ספרים. מי יותר אופטימי, זקנים או צעירים?

 

11ee

 

לא חושב שיש קשר ביניהם לבד מהעובדה שוברת הלב ששניהם נפטרו ממש מוקדם מדי. רונית לוינשטיין-מלץ כתבה ספרי נוער מרתקים ומלאי משמעות שמצליחים לחבר באופן עמוק בין עולם הערכים שלנו לעולם הספרות וללב הקוראים. אמיר גוטפרוינד הבריק בכמה ספרים שהצליחו לגעת בנימים העמוקים והיפים של הישראליות. כל כך הרבה מילים טובות הם השאירו לנו בעולם. לנו נשאר להתחיל לאסוף אותן ולהודות להם. הם ימשיכו לחיות אתנו דרך ספריהם.

 

אטה ואוטו וראסל וג'יימס, אֶמה הוּפֶּר. כתר: תשע"ה.

 

ספר מתוק ועדין. אטה הקשישה קמה יום אחד ויוצאת למסע רגלי אל הים, ג'יימס הוא קויוט (יש חיה כזו, מכונה גם 'זאב ערבות') שמצטרף למסעה, אוטו הוא בעלה של אטה, שנשאר בבית ומחכה ומחכה וראסל הוא ידיד קרוב שיוצא בעקבות אטה ובסופו של דבר מוצא את המסע שלו לעצמו. כל זה מתרחש בקנדה שרק מקריאה בספר, בלי לדעת כלום, אפשר כמעט לראות את הנופים הנהדרים והמרחבים האדירים. תענוג של טיסה לחו"ל.

 

זהו ספר על זִקנה. העולם שלנו כידוע ממש לא מיועד לקשישים. הקשישים צריכים לחכות בשקט עד שיבואו לאסוף אותם. כבר בגיל 50 אנשים מרגישים שהם לא יכולים להתחיל שום דבר חדש, בגיל 40 אנשים כבר משלימים עם המקצוע שהם בחרו להם, אף שלפעמים הוא בעיניהם רחוק מאוד מהחלומות שלהם. שלושת גיבורי הספר הם קשישים לכל דבר ועניין. עם מיחושים, חרדות ותחושה תמידית שאולי מחר הם כבר לא יהיו. בדיוק מסיבה זו אטה מחליטה יום אחד בגיל 83 לצאת למסע רגלי אל הים. היא אף פעם לא ראתה את הים והיא מוכרחה להגיע אליו. היא משאירה לאוטו פתק על השולחן, לוקחת נשק, כמה דפים לכתיבה, מעט מזון ודף עם שמה וכתובתה, למקרה שתשכח. כך היא יוצאת למסע אל הים, מסע של 3,232 קילומטרים אל האוקיינוס האטלנטי. מתברר שגם גיל 83 הוא זמן נכון לצאת למסע. אנשים רבים סביבה אומרים לה שהם היו רוצים להצטרף ואינם יכולים, אבל האמת היא שגם היא לא ממש יכולה, ובכל זאת היא צועדת וצועדת וצועדת. קודם כול - משמח לקרוא ספר עם גיבורים בני שמונים פלוס. בשונה מרוב הספרים שבהם יש גיבורים בגילאים כאלה, הוא לא מדכא בכלל, הוא ספר מלא שמחה ותקווה.

 

יותר מזה. הספר קופץ מדי פעם לעבר ומפגיש אותנו עם הדמויות כשהן היו צעירות, בנות 19 נניח. ומה שמפתיע זה שפתאום גיל 83 נראה גיל הרבה יותר פתוח ואופטימי מגיל 19. נראה כי הדמויות הקשישות מביאות אתן הרבה יותר הבטחה וחופשיות מאשר בני ה-19. גיל 19 הוא גיל שנחשב הגיל החופשי והשמח ביותר, הגוף כמעט במיטבו, החשיבה צלולה, החופש מוחלט - הלימודים בדיוק הסתיימו, אין מחויבות והחיים פתוחים לחלוטין. אבל בני ה-19 בספר מוצאים את עצמם מהר מאוד בצורך לרדוף, להשיג ולכבוש. באהבה, בפרנסה ובמלחמה. למעשה, מתברר שכשאתה צעיר יש לעולם כל כך הרבה ציפיות ממך, שאתה לא ממש מסוגל להתחיל לצעוד אל הים. זה היפוך מדליק - העולם שייך לבני 80 ומעלה, זה הגיל שבו יכולים סוף סוף לעשות את הדברים שבאמת נכונים ומדליקים. אטה הולכת אל הים, אוטו מתחיל לפסל ולאפות וראסל יוצא סוף סוף אל האיילים שלו. אף פעם לא מאוחר. צאו אל הים.

 

זה ספר יפה ומתוק. מתאים להתכרבלות חורפית ולכוס שוקו חם. תיהנו.

 

מבצע מנהטן, דנה אלעזר-הלוי. ידיעות ספרים: תשע"ו.

 

תהייה שמלווה אותי זמן רב: האם נער בן 14 צריך שגיבור ספר הבילוש שהוא קורא יהיה בגילו כדי שהוא יזדהה אתו? מחברת 'מבצע מנהטן', כנראה חושבת שכן. בספר, שהוא הראשון בסדרה שעתידה עוד לצאת לאור, מגייס בכיר במוסד שלושה נערים מכיתה ח' (שני נערים ונערה) כדי לבצע עבור המוסד משימה סודית במנהטן. מודה שמבחינתי כקורא מבוגר קצת ירדה תחושת האמינות בספר. אבל אולי זה אומר שפשוט עברתי את הגיל המתאים לקריאה של ספרי נוער. בשביל הבן שלי - זה בדיוק היה כל הכיף בספר, התקווה הכמוסה שאולי יום אחד יצטרכו גם אותו. הוא, אגב, נהנה מאוד וקרא את הספר ברצף. ניסיתי לקרוא לו לשחק והתייאשתי.

 

בלי קשר לכל זה - הספר עצמו קולח ומותח. עובר בקלילות בין הדמויות של גיא, רועי ונועם (בהתאמה: גאון המחשבים, הספורטאי השרירי אך תמים והנערה בעלת אצבעות הקסם הזריזות ולב הזהב). משלב בין החיים שלהם כבני נוער 'רגילים' והיחסים ביניהם ובין העלילה המותחת ואפופת הקסם של פעילות המוסד אל מול בכירי המחבלים בעולם. עולם הריגול והביון היה ועודנו הדבר הכי מעניין ומותח שיכול להיות ולכן כל ילד ימצא את עצמו נשאב לסיפור ונחשף לעולם הצללים שאולי נמצא ממש לידנו. חוץ מזה, תמיד כיף לקבל קצת גאווה ציונית. איזה כיף לנו שיש לנו מוסד. לא נראה שיש ארגון שמקבל מאתנו כל כך הרבה הערכה וגורם לנו גאווה כמו המוסד. העובדה שאנחנו יודעים עליו כל כך מעט רק מחזקת את ההילה המופלאה שלו, רק תשכחו להם את מבחוח. הסופרת עצמה - דנה אלעזר-הלוי - שירתה בעצמה במודיעין והוריה שירתו במוסד, כך שהיא יודעת דבר או שניים על הנושא.

 

בכל אופן, חנוכה מגיע - וזאת מתנה חמודה מאוד לחג. לבני הנעורים. חנוכה שמח.


כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם