הכול בסדר, שלו

13leviteh
 
מעגלי דאגה

יובל לויטה

נשמה מתארת שהיא לא מצליחה להירדם בלילה. כל רשרוש קל מעיר אותה ומוציא אותה מהשינה, ואז המחשבות מתחילות להתרוצץ, נודדות לאי שם, לכל הדברים שצריכה לעשות מחר, החודש, השנה, בחיים. עולות בה דאגות - "מה יהיה? איך אספיק הכול? היא נאבקת בשינה ומבקרת את עצמה: "מה לא בסדר אתי? אני חייבת לישון! ככה לא תהיה לי סבלנות בבוקר לילדים, לא יהיה לי כוח בעבודה", וכו' וכו'.

ואז מתחיל כדור שלג כזה, "מעגלי הדאגה" מתעוררים כבר בערב, הרבה לפני השינה, היא דואגת שהיא שוב לא תישן וכבר חשה את המאבק שיהיה בלילה, וחוזר חלילה...

להקשיב לניגון

אחרי לילות ארוכים בלי שינה, דוקא מתוך ההתעוררות הלילית, באה התעוררות של הבנה פנימית. היא קלטה שהמאבק מיותר. לבה אמר לה: "אם ה' היה רוצה שאישן הייתי ישנה. מי אמר שיש בעיה עם זה? הכול בסדר!" זו הייתה קבלה פנימית אמתית של המצב, בלי להילחם בו. היא הסכימה להיכנע, להתבטל לרצון ה', כמו שהוא ממש: לילה, כולם ישנים, אני ערה, זהו! מה שהשתחרר והתחדש בה זה שאין בעיה עם המציאות. היא קלטה שכל העבודה שלה היא רק לזכור את זה ולשמור על המחשבות מלהתפזר, לא לתת לדינים ולצמצומים להשתלט. והפלא ופלא – מתוך ההרפיה למצב, נפתח מקום חדש. ראשית השתחררו הדאגות מ"מה יהיה בבוקר". החלה להשתרר תחושת ביטחון מקיפה ופנימית שהכול בסדר, עכשיו, וגם מחר יהיה בסדר. אין מה להתפזר בדמיונות מדאיגים, כי רק ה' יתברך הוא מחויב המציאות. נפתחה לה הבנה שה' באמת יכול לתת לה כוח גם אם היא לא תישן בכלל, ובצורה פלאית, אף שלא נרדמה (לכאורה כמו כל לילה) חוותה מנוחה. מנוחה אמתית - "מנוחה שאתה רוצה בה". לפתע אין יותר מאבק, אין מתח. יש מה שיש, בלי תוספות רגשיות נפשיות. ובלבה הסכמה פשוטה: הכול מאתו יתברך, ממש! הכול בסדר, בסדר שלו.

היא המשיכה ותיארה שאחרי שהעניין השתחרר, לא רק שלא היה בה מאבק, אלא שהיא אף זכתה לגלות את האור של שעות הלילה הקדושות, את עת הרצון של דוד המלך. למדה להקשיב לניגון של הכינור שלו בחצות לילה, לרוח הצפונית המתחילה לפרוט על מיתריו ולהשמיע ניגוני אלוקות קדושים. הדבר התבטא בכל מיני צורות, לפעמים בהודיה על מנוחת נפש פשוטה, לפעמים בקשב לנשימה שלה ודרכה חיבור אליו יתברך, ולפעמים בשיחות פתוחות וכנות עם ה'. לא דרמות, אלא מפגש אינטימי, "קול דממה דקה", בבחינת "אזכרה נגינתי בלילה, עם לבבי אשיחה". זה היה ממש מהפך פנימי, מעבר מנפש נאבקת שמנסה לשרוד שעות קשות, למפגש עמוק עם הנשמה. מעבר מדחייה עצמית וחוסר שקט, להודיה על הקִרבה הנפלאה.

"הפי אנד" יהודי

כשמדברים על עבודה פנימית אמתית זה לא כמו בהוליווד, "הפי אנד" כזה, שלאחר ההבנות הגדולות שהיו בלילה הזה היא התחילה להירדם בקלות כל לילה ולילה "עד עצם היום הזה". לא! היא עדיין מתעוררת לעתים בלילה, וזה לא תמיד נוח, אך זה כל כך שונה, כי לא רק שאין בעיה, אלא ששעות אלו הפכו להיות משמעותיות ויקרות מפנינים. אולי באמת זה כן "הפי אנד", אבל "הפי אנד יהודי", כי מה שמתגלה בו הוא קרבה לה' ודבקות בה'.

היא קלטה שהמאבק מיותר. לבה אמר לה: "אם ה' היה רוצה שאישן הייתי ישנה, מי אמר שיש בעיה עם זה? הכול בסדר!" זו הייתה קבלה פנימית אמתית של המצב בלי להילחם בו. היא הסכימה להיכנע, להתבטל לרצון ה'

כשיש השגה פנימית של דיוק אלוקי, זה משפיע לא רק נקודתית על הרגע המסוים שבו זה מתרחש (כמו בסיפור הזה על הערנות בלילה), אלא על כל מרחב החיים. זו הייתה השגה כללית של התנועה הפנימית הזאת - ממאבק להסכמה. היכולת הפלאית לשחרר, להרפות מוסכמות והתניות שיש בחשיבה ("אם לא אישן אז מחר לא תהיה לי סבלנות לילדים" וכו') ולאפשר לה' יתברך להתגלות, להיות. "ממקומך מלכנו תופיע ותמלוך עלינו", זו לא רק תפילה כללית לעתיד. האתגר האמתי הוא להזמין אותו יתברך לכל רגע פרטי שחווים, כאן, עכשיו. וכשהוא מופיע, העלילה בסרט משנה כיוון לחלוטין, המצר הופך להרחבה. מן המצר קראתי... ענני במרחב י-ה.

"תהיה"

אותה נשמה קלטה שכדי להשתמש וליישם ביום-יום את ההבנות הגדולות שהשיגה, היא צריכה תמצית שתפעיל את ההשגה הזו, מילת קוד שנושאת בתוכה את כל הסיפור, כמו תיקייה במחשב שפותחים אותה וכל הקבצים נמצאים בה. והנה מצאה מתוך לבה מילה פנימית שאוספת לה את כל הדברים שחוותה: "תִּהְיֶה". ומאז בכל פעם שהנפש מתחילה את "חגיגת הדאגות", פיזור המחשבות והתחושות, היא פונה פנימה ללבה ואומרת חרישית - "תהיה". והנס חוזר כל פעם מחדש, תשובת ה' לא מאחרת לבוא. "הנני" - אומר לה אבא מתוך לבה, "הכול בסדר, את יכולה להיות שקטה, אני דואג לכול. ילדתי הטובה, האהובה, יש לך מקום נצחי אצלי. התנערי מעפר, קומי... לבשי בגדי תפארתך. הבנת בתי את עומק כוונתי. אני ממתין לך ורוצה שתבואי אליי מכל מצרייך, מכל ייסורייך, כדי שאמתיק אותם".

צילום: יח"צ

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם