שמעודד עוד ועוד חדשנות והמצאות. כל אלה, יחד עם הכישרון של ישראלים רבים, שבא לידי ביטוי בפרסי נובל רבים, מובילים לכך שישראל הפכה למעצמת המצאות. זה באמת מרגש ומעורר גאווה רבה. בפשטות ובלי ציניות. עגבניות השרי, הטפטפות, הדיסק און קי, מובילאיי, ווייז, מוביט, פרויקט השו"ת, הכטב"מים, הקופקסון ואפילו הטאקי, ביסלי, פתיתים ובמבה - כל אלה צריכים ויכולים לגרום לכל אחד לעורר קצת את הרגש הציוני שלו ולהרגיש שבאמת קורה כאן משהו מיוחד ונדיר.

חוש ההמצאות הוא משאב הטבע הגדול ביותר של מדינת ישראל. אין ספק שהעובדה הזו צריכה לעורר לא רק גאווה, אלא גם לקיחת אחריות ונכונות לשאול את השאלות המתבקשות - איך משמרים את החדשנות הזו? איך התשוקה להעז ולהמציא לא תשכך? האם השובע והרוגע היחסי עלולים להקהות את הלהט להמצאות נוספות? האם משהו בעומק האופי שלנו עלול להתנוון?

הספר מציג את הנוסחה ליצירת המצאות שכוללת - ניצוץ, הברקה, מזל, עיתוי, מערכת תמיכה חברתית וממסדית ועבודת צוות. זו רשימה ששווה לגזור ולשמור. מסתבר שלא מעט ממנה אינו צירוף מקרים, אלא משהו שאפשר להגיע אליו. ברור שיש צורך גם במהנדסים ובאנשי מדע מבריקים, שמוכנים לעבוד קשה מאוד לאורך שנים. הספר מספר על תעוזה ועל מוכנות לעבודה קשה, ומספר גם על כישלונות רבים ומפוארים - פרויקט מטוס הלביא שנגנז מסיבות פוליטיות וכלכליות, פרויקט בטר-פלייס של שי אגסי, שמצבותיו עוד פזורות ברחבי הארץ, ועוד ועוד. ברור שהספר לא מספר על הכישלונות הלא מפוארים - אלה שלא התרוממו בכלל ושהממציא הנועז שלהן עדיין עובד עליהן ללא הצלחה, ובקרוב הוא יצא לפנסיה בלי שום דבר ביד. גם זו אפשרות שמי שרוצה לצאת לדרך כזו צריך לקחת בחשבון.

באופן אישי הספר קצת טלטל אותי. מתברר שהרבה מהדברים הגדולים באמת בעולם נעשים בעצם על ידי מהנדסים ומדענים, יותר בפקולטות למדעי החיים והמחשב ופחות בפקולטות למדעי החברה והרוח ובבתי המדרש. מתברר שאנשים שלעיתים אין להם כוונה או יומרה אידיאולוגית משפיעים יותר על חיינו מכל האידיאולוגים הגדולים. אז מה בעצם מוביל את העולם, אידיאולוגיה או צירוף מקרים מחקרי? 

באופן אישי הספר קצת טלטל אותי. מתברר שהרבה מהדברים הגדולים באמת בעולם נעשים בעצם על ידי מהנדסים ומדענים, יותר בפקולטות למדעי החיים והמחשב ופחות בפקולטות למדעי החברה והרוח ובבתי המדרש. החנונים האלה במעבדות, שלכאורה שום דבר חברתי ורוחני לא אמור לעניין אותם - הם אלה שבסוף מחוללים שינויים גדולים במציאות. אז אולי כדאי למי מאיתנו שמעוניין לחולל שינויים חברתיים ובגלל זה הלך להוראה, לעבודה סוציאלית או לעמותה כלשהי - להחליף מקצוע. והאמת שזה קצת מדאיג - כי מתברר שאנשים שלעיתים אין להם כוונה או יומרה אידיאולוגית משפיעים יותר על חיינו מכל האידיאולוגים הגדולים. אז מה בעצם מוביל את העולם, אידיאולוגיה או צירוף מקרים מחקרי? זו שאלה חשובה מאוד.

האמת היא שיש בספר המצאה אחת שחורגת מהפקולטות הרציניות ושלא נהרתה באקדמיה - הקיבוץ. הקיבוץ הוא גם כן המצאה ישראלית מרתקת ומופלאה. אנחנו רגילים להביט על הקיבוץ דרך הטראומות שהוא הנחיל לילדיו ולאנשיו, וכיום הוא באמת נראה לעיתים פתטי, אבל אף על פי כן מדובר בהמצאה חברתית מרשימה וראויה לציון. אז אולי גם למי שלא למד באקדמיה יש סיכוי להשפיע על העולם.

בסופו של דבר יש בספר הזה מסר גדול. הרבה למידה ומחקר, עבודה קשה, מוכנות לכישלונות, כישרון וזיץ ישראלי ויהודי - כל אלה יכולים להבטיח שאנחנו והעולם נמשיך להתקדם קדימה. עד הגאולה יש לנו עוד המון חסרונות למלא, אז אני מקווה שיש בינינו עוד כמה ממציאים ושיש סביבם אנשים שעוזרים להם.

ספר מעולה. למבוגרים ולנוער. אני ממליץ להגיש אותו עם בעיטה קטנה בישבן לכל אחד מאיתנו.

אי זוגי - פרקי עבודה זוגית במהלך השנה, שמואל ומירב שפירא. הוצאת מגיד: תשע"ח.

על כריכת הספר מאויר אי בודד שעליו יושבים בני זוג. זוגיות חייבת אי בודד כזה מדי פעם. לאו דווקא אי בודד של ניתוק פיזי מכל העולם והתכנסות פנימה (אם כי זוג שיכול להרשות לעצמו איזה חופשה על אי בודד, ככה עכשיו בחודשי החורף - אני בטוח שזה יהיה מומלץ), אלא מרחבים אינטימיים שאין בהם כניסה לאיש זולת הזוג. מרחבי שיחה ושפה משותפת שמתרחשים ויוצרים את האי הבודד הזה. זה מה שהספר מנסה ליצור.

שמואל ומירב שפירא, אנשי חינוך ומטפלים זוגיים, הקימו לפני שנים מיזם של בית קפה לזוגות. אירוע שבו זוגות מגיעים לבית קפה וכל זוג עובר עם עצמו תהליך. בספר הם ממשיכים את המיזם ומאפשרים לזוגות לקחת את ההזמנה הזו בטייק אוויי. כל חודש מקבל פרק - לפי מצב הרוח של החודש ולפי העומק הרוחני שהחודש מביא איתו. הבחירה להציע מפגש אחד בחודש נראית לי נכונה מאוד ומשקפת הסתכלות ריאלית ולא יומרנית מדי על חיי הזוגיות.

בכל פרק יש הקדמה קצרה על החודש והזדמנויות שהוא מביא איתו, לאחר מכן הספר מציע משחק פתיחה, הכולל לרוב שאלות הדדיות, שמצליחות לעמוד בדיוק על הגבול הדק שבין קליל למשמעותי, ואז הספר מציע מקור יהודי קצר ללימוד משותף. המקורות מתגלים כעמוקים, מלאי משמעות ובעיקר מעוררים לשיחה אישית ומשמחת. הדבר היפה הוא ששמואל ומירב לא רק מביאים לנו מקור, אלא מיד לאחריו הם מזמינים אותנו ללימוד הזוגי שלהם. הטקסט כתוב כדיאלוג ואנו מוכנסים בעדינות ובנחת לאי הבודד של שמואל ומירב. יש בזה משהו מביך, מרשים ובעיקר מעורר השראה. לסיום הפרק מספרים על זוג מסוים עם התמודדות מורכבת ועל הדרך שלו לצאת לדרך בהתמודדות הזו, ובסוף בסוף מקבלים משימה זוגית נחמדה ומועילה.

הספר מציע לכולנו להעמיק עוד בזוגיות שלנו. ליהנות ממנה עוד ופשוט לחגוג אותה יותר. אם זכינו ויש לנו זוגיות - למה לא להפוך אותה למרגשת יותר, ממלאת יותר, קדושה יותר וחיה? אנחנו בתקופה של שגרה, ואולי חלק מהזוגות שוכחים מדי פעם איזה דבר נהדר יש להם מתחת ליד. הספר הזה יכול לעזור לכולנו להיזכר. מומלץ.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם