אברם הכשיל את לוט?

2 bazak

הרב אמנון בזק

לאחר חזרת אברם ממצרים בנכסים רבים, מתגלע סכסוך בין רועי אברם לרועי לוט: "וְלֹא נָשָׂא אֹתָם הָאָרֶץ לָשֶׁבֶת יַחְדָּו כִּי הָיָה רְכוּשָׁם רָב... וַיְהִי רִיב בֵּין רֹעֵי מִקְנֵה אַבְרָם וּבֵין רֹעֵי מִקְנֵה לוֹט..." (י"ג, ו-ז). כדי להפסיק את המריבה ולפתור אותה בדרכי שלום, מציע אברם ללוט את ההצעה הבאה: "הֲלֹא כָל הָאָרֶץ לְפָנֶיךָ הִפָּרֶד נָא... אִם הַשְּׂמֹאל וְאֵימִנָה וְאִם הַיָּמִין וְאַשְׂמְאִילָה" (שם, ט). אברם נותן ללוט לבחור את חבל הארץ שבו הוא ירצה להשתקע, ולוט נענה להצעה ובוחר בכיכר הירדן, "כִּי כֻלָּהּ מַשְׁקֶה" (שם, י). עם זאת, לאחר התיישבותו של לוט שם, הוא מרחיב את מקום אוהלו עד לסדום – "וְלוֹט יָשַׁב בְּעָרֵי הַכִּכָּר וַיֶּאֱהַל עַד סְדֹם" (שם, יב), והתורה ממהרת להסתייג מצעד זה: "וְאַנְשֵׁי סְדֹם רָעִים וְחַטָּאִים לַה'" (שם, יג). מסתבר שמעשיהם הרעים של אנשי העיר נבעו, בין היתר, מריבוי המים באזור, עובדה שגרמה לכך שהתושבים לא חשו את התלות בה', אלא בטחו בעצמם בלבד.

כידוע, ישיבתו של לוט בסדום הביאה אותו להיות חלק מאנשי העיר הרעים, ורק בחמלת ה' עליו לוט ניצל מחורבנה בתוך יתר הערים. לאור זאת מתבקשת השאלה, כיצד גרם אברם לכך שלוט ייכשל באופן כזה? מדוע הוא הציע לו את האפשרות לבחור אזור, כשהוא ידע מראש שהבחירה עשויה להיות גם באזור אנשי הרוע של סדום?

התשובה לשאלה זו נוגעת למושגי הכיוונים במקרא כולו. כידוע, הנחת היסוד בכיווני ארבעת הרוחות היא שמצבו הבסיסי של האדם הוא כאשר הוא עומד ופניו למזרח. לאור זאת מובן מדוע הדרום מכונה פעמים רבות 'ימין' (כגון "צָפוֹן וְיָמִין אַתָּה בְרָאתָם"; תהילים פ"ט, יג), שהרי צד זה הוא לימינו של המסתכל למזרח, ובמקביל לכך המילה 'שמאל' משמעה פעמים רבות צפון, כמו בפרק הבא בפרשתנו – "וַיִּרְדְּפֵם עַד חוֹבָה אֲשֶׁר מִשְּׂמֹאל לְדַמָּשֶׂק" (י"ד, טו, ועיינו אונקלוס שם; וכן בפסוקים אחרים, כגון בפניית הנביא לירושלים: "וַאֲחוֹתֵךְ הַגְּדוֹלָה שֹׁמְרוֹן הִיא וּבְנוֹתֶיהָ הַיּוֹשֶׁבֶת עַל שְׂמֹאולֵךְ"; יחזקאל ט"ז, מו). ממילא, צד מערב מכונה 'אחור', ולכן גם הים התיכון נקרא "הַיָּם הָאַחֲרוֹן" (דברים י"א, כד).

לאור זאת מובנת היטב משמעות פנייתו של אברם ללוט – "אִם הַשְּׂמֹאל וְאֵימִנָה וְאִם הַיָּמִין וְאַשְׂמְאִילָה", שמשמעותה, כתרגום אונקלוס – "אם את לצפונא אנא לדרומא ואם את לדרומא אנא לציפונא". אברם מעולם לא הציע ללוט לנטוש את אזור ההר וללכת למקום שכולו משקה, שסופו להביא לידי שחיתות דתית ומוסרית, אלא הציע לבחור את צפון ההר או דרומו. אולם לוט לא עמד בניסיון. הוא העדיף ללכת לא לימין ולא לשמאל, אלא קדמה – אל ארץ סדום, ובסופו של דבר שילם על כך מחיר כבד.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם