מדוע היו ענקים בארץ ישראל?

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

אחד הדברים הבולטים בדברי המרגלים הוא פחדם מפני הענקים שבארץ ישראל. כבר בהגעתם לארץ נאמר – "וַיָּבֹא עַד חֶבְרוֹן וְשָׁם אֲחִימַן שֵׁשַׁי וְתַלְמַי יְלִידֵי הָעֲנָק" (י"ג, כג), וכשהם שבו וסיפרו על מה שראו הם חזרו על כך שוב ושוב: "וְהֶעָרִים בְּצֻרוֹת גְּדֹלֹת מְאֹד וְגַם יְלִדֵי הָעֲנָק רָאִינוּ שָׁם" (פס' כח); "וְכָל הָעָם אֲשֶׁר רָאִינוּ בְתוֹכָהּ אַנְשֵׁי מִדּוֹת" (פס' לב); "וְשָׁם רָאִינוּ אֶת הַנְּפִילִים בְּנֵי עֲנָק מִן הַנְּפִלִים וַנְּהִי בְעֵינֵינוּ כַּחֲגָבִים" (פס' לג). רק שלוש פעמים בדברי המרגלים מופיעה המילה "ראינו", וכל שלוש הפעמים מתייחסות לענקים ולנפילים.

לאור זאת עולה שאלה מתבקשת: מדוע באמת תופעת הענקים נרחבת כל כך בארץ ישראל? קשה לטעון שהמרגלים בדו זאת מלבם, שהרי משה בעצמו אמר לבני ישראל ערב הכניסה לארץ: "אַתָּה עֹבֵר הַיּוֹם אֶת הַיַּרְדֵּן לָבֹא לָרֶשֶׁת גּוֹיִם גְּדֹלִים וַעֲצֻמִים מִמֶּךָּ עָרִים גְּדֹלֹת וּבְצֻרֹת בַּשָּׁמָיִם. עַם גָּדוֹל וָרָם בְּנֵי עֲנָקִים אֲשֶׁר אַתָּה יָדַעְתָּ... מִי יִתְיַצֵּב לִפְנֵי בְּנֵי עֲנָק" (דברים ט', א-ב). מה אפוא טיבה של תופעה זו?

רש"ר הירש מתייחס לשאלה זו בפירוט, ומציע שתי תשובות דומות, אם כי סותרות זו את זו במידה מסוימת. בתשובתו הראשונה טוען רש"ר הירש שייתכן שהתופעה מצביעה על איכותה של ארץ ישראל ומעלתה: "בארץ ישראל נשתיירו אפוא שרידים של הנפילים מלפני המבול, ועובדה זו מתאימה יפה לשיטה (זבחים קיג ע"א) שלא ירד מבול בארץ ישראל ונשתמר בה אפוא הכוח השורשי-המקורי של הארץ. בהיותה תחת אוכלוסייה כנענית נתגלה כוח זה רק בגידול ענקים, בעלי שיעור קומה גופנית. אך באותה מידה יש בכוח זה כדי להכשיר את הארץ להיות קרקע לעם ה', שהרי עם זה ישמור בה את תורת ה' וישאף אל האידיאל של גדלות רוחנית ומוסרית של האדם, וכך ישוב העולם לימי נעוריו והארץ תהיה כגן עדן". העובדה שארץ ישראל מצמיחה ענקים מבטאת את השילוב המיוחד שיש בארץ ישראל, של התפתחות פיזית ורוחנית כאחת, כפי שכבר נאמר בדברי חז"ל: "אין השכינה שורה אלא על חכם גיבור ועשיר ובעל קומה" (שבת צב ע"א).

אולם לצד הצעה זו, מעלה רש"ר הצעה הפוכה במקצת, שעל פיה אין אידיאל של עצמה גופנית דווקא, אלא של עצמה מצד עַצמה, שיכולה להתגלות או בפן הגשמי או בפן הרוחני: "במקום שעבודת הרוח שובתת, יפה כוח הארץ לגדל ענקים בעלי שיעור קומה גופנית; אולם אם שוכנים בה אנשים שמגמת פניהם היא רוחנית, ינוצל כוח הארץ לפעילות רוחנית ולא לקומת ענק של הגוף". על פי הצעה זו, אין אידיאל של ענקים גבוהי קומה גשמית, אלא של ענקי רוח, והבחירה כיצד לנצל את הגדלות הטבועה בארץ ישראל נתונה בידי עם ישראל.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם