זהירות – בולענים!

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

בפרשתנו מסופר על מלחמת עולם שהתרחשה באזור ים המלח. המערכה ניטשה בין ארבע ממלכות הנמצאות מצפון לארץ ישראל לחמש ערי-מדינה הנמצאות בדרום ים המלח: סדום, עמורה, צבויים, אדְמה וצוער. מוקד ההתכנסות לקרב היה "עֵמֶק הַשִּׂדִּיםהוּא יָם הַמֶּלַח"(בראשית יד, ג).ייתכן שמקור השם "שִׂדִּים" רומז לחומר דמוי סִיד (במקרא תמיד כתוב: שִׂיד;למשל: דברים כז ב), ואולי הכוונה לאזור הבקע שבו מצויה תצורת חוואר הלשון המבהיקה מלובן ומזכירה בגוון שלה חומר זה. באותו אזור המכונה "שידים" גם הוכרע הקרב כפי שמעיד המקרא: "וְעֵמֶק הַשִּׂדִּים בֶּאֱרֹת בֶּאֱרֹת חֵמָר וַיָּנֻסוּ מֶלֶךְ-סְדֹם וַעֲמֹרָה וַיִּפְּלוּ-שָׁמָּה" (שם, י). הניקוד של המילה "בֶּאֱרֹת" בפרשתנו שונה מ"בְּאֵרֹת הַמַּיִם" (בראשית כו טו) הרגילות.

יש עדויות להתייבשות ים המלח בתקופת הברונזה הביניימית, בלי קשר להתערבות האדםהממצא המעניין הוא בולענים עתיקיםשנותרו מהם מעט סימניםייתכן שבתקופתו של אברהם אזור דרום ים המלח היה יבש והיו בו בולענים. בתקופת נתינת התורה היה אזור זה שוב מוצף, ולכן הכתוב היה צריך לציין ש"עֵמֶק הַשִּׂדִּיםהוּא יָם הַמֶּלַח"
מהן אותן בארות חמר שלתוכן הם נפלו?

בפינה זו נבקש להציג את הפרשנות שמדובר בתופעת הבולענים, הידועה בימינו באזור ים המלח. ההסבר המקובלמייחס את התופעה לירידת מפלס מי הימה בשנים האחרונות בעקבות התייבשותה הנגרמת מסיבות שונות (סכירת סכר דגניה, פעילות מפעלי ים המלח ועוד). נסיגת הים גורמת למי תהום מתוקים לחדור לשכבות המלח בתת-הקרקע ולהמס אותן. בשל הפעילות הזאת נפער חלל תת-קרקעי ולעיתים שכבת הסלע העליונה נסדקת וקורסת לתוכו.

כך נפערו בעשרות השנים האחרונות אלפי בולענים בגדלים שונים. הנזקים הכלכליים שנגרמים בעטיים הם כבדים, כמו פגיעה בתיירות בשל סגירת חופי רחצה, מטעי תמרים שננטשים וקטעים מכביש 90הנמצאים בסכנת התמוטטות.ישנן עדויות לנפילת בני אדם לעומק רב לבורות שנפערו בפתאומיות.ברוב המקרים הסתיים הדבר ללא פגיעת משמעותית,אולי משום שקרקע החוואר ריככה את חבטת הנפילה.

ייתכן אפוא שה"חמר" הנזכר בפרשתנו אינו האספלט (זפת) כפירוש המקובל, המצוי רק באזור ים המלח, אלא שכבת חוואר.נציין שהחמר הקיים בדרום ים המלח מתערבב לעיתים עם אדמת חוואר וחצץ, ובעת העתיקה נהגו לזקקו כדי לקבל את המוצר הטהור.

מחקרים אחדים עסקו בתנודות מפלס מי ים המלח בתקופות ההיסטוריות. כך למשל, יש עדויות להתייבשות ים המלח בתקופת הברונזה הביניימית, בלי קשר להתערבות האדם. הממצא המעניין הוא בולענים עתיקים, שנותרו מהם מעט סימנים.

דוגמה לבולען כזה נמצא בנחל דרגה ממזרח לכביש 90 והוא נוצר לפני כ-4,000 שנים (תודתי לפרופ' עמוס פרומקין ופרופ' אמוץ עגנון מהאוניברסיטה העברית עלהמידע הזה).ייתכן שבתקופתו של אברהם אזור דרום ים המלח היה יבש והיו בו בולענים. מאוחר יותר, בתקופת נתינת התורה, היה אזור זה שוב מוצף ולכן הכתוב היה צריך לציין ש"עֵמֶק הַשִּׂדִּיםהוּא יָם הַמֶּלַח" (יד, ג).

פרופ' זהר עמר, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, אוניברסיטת בר אילן

מוזמנים להיכנס לאתר "קדמוניות הטבע והריאליה בישראל": zoharamar.org.il


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם