לחלום ולהשתוקק למקדש Featured

 2 reuven sason

 

הרב ראובן ששון

 

במקומות רבים אנו רואים ולומדים על המעלה העצומה של התפילה לבניין המקדש. אך פעמים רבות שואל האדם את עצמו: אני לא מספיק מתפלל מעומק הלב על בית המקדש, איך אוכל לחזק את לבבי להתפלל באמת על המקדש ולכאוב על חסרונו?

 

לשם הבנת חסרון בית המקדש צריך להבין מה זה בית מקדש, לכן ראוי ללמוד רבות על עניין המקדש ואורו כדי לחוש את חסרונו ולהתפלל באמת לבניינו, ובקצרה נציין כמה מילים.

 

בית המקדש הוא המקום שבו מתגלות בגלוי גדולת הא‑לוהות ועוצמת האהבה שהוא אוהב אותנו. יסודות אלו אומנם כתובים בתורה, אך היא עמוקה ומופשטת, ואנו זקוקים להמחשה, לראות בעיניים את קדושת השכינה, את שפע החיים הא‑לוהיים ואת גודל האהבה שמצויה בינינו ובין ה'. כשאנו עומדים במקום המקדש, במעמד עצום של גילוי שכינה, הנשמות שלנו מאירות באור אינסוף, השמחה והעונג ממלאים את כל הווייתנו, האהבה מתגברת לכל איש ישראל ולה' א‑לוהינו. ירושלים מדברת את השפה שהלב שלנו מבין, וכשהמקדש בתפארתו הלב שלנו מבין היטב היטב את כל הדברים הגדולים שכתובים בתורה בדבר גדולת ה' ותוקף אהבת ישראל וקדושתם. באין אומר ודברים, פשוט לשבת לפני ה' בציון, וכבר החיים מתבהרים, מתמלאים גודל ומשמעות, גדולה, גבורה ותפארת.

 

במצב זה ננהר אל ה' וטובו, נזניח את כל המחלוקות והפילוגים. עמנו האהוב כולו מתמלא בהירות, יודע מה נשמתו מבקשת ומתרחק מכל תרבויות נכר שאינן הולמות אותו. אפילו אומות העולם יבינו את שיח הקודש, את השליחות והייעוד שלנו, ויתמלאו יראת הוד מקדושת ה' ומשכינתו שבירושלים. יכירו וידעו כל יושבי תבל שהשכינה הא‑לוהית האינסופית מתהלכת בקרבנו, "כִּי ה' אֱ‑לֹהֶיךָ מִתְהַלֵּךְ בְּקֶרֶב מַחֲנֶךָ".

 

"בְּאַחֲרִית הַיָּמִים", בעת אשר "נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים", אזי "וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם... וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה' אֶל בֵּית אֱ‑לֹהֵי יַעֲקֹב... לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה". איזה מצב נפלא, אין מלחמות בעולם, אין פשע ורשע, "מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת ה' כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים". עולם ללא מנעולים ומסגרים, ללא חשדות ומזימות, מלא אמון ואהבה הדדית, מלא טוב, נחת, שלווה ורגיעה. אור ה' מתפשט על הכול, נביאים בקרבנו, קדושת ה' ממלאת את ליבנו בשמחה, "אֵין פֶּרֶץ וְאֵין יוֹצֵאת וְאֵין צְוָחָה בִּרְחֹבֹתֵינוּ".

 

ראוי לכל אחד לחלוםעלביתהמקדש, לצייר ברוחו את חייהגאולהכדוגמתהריקודיםברחבתביתהמקדשבשעתתחייתהמתים כשלנגדעינינואנורואיםאתמשפחותנפגעיהטרור,לדוגמה,נפגשותעםיקיריהן,"קָהָלגָּדוֹליָשׁוּבוּהֵנָּה,בִּבְכִייָבֹאוּוּבְתַחֲנוּנִיםאוֹבִילֵם"(ירמיהלא,ז–ח).המפגשעםגאוניישראל,גדוליישראל,אוהביישראלבכלליבםשמסרונפשם,רוחםונשמתםעלעםישראל.חלוםזהאיננוחלוםאוורירי, הואמציאותממשית,הכוליקרה!חלוםזההואחלון להביט דרכו על העתיד הממשי שמחכה לנו אחר כותלנו.

 

חלומות אלו מחדירים לנו את הרגשת החיסרון וממילא מעמיקים את התפילה על המקדש. חלומות אלו מעניקים כיוון ומטרה לחיים ועושים נחת רוח גדולה לה' יתברך, כי גם הוא חפץ בכך מאוד, והרי זה כמו חתן וכלה החולמים על חתונתם ובניין ביתם. ככל שנרבה בחלומות קדושים אלו כן תגבר האהבה במרומים, ובמהרה נזכה לראות עין בעין בבניין בית מקדשנו ותפארתנו. אמן ואמן!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם