מוסף התרבות של משה רבנו

froind kavuaa

הרב יובל פרוינד

רגע לפני הכניסה לארץ מגיעות המשלחות של בני ראובן וגד ומבקשות להישאר בעבר הירדן. משה מזהה בבקשה בעיה רוחנית וחברתית חמורה, ומשווה אותה לחטא המרגלים. אם אתם, גיבורי החיל, תחנו כאן ותתחילו לעסוק במקנה ובנדל"ן – יש סכנה ממשית לעצירת כל התהליך של הכניסה וההתיישבות בארץ. הפחד הקמאי יתעורר, השדים יצאו מהארון, ממש כמו באותו לילה נורא שבו המרגלים ריסקו את עמוד השדרה הלאומי.

תוך כדי ההשוואה למרגלים מכנה משה את בני ראובן וגד "תרבות אנשים חטאים" – מה משמעותה של המילה תרבות? האם היא קשורה למושג התרבות הרווח כיום? רוב פרשני הפשט, שבדרך כלל עמלים על מציאת משמעות למילים נדירות, שומרים באופן מפתיע על שתיקה. לא מתבטאים בנושאי תרבות...

אבן עזרא מסביר כך: "תרבות – מגזרת אשר טיפחתי וריביתי (איכה ב כד), והוא קרוב מגזרת על כל רב ביתו (אסתר א ח), והטעם גידול השנים". תרבות על-פי אבן עזרא היא מלשון הִתרבות, תופעה שהייתה שולית או חד-פעמית גדלה והולכת והופכת להיות תופעה מרכזית. במובן הזה משה טוען כלפי בני ראובן וגד שחטאם עלול להיות חטא חמור מחטא המרגלים מכיוון שהם יהפכו את החטא שהיה בעבר לדפוס כרוני - למסורת של ממש.

בהקשר הזה תרבות נמדדת ביכולת ההתפשטות שלה. ברגע שהרבה אנשים חושבים ככה, מתלבשים ככה ומתנהגים ככה – הרי שנולדה כאן תרבות. נוצר המעבר מבודדים שצועקים בצִדי הדרכים להמון שהולך בדרך המרכזית.

מאילו מרכיבים חושש משה שיתרבו ויתנרמלו? א. פגיעה בערבות ההדדית – "הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה" – האם יכול להיות מצב כזה? (שום מילה על חוק הגיוס).

ב. פגיעה ברוח הלאומית הכוללת – "וַיָּנִיאוּ אֶת לֵב בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לְבִלְתִּי בֹא אֶל הָאָרֶץ" – שימו לב אילו גלים הצעד שלכם יכול ליצור ולאן הוא עלול לסחוף.

ג. שיקול חומרי שקודם לשיקול ערכי – בני ראובן וגד מתחילים מ"מקנה רב" ובדבריהם מקדימים את הכלכלה לאנושיות "גִּדְרֹת צֹאן נִבְנֶה לְמִקְנֵנוּ פֹּה וְעָרִים לְטַפֵּנוּ" ומשה מתקן אותם בהמשך דבריו ומחזיר אותם לסדר הראוי "בְּנוּ לָכֶם עָרִים לְטַפְּכֶם וּגְדֵרֹת לְצֹנַאֲכֶם". שימו לב מתוך איזה מניע אתם פועלים ואיזו מוטיבציה יוצאת מגרונכם. שלא תתבלבלו בסבך התועלת והפרקטיקה ותשכחו את נקודת המרכז הרוחנית.

ליד:

תרבות על-פי אבן עזרא היא מלשון הִתרבות, תופעה שהייתה שולית או חד-פעמית גדלה והולכת והופכת להיות תופעה מרכזית. במובן הזה משה טוען כלפי בני ראובן וגד שחטאם עלול להיות חטא חמור מחטא המרגלים מכיוון שהם יהפכו את החטא שהיה בעבר לדפוס כרוני - למסורת של ממש

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם