הסוד לשמחה אמיתית

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

"משנכנס אדר מרבין בשמחה". ובאמת, השמחה של פורים ממלאת את הלב בחדווה, ורבים מרגישים שיש איזו עוצמה מיוחדת בשמחת הפורים. מה יש בשמחה הזו של פורים? מה סוד הייחודיות שלה?

נתבונן בדבר דרך מהות קדושת הפורים: עמלק שונא את עם ישראל "שנאה בעצם", יש לו בעיה עם עצם הקיום שלנו, לא משנה מהם מעשינו ומהן בחירותינו. את המפלצת הזו פגשנו לפני כמה עשרות שנים בגרמניה. הניגוד העצום שלו לישראל נובע מהאור שבוקע מאיתנו. וכשם שעטלף לא מסוגל לעמוד מול האור, כך עמלק אינו מסוגל לעמוד מול קדושת עם ישראל. העובדה שעמלק חיפש לפגוע בכל יהודי, בלי שום הבדל במעשים ובסגנון החיים, מעידה על כך שהוא חש את הקדושה שבוקעת מכל אחד מאיתנו, הוא חש שהקדושה הזו נובעת מעצם הקיום שלנו. לכן הוא מתנגד לנו ניגוד עצמי, לא משנה מה נעשה.

"זה לעומת זה עשה אלוקים", והניצחון על הרע מבהיק את האור שעומד כנגדו. לפיכך, הניצחון על עמלק מעורר את הסגולה העצמית, וגורם לכל אחד מאיתנו להיפגש עם האור שנעוץ בעצם קיומו. ובמילים פשוטות – עמלק מאיים על עצם קיומנו, ולכן הניצחון עליו גורם לנו להעריך מאוד את עצם החיים, וממילא להתמלא שמחה מעצם היותנו חיים, שזה באמת הדבר הגדול ביותר, כי החיים גדולים בערכם יותר מכל גילוי נקודתי מהם.

אשר על כן, הנקודה המיוחדת בשמחת פורים היא העובדה שזוהי שמחה שנובעת מעצם החיים, והיא מבררת שבאמת עצם הקיום הוא מקור השמחה. ממש כמו שהשמש מקרינה חום מעצם טבעה, כך השמחה היא החוויה של הופעת החיים וזרימתם. בדרך כלל אנו תופסים את השמחה כדבר המותנה בגורמים אחרים. היא נתפסת כתוצר של הישגים לימודיים, רווחים כלכליים או השגות רוחניות. לכן היא מצרך נדיר, כי שאיפות ההשגה לעולם לא ייפסקו. אך קדושת פורים מלמדת את סוד השמחה, את השמחה שאינה תלויה בשום גורם חוץ ממנה. המבט הפורימי של "ונהפוך הוא" בא בחריפותו והופך גם את התפיסה כלפי השמחה: השמחה אינה תוצר של הישגים, אלא להפך – השמחה הפנימית תביא בעקבותיה תוצאות חיוביות. כי כשהלב מלא באנרגיית חיים הכול פורח ומשגשג.

על כן נבין שהשמחה תבוא כשנהיה מחוברים אל עצם הקיום, בבריאותו ובישרותו. כל זמן שלא נדכא את החיים ונאפשר להם להופיע בקרבנו – השמחה תהיה מנת חלקנו. זאת נוכל לראות אצל ילדים. ילדים מלאי שמחה, כי הם מלאי חיים. הם לא הסתבכו בסבכי החיים, בזוהמת הדעת ויצרי מעללי האדם, שגרמו לתסבוכות פנימיות ולמעצורים בשטף החיים העצמיים. התמימות והפשטות, היושר הפנימי והטהרה הסגולית, הם מיישרים את האדם ומחזירים לו את שמחת החיים, כי הם מחזירים את זרימת החיים.

לפעמים כששוכחים את העיקר, אז ה"אויב" גורם להזכירו. עמלק גרם לנו להכיר את הערך הגדול של עצם החיים, וממילא בפורים אנו חוזרים ומתיישרים, מתחברים לקיום היסודי, והבעיות מתגמדות והשמחה ממלאת את הלב. משל לאב ובנו שיחסיהם עלו על שרטון, עד שניתקו את הקשר ביניהם. והנה נודע לאב שבנו נמצא בסכנת חיים. מיד פרחו כל הסיבוכים, והתגלתה האהבה העצמית. ובשעה שיצא בנו מן הסכנה, האהבה של האב אל בנו, על עצם בנו, בלי שום התניה – פורצת כל גבול. אף שהפוטנציאל הזה היה קיים תמיד – פרטי החיים וסבכיהם העיבו על הנקודה העצמית. דווקא האיום הקיומי גרם לנקודה זו להופיע בנפש בכל כוחה, ולהסיט הצידה את כל הפרטים האחרים, שהם באמת שוליים לעומתה.

יש משהו מרענן בשמחת פורים, שלא צריך להתאמץ בשבילה, אלא היא פשוט פורצת מבפנים, כמו מעיין הנובע מסגולת הנשמה. ימים אלו באים לרענן את החיים, בכך שנתחבר למקום הכי פשוט והכי עמוק, למקום שהוא מאגר אדיר של שמחה, אל עצם הקיום שלנו. החיבור הזה מסוגל למלא בכוחות, לרפא מכל רעלי הייאוש, לפוגג פחדים ודאגות מיותרות, להוריד עומסים מדאיבים ולמלא את הלב חלומות ואנרגיות, שעימם נגיע ליעדים גדולים, שיופיעו את האור העצמי שלנו, בכל רובדי החיים.

שנזכה להיות, וממילא לשמוח, בפשטות ובישרות. אמן.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם