הבורחים מול המגיעים ליעד

 הרב ינון מדר, ראש המכינה הקדם-צבאית 'חמדת יהודה'

 

לפני רשימת המסעות חשוב לתורה לציין שהמסעות היו "ביד משה ואהרן". הם המנהיגים שהובילו את המסעות לארץ ישראל.
על פרשת מסעי נהג הרב אשכנזי ללמד את הדרשה של ר' דוד מושקוביץ, אדמו"ר חסידי ציוני שעלה מרומניה בשנת תרצ"ה (1935), מחבר ספר 'גלילי זהב' על התורה.
על הפסוק בפרשתנו "ויכתוב משה את מוצאיהם למסעיהם... ואלה מסעיהם למוצאיהם" (ל"ג, ב). מה פירוש הפסוק ומדוע הכפילות?
בתשובתו של הרב מושקוביץ לשאלה הוא משליך באופן ישיר על כוונות העולים לארץ בימיו. הוא מסביר כי ישנם שני סוגי אנשים היוצאים לדרך. ישנו מי שיוצא לדרך ואינו מבקש להגיע. הוא בסך הכול אינו יכול להישאר במקומו הקודם. הוא בורח ולכן היעד אינו עקרוני ובלבד שהוא מספק מקלט בטוח, שקט וביטחון כלכלי. ויש יוצא לדרך שמטרתו להגיע. ההגעה ליעד היא העיקר. היציאה או הבריחה הם רק הצעד הראשון במסע. בביטוי "מוצאיהם למסעיהם" מדגיש הפסוק כי היציאה לדרך במדבר הייתה מכוונת להגעה אל יעד מסוים – ארץ כנען. מטרת המסע היא הלשון החמישית מלשונות הגאולה, "והבאתי". הכפילות והחזרה מדגישות שאין מדובר בפליטים הנמלטים על נפשם בבהלה, אלא במנהיגים שיודעים לאן מועדות פניהם, היוצאים לדרכם בצעד קטן לקראת עתיד גדול.
הדוגמה הנוספת שבה משתמש הרב מושקוביץ היא יעקב אבינו. בדרכו לחרן הוא לכאורה בורח מעשו אחיו, ואם בבריחה יציל את חייו - דיו. "ויצא יעקב... וילך חרנה". השלמת המטרה של היציאה היא בביטוי "וילך חרנה". אלא שיש מטרה בהליכתו - לשאת אישה ולהקים משפחה, לא רק לברוח. לכן הזכיר את שניהם – ויצא, וילך.
יחזקאל הנביא (כ', לח) מתאונן כי בעת הגאולה העתידית יימצאו אנשים אשר ייאלצו לברוח מגלותם אך לא מתוך מטרה להגיע - "כי מארץ מגוריהם אוציא אותם ואל אדמת ישראל לא יבואו". הם יבחרו להם מנוס ומקלט בארצות נכריות, משום שלא הייתה מטרה במסע שלהם חוץ מ'אקסודוס' - יציאה. אפילו אם יזדמן להם שיהיו מוכרחים לבוא לארץ, לא תהיה ביאה זו עיקרית אלא בשביל היציאה והבריחה.
משמעותה של פרשת מסעי היא להראות שכל מסעות ישראל בהנהגת משה ואהרן היו יציאה למטרת הגעה אל היעד, שהוא כמובן ארץ ישראל, לשם הגשמת החזון "ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש". דור המדבר שלא היה מוכן למטרה באמת לא זכה להיכנס.
גם היום אנו מתמודדים עם בורחים. דור שמטרת החיים בארץ אינה ברורה לו לא יוכל לשאת לאורך זמן את הקשיים וההתמודדויות, ובאופן קבוע יפזול ימינה ושמאלה. יש משמעות רלוונטית לביטוי "מוצאיהם למסעיהם" אף בדורנו - אם המטרה לא מתבררת יום יום ושעה שעה, יוצאים למסע אך לא מגיעים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם