המלך תלוי Featured

froind kavuaa

הרב יובל פרוינד

התורה מנמקת מדוע אין מלינים את התלוי על העץ בנימוק "כי קללת א-לוהים תלוי". רש"י במקום מביא משל מטלטל: משל לשני אחים תאומים שהיו דומין זה לזה, אחד נעשה מלך ואחד נתפס לליסטיות (עבריינות) ונתלה. כל הרואה אותו אומר "המלך תלוי".

את העובדה שכל אחד מאיתנו נברא ב"צלם א-לוהים" אנחנו כבר מכירים, אבל בגלל המילים המופשטות והעמומות הללו זה עדיין לא מזעזע אותנו. לומר שאני אח תאום של א-לוהים, זה כבר נשמע אחרת לגמרי. אח תאום. עם אותן תכונות גנטיות. מאותו הבית. דומים זה לזה כמו שתי טיפות מים. עד כדי כך שהרוב עלולים להתבלבל. עד כדי כך ש"כל הרואה אותו אומר – המלך תלוי".

מה אומר המשל הזה עלינו? זה אומר שאנחנו קשורים ודבוקים בקב"ה, שהוא מתגלה בנו ואנחנו מגלים אותו באופן מובהק. עד כדי כך שכאשר אדם פושע וחוטא, מרשיע והורס, הרושם המיידי שמתקבל הוא שא-לוהים פוגע והורס.

זה אומר שיש לנו פוטנציאל מבהיל. "אחד נעשה מלך ואחד נתפס לליסטיות". אבל הם מאותו בית, עם אותן תכונות, תאומים ממש. אנחנו יכולים להיות מלכים, למשול בכל הרגשות ובכל המישורים של המציאות, להנהיג את העולם בטוב וביושר. זה נמצא בגֵנים שלנו. כאשר אנחנו נופלים אנחנו רק "נתפסים לליסטיות", ואם ניחלץ נוכל להיות "מלכים".

זה אומר שכאשר אתה רואה אדם נופל, "לא תלין נבלתו על העץ" – אל תפרסם את זה שוב ושוב בראש חוצות מכיוון שאתה גורם לאנשים לחשוב ולהאמין שהמלך בעצמו תלוי, שאין יותר קדושה וטהרה בעולם, שהכול מסריח ורקוב, שאלוקים הסתלק.

זה אומר שאם רק נתעורר מחר ונשטוף פנים היטב ונסתכל בראי, נראה מראות א-לוהים. נראה את כל הקדושה והאצילות, הטהרה והיופי שיש בא-לוהים משתקפות בפנינו. אם רק נשטוף פנים. אם רק נסתכל בראי וניזכר באחינו התאום.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם