יוסף – מוסיף והולך

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

יהודה נקרא על שם ההודאה, "הפעם אודה את ה'". התודה באה מתוך התמקדות במה שיש - האדם מסתכל על כל הטוב שיש לו, ואומר תודה. יש כאן הדרכה חשובה בעבודת ה': תביט על מחצית הכוס המלאה, תהיה שמח בחלקך ותודה לה'.
ואולם, מיוסף אנו למדים גישה אחרת לגמרי - הוא דווקא אינו מסתפק במה שיש, ושמו מעיד עליו, שנקרא על שם הרצון להוסיף – "יוסף ה' לי בן אחר". לא זו בלבד שיוסף אינו מתמקד במחצית הכוס המלאה ואף לא במחצית הריקה, הוא בכלל מסתכל "מחוץ לכוס" - הוא חולם חלומות הרבה מעבר למה שקיים במציאות, והבקשות שלו גדולות מאוד, עד כדי כך שהן מעוררות תמיהה אצל יעקב והשבטים. יהודה ממוקד ב"אור הפנימי" שמוגבל בגבולות הכלי, ויוסף כוסף ל"אור המקיף" שבמרחבים.
באופן פשוט נראה שדרכו של יוסף היא מתכון לחיים קשים - חוסר סיפוק ממה שיש ואכזבות מרובות מכישלונות. יתר על כן, חלומות גדולים עלולים להיתקל במתנגדים רבים, והאדם עלול למצוא את עצמו בתוך הבור, ואז תסכולו יגדל שבעתיים, כי לא זו בלבד שלא התקדם אלא שאף נסוג אחור. לכן, הנטייה הטבעית מעדיפה להסתגר בהווה, להיות בשימור ולא בפיתוח, לחיות חיים שלווים, ולעסוק בתורה בלי הפרעות. ומה בנוגע ליוזמות לקידום העתיד? זה מסור בידי שמיים.
ואולם, יוסף מראה לנו גישה אחרת לגמרי. רוחו הגדולה איננה נשברת משום אתגר, ולבסוף כל חלומותיו מתגשמים. אמת, חלומות עלולים להיות מתכון לשיברון לב ולאכזבות, אך אין הדבר כן כאשר מדובר בחלומות הנולדים מתוך חיבור פנימי לה', חלומות שהם למעשה צינור לבטא את הטוב האלוקי שהקב"ה מבקש להשפיע בעולם. אלה לא "חלומות" אנושיים רגילים, אלא "חלונות" שפותחים את העולם אל השמש האלוקית, ומחדירים בו את האור האין-סופי.
כי באמת הקב"ה, שכוחו וגבורתו מלא עולם, הוא זה שאינו מסתפק במצב בהווה, ובכוחו הגדול הוא דוחף את העולם אל השלמות הגמורה. כאן לא מדובר בשאיפה אנושית מוגבלת, אלא בכוחו של יוצר בראשית, שבשביל הטוב השלם הוא ברא את העולם. הנביא מדמה זאת לאריה שואג: "ה' ממרום ישאג וממעון קודשו ייתן קולו, שאוג ישאג על נווהו". יש כוח בנשמות ישראל לשמוע את השאגה האלוקית הזאת, ולהתחבר אליה, ואף להיות צינור כדי לגלות אותה בעולם. זהו כוחם של הצדיקים, שעשו רצונם כרצון קונם, עד שה"רצון" שלהם נעשה "צִנור" לגלות את האור ש"נצור" בפנימיות.
כשאדם מתקדש ודבק בה', הנשמה שלו, שהיא ניצוץ אלוקי, מולידה בו חלומות גדולים מאוד, חלומות כבירים, שאנשים בעלי מבט שטחי ילעגו להם ויאמרו שהם תלושים מהמציאות. אבל באמת, חלומות אלו הם קווי האור הממשיכים אור אין-סוף בתוך הגבול, ומקדמים את המציאות קדימה. חלומות אלו ממלאים את האדם בעוצמה גדולה, ונותנים לו כוח להגשימם, ואף מעניקים לו חוסן, מול האתגרים הגדולים שחלומות אלו מסבבים איתם – משברים, נסיגות לאחור, ואויבים קשים שמתנגדים לזריחת האור.
הזוהר הקדוש אומר שיוסף הצדיק זכה שחלומותיו התגשמו, דווקא בזכות העובדה שהוא זכר את אותם תמיד, "ויזכור יוסף את החלומות". גם בנפילות הגדולות, הוא התמיד לחבר את רוחו אל העתיד הנכסף, ושום רעל של ייאוש לא ניתק אותו מהשלמות הגדולה. לכן, גם כשגופו היה בבור, רוחו הייתה בבית המלכות, עם המלך העליון ברוך הוא. ולא פלא שמצא את תעצומות הנפש לקום בבוקר ולהתפלא על שרי פרעה "מדוע פניכם רעים היום", כאילו שלא מדובר באנשים שנפלו מאיגרא רמה לבירא עמיקתא... יוסף מלמד אותנו לא להסתפק אף פעם במה שיש, ועם זאת, לשמוח בלי גבול, ולמה? בגלל התשוקה להוסיף טוב! היא בעצמה מקור השמחה. "ה'... יוסף עליכם ככם אלף פעמים ויברך אתכם כאשר דיבר לכם".
יוסף הצדיק, וגם המכבים, מלמדים אותנו שה' מבקש מאיתנו להיות שותפים פעילים עמו. כי ישראל הם 'ידא אריכתא' של הקב"ה, והוא פועל בעולם דרכם - דרך חלומותיהם והתעוררות לבבם. רוחם מעוררת אותנו להתקדש, להתחבר לקדושת הנשמה, ומתוך כך להסיר את הפחד מהלב, ולחלום חלומות גדולים, מלאי אמונה ותקווה, שימלאו את הלב בשמחה ובכוח של גואל חזק, לפעול עם א-ל למען גאולתנו השלמה במהרה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם