את מי מסמלת העגלה הערופה?

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

בסיום פרשתנו (כ"א, א-ט) עוסקת התורה בחלל שנמצא בשדה ולא ידוע מי הכהו, וזקני העיר הקרובה אל החלל נדרשים לערוף עֶגלה בנחל איתן ולבקש כפרה על המעשה. מה טיבה של עריפת העגלה?

לכאורה, אפשר היה לומר שהעגלה מסמלת את הרוצח הנעלם, ושפיכת דמה מהווה תחליף לשפיכת דמו של הרוצח המכפר על הארץ, שהרי – "וְלָאָרֶץלֹא יְכֻפַּר לַדָּם אֲשֶׁר שֻׁפַּךְ בָּהּ כִּי אִם בְּדַם שֹׁפְכוֹ" (במדבר ל"ה, לג). ברם, עיון בפרשתנו שולל כנראה הבנה זו, שכן פרשתנו כלל אינה עוסקת בכפרת הארץ, אלא בכפרת העם – "כַּפֵּר לְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר פָּדִיתָ ה' וְאַל תִּתֵּן דָּם נָקִי בְּקֶרֶב עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל וְנִכַּפֵּר לָהֶם הַדָּם" (כ"א, ח). על כן נראה שיש להבין את המעשה באופן אחר.

מסתבר שהעגלה הערופה מייצגת דווקא את הנרצח (וכדברי רש"י: "אמר הקב"ה, תבוא עגלה בת שנתה שלא עשתה פירות, ותיערף במקום שאינו עושה פירות, לכפר על הריגתו של זה שלא הניחוהו לעשות פירות").

אפשר היה לומר שהעגלה מסמלת את הרוצח הנעלםושפיכת דמה מהווה תחליף לשפיכת דמו של הרוצח המכפר על הארץאולם מסתבר שהעגלה הערופה מייצגת דווקא את הנרצחוזקני העיר העורפים את העגלה מסמלים בשלב זה את הרוצח שבא מתוך העירומשחזרים למעשה את הרצח

 

עריפת העגלה בידי "זִקְנֵי הָעִיר" (שם, ד) מבטאת דווקא את אחריות העיר על מעשה הרצח, שכן סביר להניח שהרוצח בא מתוך העיר הקרובה ביותר אל החלל. זקני העיר העורפים את העגלה מסמלים בשלב זה את הרוצח שבא מתוך העיר, ומשחזרים למעשה את הרצח. עריפת העגלה במקום "אֲשֶׁר לֹא יֵעָבֵד בּוֹ וְלֹא יִזָּרֵעַ" (שם) מסמלת את העונש העלול לבוא על העיר, שעלולה להיהפך לחורבה ש"לֹא תִזָּרַע וְלֹא תַצְמִחַ וְלֹא יַעֲלֶה בָהּ כָּל עֵשֶׂב כְּמַהְפֵּכַת סְדֹם וַעֲמֹרָה" (דברים כ"ט, כב). בכך מסתיים השלב הראשון של התהליך.

כעת, הצורך בכפרה מודגש הרבה יותר. משום כך, בשלב השני באים "כֹּלזִקְנֵי הָעִיר" (כ"א, ו), ומתייחסים לדם העגלה שנשפך בידי "זִקְנֵי הָעִיר", והם אומרים: "יָדֵינוּ לֹא שָׁפְכוּ אֶת הַדָּםהַזֶּה וְעֵינֵינוּ לֹא רָאוּ". "הַדָּם הַזֶּה" הוא דם העגלה הערופה, המסמל את דם הנרצח, שאמנם נרצח בידי מישהו מן העיר, אולם שלא בידיעת רשויות העיר. רחיצת הידיים מעל "הַדָּם הַזֶּה" מבטאת את ניקיון כפיהן של רשויות העיר ממעשה הרצח ומִקשר לרוצח. אף על פי ש"דָּם נָקִי" (שם, ח) רובץ על בני העיר, מכל מקום תפילתם של כל זקני העיר תסייע לכפרה על הדם שנשפך.

בשובם בחזרה לעיר יכולים אפוא אנשי העיר לחוש, מצד אחד, הקלה על כך שהתקיים תהליך כפרה על הרצח. אולם מצד שני, התהליך כולו יחדד אצל בני העיר את התחושה שקיימת אחריות כללית על מניעת מעשה רצח בעיר. לא די בכך שאיש מתושבי העיר איננו הרוצח; מקרה רצח מטיל אחריות כללית על העיר, ואחריות זו היא שמטילה על בני העיר את החובה לפעול כדי לכפר על הרצח.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם