שאלות של כופרים Featured

 14 books
שאלות של כופרים הן השאלות הכי טובות לאנשים מאמינים

דוד שמחון

21 מחשבות על המאה ה-21, יובל נח הררי. הוצאת דביר:תשע"ח.

מגילת קהלת היא מגילה עם מסר כבד ומעיק. באמצע כל השמחה והכיף של סוכות (באמת שמחה וכיף, לדעתי אם תהיה תחרות – סוכות יזכה בתואר החג האהוב בשנה), מגיעה מגילת קהלת ואומרת לנו שהכול הבל. אין שום דבר ששווה להשקיע בשבילו ואפשר לשים סימן שאלה על כל דבר. אם קוראים ברצינות את המגילה מסיימים אותה עם יותר כפירה מאשר אמונה. מעורערים ומהורהרים. זה כמובן לא סתם מגיע שם באמצע סוכות. סוכות הוא חג שמדגיש את הארעיות, התלישות והנדודים. את העובדה שהדבר היציב בחיים שלנו ומה שאנחנו נשענים עליו הוא דווקא סימן השאלה ולא סימן הקריאה.

מהרבה בחינות זה מה שקרה לי בספר הזה, המלא מחשבות מרעננות ומרתקות על המאה שלנו. זה ספר כפירה וערעור שמצליח לחשוף סדקים בכל אמונה, בכל אידאולוגיה ובכל סיפור שאנחנו מספרים לעצמנו על עצמנו. אבל הספר לא רק סודק, הוא מפורר וממש משמיט את הקרקע מתחת לרגליים של כל מה שאנחנו מכירים ומאמינים ביחס לעולם כמעט.

אחרי שיובל נח הררי נתן מבט בהיר על כל שנות ההיסטוריה האנושית בספרו 'קיצור תולדות האנושות', ואחרי שהצליח להציע סדר לעתיד בספרו 'ההיסטוריה של המחר', הוא ניגש אל ההווה שלנו. והפעם הספר פחות מסודר ובהיר. הבהירות והיכולת להסתכל במבט מאקרו הן תעודות הזהות של ההיסטוריון והסופר הזה וזה עדיין כך – אבל זה כבר לא אלגנטי וחד כמו הספרים הקודמים. נראה שההווה מצליח לבלבל גם אותו.

גם הספר הזה של הררי, כמו קודמיו, מתורגם לשפות רבות וזוכה להצלחה רבה, והוא מנסה להביט על העולם במבט עולמי ולעסוק בשאלות הגלובליות, אבל עדיין – אולי מכיוון שאני יהודי, ישראלי ודתי – הרגשתי לאורך כל הספר שהרצון האמיתי והעמוק שלו הוא להתווכח דווקא איתי ועם הדומים לי. לאחר שבספרים הקודמים הוא תיאר מציאות שבה הלאום והדת נחלשו ופחות או יותר סיימו את תפקידם וכעת הם בעיקר עסוקים בתגובות לעולם ובהתגוננות – עושה רושם שהרעיונות האלו עדיין נוכחים בעולם מספיק כדי להקדיש הרבה תשומת לב בניסיון להתגושש ולחשוף אותם כסיפור מומצא. כנראה ההיעלמות של הרעיונות האלה לא מהירה ופשוטה כל כך. גם העובדה שבתרגום הספר לרוסית הסכים הררי להכניס תיקונים, כדי לא להכעיס את ממשל פוטין, אבל לא הייתה לו בעיה להשאיר את הביקורות הנוקבות נגד ישראל והיהדות – מלמדת שאולי בהפוך על הפוך – היהדות והישראליות עודן נוגעות ומאתגרות מאוד.

הספר מנסה להביט על העולם ולזהות את התהליכים החשובים והמרכזיים שמתרחשים בו כיום. באופן כללי – חשוב להסתכל על הדברים מנקודת מבט כזו. הרבה פעמים כששואלים את השאלה ככה – מגלים שהרבה מהדברים שאנחנו מוטרדים ונסערים מהם ביומיום שלנו הם בעצם לא ממש חשובים ודרמטיים כמו שאנחנו חושבים. אפשר להתווכח וכדאי להתווכח הרבה על המסקנות של הררי – אבל רשימת השאלות והנושאים שהוא נותן בספר הזה היא בהחלט רשימה שאפשר להסכים איתה ולהתייחס אליה ברצינות.

לאורך כל הספר הרגשתי שהרצון האמיתי והעמוק שלו הוא להתווכח דווקא איתי ועם הדומים לי. לאחר שבספרים הקודמים הוא תיאר מציאות שבה הלאום והדת נחלשו ופחות או יותר סיימו את תפקידם וכעת הם בעיקר עסוקים בתגובות לעולם ובהתגוננות – עושה רושם שהרעיונות האלו עדיין נוכחים מספיק בעולם כדי להקדיש הרבה תשומת לב בניסיון להתגושש ולחשוף אותם כסיפור מומצא. כנראה ההיעלמות של הרעיונות האלה היא לא מהירה ופשוטה כל כך

 

הדבר הראשון הוא כמובן השינוי הטכנולוגי הענק שאנחנו בתוכו, ובפרט כניסתן של בינות מלאכותיות לחיים שלנו. התופעה הנחמדה הזו שיש לנו אפליקציה שמייצרת לנו רשימות השמעה של מוזיקה שאנחנו בדיוק אוהבים – מבטאת התחלה של שינוי אדיר. אלגוריתמים עשויים להיות אחראיים ליותר ויותר החלטות בחיים שלנו. לא רק בתחומים מתמטיים משעממים אלא בתחומים רבים אחרים ואפילו מוסריים ואומנותיים. החיבור של הביוטכנולוגיה לתוך זה יכול ליצור דברים שלא ייאמנו. ספר שתקראו או סרט שתראו יזהה באמצעים טכנולוגיים מה מרגש ומעניין אתכם וישנה את העלילה בעבורכם כך שתתרגשו יותר, וכמובן – תצרכו יותר. מובן שהדבר עלול גם להביא להקמתן (אם הן עוד לא קמו) של דיקטטורות דיגיטליות, שיודעות עלינו הכול ברמה שאנחנו לא יודעים על עצמנו. ההתרחשות הזו היא נושא שצריך לתת עליו את הדעת.

הטכנולוגיה תשפיע באופן דרמטי גם על שוק העבודה. הררי צופה שאנשים רבים, ובפרט כאלה שלא תהיה להם מיומנות של הסתגלות מתמדת לשינויים – לא יהיו פועלים במעמד נמוך, כפי שקרה בעבר למי שלא הסתגל למציאות חדשה – אלא יהפכו למיותרים ממש. יהיו לנו אחוזים רבים של אנשים מיותרים, שלא יהיה בהם שום צורך בשוק העבודה. זה דבר משמעותי מאוד שהוא מסיק מכאן למערכת החינוך ולמטרותיה בימינו – בעיניו הדבר החשוב ביותר בחינוך כיום והדבר הכי חשוב שבתי ספר יכולים לעשות הוא ליצור אצל ילדים מסוגלות לשינויים מתמידים, מבחינת יכולת הלמידה והביקורתיות ומבחינה של חוסן נפשי.

הספר מעניק גם מבט חדש ומרתק על טרור, על לאומיות, על קהילות ועל נושאים רבים ומגוונים. נושא חשוב שצריך פעם לחשוב עליו, ומשום מה נראה לי שהוא רחוק מרבים מאיתנו, הוא ההתחממות הגלובלית, שגם בו עוסק הספר. מעניין לחשוב מדוע הנושא הפך לפוליטי ולעוד דבר שנהייתה בו עמדה אוטומטית לפי השתייכות פוליטית (התשובה שהוא מציע די פשוטה אגב – הנושא הוא גלובלי ולכן מי שמחזיק בעמדות ימין, שככלל רוצה לחזק את הלאומיות על פני הגלובליות – מאוים מנושא כזה. ועדיין זה מוזר), אבל בלי קשר לכל זה – אין לי ספק שגם אם חולקים על הסיבות ועל היכולת לעצור את התהליך העולמי הזה – יש כאן משהו גדול שבהחלט ישפיע על חיינו איכשהו.

יובל נח הררי הוא בלי ספק אדם שרחוק ממני אידאולוגית, פוליטית ורוחנית. בדבריו הוא מבטא עמדות חילוניות מאוד וליברליות מאוד. הוא מבטא קול צלול ובהיר של תיאוריות שייתכן שחלקנו עסוקים בלהילחם בהן. בעיניי יש חשיבות גדולה להקשיב לדברים לעומק. להבין כיצד השאלה הבסיסית שעכשיו מעניינת את העולם הליברלי התחלפה – כבר לא "מהי משמעות החיים" אלא רק "כיצד לצמצם סבל", ולהבין עד כמה עובדה זו משמעותית. להבין כיצד נוצרה תפיסה של ניגוד עמוק כל כך בין כוח לבין אמת – שבעצם כל כוח, סמכות וחברה חזקה הם כנראה דבר שמבוסס על בדיה ושקר, ומה היחסים בין כוח לאמת עושים לאופן שבו אנחנו מבינים את העולם, את המשפחות שלנו ואת העם שלנו. הקשבה רצינית לרעיונות האלה ולהיגיון שלהם לא תמיד אפשרית, וכאן יש הזדמנות טובה וחשובה, שתאפשר דיון רציני וענייני ולא מתלהם ומפוחד. זו הזדמנות מעניינת, קולחת, בהירה וכנה. אני מציע לקחת את הספר, לשבת איתו בנחת בסוכה, לא לפחד – ולחשוב, לחשוב ולחשוב.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם