אחרית הימים

 2 reuven sason
מזעור היכולת האנושית והחזרתה באחרית הימים

הרב ראובן ששון

המבול הוא תוצר של מעשי בני האדם. הקב"ה נתן לבני אדם כוח בהנהגת העולם, באופן שכל ההוויה תושפע ממעשיהם. משל למוח, שכל מה שמתרחש בו משפיע על הגוף כולו. במובן זה, מבואר בספרים שהנקודה העיקרית בבריאת העולם אינה עצם בריאת השמיים והארץ וכל אשר בם, אלא מסירת מפתחות ההנהגה לבני האדם, שעל ידי מעשיהם הכול עומד ומתקיים. אם ילכו בדרך טובה – יתעלו ויעלו את העולם עמם, ואם חלילה להפך – לא רק ייפלו בעצמם, אלא ימוטטו את כל ההוויה כולה.

כך היה בדור המבול, שהנהגת בני האדם גרמה גם לבעלי החיים לרדת לשפל מוסרי, שנזקקו מין לשאינו מינו, עד שעמודי שמיים וארץ התרופפו, ובא מבול לעולם.

השבועה שלא יבוא עוד מבול לעולם היא למעשה מזעור כוח האדם בהוויה: הקב"ה נטל מהאדם את הכוח העצום שהיה מסור בידו וצמצם את השפעתו. אם קודם למבול היה הכול מסור לאדם, הרי שלאחר המבול מציאות המעמד של שמיים וארץ אינה תלויה באדם ובבחירתו, אלא הם מתקיימים בתדירות על ידי הקב"ה, גם אם האדם נפל לשפל מוסרי גדול. משל למלך שנתן לבנו סמכויות נרחבות בניהול הממלכה, ומשראה שאינו בשל לכך, צמצם סמכויותיו. וכך מבואר בספרים הקדושים, שלאחר המבול צומצמו כוחות בני האדם לאין שיעור. כך אנו מוצאים בקיצור תוחלת החיים, וכן קרה בכלל כוחות בני האדם.

מכאן אנו למדים שהקב"ה מעניק יכולות בהתאם למדרגה המוסרית של האדם. באמת, מצד הפוטנציאל שגנוז בבני אדם, היה בנו כוח לברוא עולם בהבל פינו. אך מכיוון שיכולת זו עלולה להיות מוסבת להשחתה, כמו שמצינו אצל בלעם שגייס את כוח פיו לקללה, לכן ניטל הכוח הזה מבני האדם, ונעשו דומים לבהמות בצמצום יכולותיהם.

כשאנו מביטים בהיסטוריה העולמית, אנו רואים שההתפתחות הטכנולוגית שבדורות האחרונים הקנתה לבני האדם יכולות עצומות שלא היו בדורות קודמים. דבר זה נכון גם בנוגע ליכולת ההשחתה. אפילו יוליוס קיסר, עם כל המעצמה האדירה שלו, לא יכול היה להשחית את העולם כמו שאדם אחד יכול היום לעשות, בלחיצת כפתור על פצצת אטום. הווה אומר, הקב"ה הולך ומחזיר לבני אדם יכולות גדולות, מה שלא היה בדורות קודמים, כי בוודאי ההתפתחות הטכנולוגית מסובבת מאיתו יתברך, שנותן חכמה ובינה לבני אדם, וקבע זמן לגילויים המדעיים, כמבואר בספרים. הקב"ה בוודאי אינו חפץ בהשחתת העולם, על כן אנו צריכים להבין שהקב"ה כבר סומך על המדרגה המוסרית של בני האדם שיוכלו להתמודד עם יכולות עצומות. הוא רואה שאנו בשלים וראויים לשוב לכוחות הקדומים שנעלמו מאיתנו, כי עברנו מסלול היסטורי ארוך של תיקון המוסר האנושי, עד שאנו יכולים לשוב לקבל כוחות אדירים, מה שבאמת היה ראוי לנו בעצם בריאתנו, וכמאמר הכתוב "אני אמרתי אלוהים אתם ובני עליון...". אמנם חטאנו, ולכן "אכן כאדם תמותון" ו"אדם להבל דמה". אך לעתיד לבוא יחזור הכול לאיתנו הראשון.

ומכאן נשיב אל לבבנו בנוגע להתחדשות הפנימית שהולכת ובאה על ישראל. כי כדרך ההתפתחות הטכנולוגית, שהיא שכלול חיצוניות העולם, כן נשכיל ונדע שהקב"ה הולך ומחזיר לישראל את היכולות העצומות השייכות לפנימיות ההוויה – כוח הברכה, השראת השכינה, נבואה ושפע הארת האלוקות. כל אלה הולכים לאט לאט ונפתחים על העם היושב בציון. צריכים אנו להכין עצמנו לקראת האור החדש ההולך וזורח על ציון, להרבות תורה וקדושה, ולייחל לה' אלוקינו, שיערה עלינו רוח ממרום, ויחזיר לנו את כל עטרות הקודש השייכות לנו, בניו אהוביו, ישראל עם קרובו, במהרה בימינו אמן.

מעוניין להצטרף לתפוצת 'מלאה הארץ דעה' ולקבל בכל שבוע שיעור לצפייה ודבר תורה בכתב מאת הרב ראובן ששון? שלח הודעה לטל' 053-6240891

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם