מהות חג הסוכות: לתת Featured

 2 reuven sason

 
מהות חג הסוכות – להעניק לאחרים

הרב ראובן ששון

השמחה היא מצרך נדיר שהעולם כולו מחפש אחריו נואשות. בתורה מבואר שאין שמחה גדולה כמו שמחת חג הסוכות, שעליו נאמר "וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ". נראה שנוכל ללמוד מעט מחג זה מהו המתכון לשמחה פנימית אמיתית.

עיקר חג סוכות קשור לתקופת השנה, כאשר האדם אוסף את כל עמלו מהשדה, וברכת ה' עליו בפירותיו ובתבואתו. זהו שמו של חג הסוכות, חג האסיף, כאומרו: "חַג הַסֻּכֹּת תַּעֲשֶׂה לְךָ שִׁבְעַת יָמִים בְּאָסְפְּךָ מִגָּרְנְךָ וּמִיִּקְבֶךָ". התורה מלמדת שהאדם צריך לשמוח לפני ה'. התורה מלמדת שמהות החג היא השמחה לפני ה', להודות לו על הברכה שבירכו בתבואה ובכל מעשה ידיו: "שִׁבְעַת יָמִים תָּחֹג לַה' אֱ‑לֹהֶיךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' כִּי יְבָרֶכְךָ ה' אֱ‑לֹהֶיךָ בְּכָל תְּבוּאָתְךָ וּבְכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶיךָ וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ". הודאה זו באה מתוך ההכרה שכל הברכה באה ממנו יתברך. לפיכך גם השמחה על השפע צריכה להיות עם ה' יתברך במקום אשר יבחר ה', לשמוח יחדיו בברכה.

אומנם קודם לכן התורה מציינת יסוד גדול מאוד: "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ". השמחה חייבת להיות בשיתוף עם העניים, עם העבד והאמה. לשמח לב נדכאים ולהאיר להם. במחשבה ראשונה נראה כאילו עיקר המצווה הוא העלייה לרגל להודות לה', והדבר הנלווה הוא לשמח את הנצרכים. אומנם לא כן משמע מפשטי המקראות. התורה הקדימה את הפסוק המדבר על ההענקה לנצרכים לפני הפסוק המדבר על ההודאה לה'.

מכאן אפשר לומר דבר עמוק: באמת העלייה לרגל להודות לה' נועדה כדי לפתוח את הלב, להעניק ולתת לנצרכים. כי מי שמכיר שהכול ממנו יתברך יעניק גם לנצרכים. התכלית העמוקה של ההודיה לה' היא כדי שנהיה אנשים טובים יותר ולא נתנפח בדמיונות של הישגים אישיים שעלולים למלא את הלב בגאווה ובאטימות לחלש ולנזקק.

עיקר מהות חג הסוכות הוא הנתינה וההשפעה למי שאין לו. וזאת תכלית התורה ועצם דבקות האדם בבוראו. כי מהי הדרך לדבקה בו? דרך הליכה בדרכיו, ומה הוא רחום וחנון, אף אתה היה רחום וחנון. ועל ידי שתהיה משפיע כמוהו תתעלה ותידבק בו יתברך בדבקות עצומה, כי הדומים נדבקים זה בזה בקשר בל יינתק. אפשר שזהו מה שאמרו חכמים על אברהם אבינו, שגדולה הכנסת אורחים יותר מקבלת פני שכינה. כי זו תכלית הכול, שנהיה דומים לה' במעשינו. ומכאן נבין את סוד השמחה: כשאנו מעניקים אנו מתחברים לנשמות שלנו, ולכן אנו מתמלאים שמחה עד בלי די. זה סוד השמחה שאנו יכולים ללמוד מחג הסוכות.

מכאן נבין מדוע דווקא בסוכות, בתקופה שבה התברך בברכה עצומה של שפע ותבואה ונכסים ואסמיו מלאים כל טוב, התורה מצווה את האדם לעשות לעצמו סוכה: כדי שיוכל להכניס אורחים! בנוהג שבעולם, כשאדם נכנס לתוך בית של אדם אחר הוא מרגיש בושה ומבוכה, כי ה'בעלות' של הזולת בולטת מאוד. וכשהוא נכנס לקבל נדבה הבושה מתעצמת.

לעומת זאת אם גם הבעלים יוצא מביתו אל דירת עראי הסמוכה אל רחוב העיר, דבר זה מפוגג את הפער בין הנותן למקבל, וממילא יחוש הנזקק בנוח להיכנס וליהנות מהמאכלים המוגשים לו. יש בסוכה תחושה של זרימה ופשטות, חמימות מיוחדת הנובעת דווקא מכך שאין תחושה של בית קבוע ובעלים דומיננטי. בסוכה כולם אחים, כולם אורחים, וממילא הפער בין הנותן למקבל מצטמצם. כך נראה לבאר את עומק מצוות בניית הסוכה: הסוכה היא הכלי הטוב ביותר בשביל להעניק לאחרים בצורה הכי נעימה וטובה.

יתר על כן, בסוכה, כשאתה בחוץ, בין קירות דקים, קול השירים והמזמורים יבקע לרחובות ויזמין ממילא את האורחים, והם ירגישו בנוח להיכנס. נמצא שהסוכה היא הכלי לקיום עיקר מהות החג, שהיא הכנסת האורחים וההענקה להם. דבר זה עולה מדברי חכמים, שעם ישראל זכה במצוות סוכה בזכות העץ שאברהם אבינו אירח בו את אורחיו. הוא לא הכניסם לביתו, ואפשר ממש שזו הסיבה: שיחושו נעימות בלי בושה. ומאבינו אברהם נלמד להיות אנשי חסד טובי לב.

אפשר שעבודת הימים הנוראים היא בחינת קבלת פני שכינה, ומתוכה אנו עולים למדרגה נוספת, ללכת בדרכי ה' ולהכניס אורחים בחג הסוכות, לחבר בין אדם למקום ובין אדם לחברו, ובכך לצאת לשנה חדשה מלאה אור וקדושה.

חג שמח ושבת שלום!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם