על הנגיחה

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

השור נזכר במקרא שמונים פעם ככינוי לזכר שבבקר ובעיקר ככינוי לבהמה המספקת כוח עבודה בשדה, בדומה לטרקטור של ימינו. זאת בניגוד למונח "פר" או "פרה", בקר שייעודו בעיקר לבשר, ונזכר לרוב בקשר לקורבנות.

השור בוית משור הבר,מין בקר גדול ממדים, בעל קרניים גדולות המופנות קדימה, אשר חי בארץ ישראל הקדומה. גם השור המבוית לגזעיו ניחן בכוח עצום העשוי באמצעות קרניו לנגח את הסובבים אותו ואף להרימם ולהטיחם בחוזקה, כעולה מברכת משה ליוסף: "בְּכוֹר שׁוֹרוֹ הָדָר לוֹ וְקַרְנֵי רְאֵם קַרְנָיו בָּהֶם עַמִּים יְנַגַּח יַחְדָּו אַפְסֵי אָרֶץ" (דברים לג, יז).

השור נזכר בפרשתנו יותר מעשרים פעם בעניינים שונים הקשורים לחיי היומיום של האדם בתקופת המקרא. הדבר מעיד שהשור, הנזכר לרוב עם החמור, היה חיית משק שכיחה וחשובה. לכן הוא התאים לשמש דוגמה אופיינית לאירועים העשויים להתרחש, כמו נזק לרכוש (שמות כא, לג) או גנבה של רכוש (שם כא, לז), בהלכות שומרים (שם כב, ט) ובהלכות אבדה (שם כג, ג–ה), בשמירת שבת (שם כג, יב) ועוד.

דומה שהאזכורים השכיחים ביותר קשורים להלכות נזקים הנגרמים מנגיחת שוורים: "וְכִי יִגַּח שׁוֹר אֶת אִישׁ אוֹ אֶת אִשָּׁה וָמֵת" (שמות כא, כח). דוגמה שכיחה אחרת היא נגיחה של שור בשור, והתורה מבחינה בין שור תם לשור מועד (שם כא, לה–לו).

תופעה של נגיחת שוורים במשק החקלאי ידועה גם בימינו; אפשר להבחין בקרבות המתנהלים בין הפרטים בעדר או בפגיעה קשה בפרות אחרות או אף בתקיפת בני אדם שעלולה לגרום פציעות חמורות ואף מוות (תופעות אלו נפוצות במלחמות שוורים ובמשחקי רודיאו). לכן יש מקומות שבהם מסירים את קרני השוורים. פתרון מקובל יותר הוא סירוס הזכרים הצעירים, המדכא את תוקפנותם והופך אותם לבהמות בעלות מזג כנוע ורגוע יותר. בעת העתיקה רווחה תופעה זו (גם לצורכי פיטום, ראו מאמרי, המעין, 225 [תשע"ח], עמ' 60–66), ובימינו היא שכיחה בארצות יבשת אמריקה, שבהם מגדלים את רוב עגלי הבקר לבשר.

בימינו תופעת היזקם של השוורים במקומות אלו שכיחה פחות מבעבר. בחברה היהודית הקדומה הקפידו על איסור סירוס מהתורה (ויקרא כב, כא–כד; בבלי, שבת קיא ע"א). בשל כך היה היזקם של השוורים שכיח ביותר, ולכן אפוא יש דיונים נרחבים על תופעה זו בתורה ובספרות חז"ל (למשל: משנה, בבא קמא ג, יא; ד, א; ה, א).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם