אישה באליפות שחמט?!

1858526 790

 

טהר קטן

שמעתי לא מזמן על תורת האלכימיה שניסתה להפוך מתכות פשוטות לזהב יקר. וגם על מידאס המלך המיתולוגי שמעתי, ש"התברך" בכך שכל מה שנגע בו הפך לזהב, ורק ברגע האחרון ניצל ממוות בצמא. מתברר שזהב הוא נוצץ אבל הוא לא תמיד הדבר המובחר ביותר, ושיש יתרון עצום למים כאשר אתה צמא להם. אז אולי היה נחמד אילו היינו מתברכים בקצת יותר זהב, ובכל זאת יש משהו מנחם בעובדה שאי אפשר להפוך אטום אחד לאחר באמצעות ריאקציה כימית פשוטה ושאין ממש בתורת האלכימיה. מעודד אותי לדעת שבדור שלא רבים בו האנשים שנלחמים להישאר ישרים עם עצמם ועם הטבע הייחודי להם, לפחות הגרעין הקטן במעבדות האטום נלחם כמו שצריך, ולא נותן שישנו אותו בקלות.

למעשה, נראה לי שאותה טעות אווילית שגרמה לו למלך המיתולוגי לזלזל בכל מה שאינו זהב, היא טעות עמוקה שגורמת לנו לזלזל בצורך של הילד בחיבוק וארוחה חמה כשהוא שב הביתה, בעידן שבו מקובל לחשוב שצחצוח שכלי חד ותוספת של מיליוני שקלים בתחום הסייבר הם הישג שראוי להתפאר בו, בעוד שהכלה וחום אנושים, משפחתיות ואהבה, לא זוכים לכבוד של ממש. חשוב לזכור שלזהב יש ערך רק בזכות המים שמאפשרים חיים, ומכאן לא בטוח מה שווה יותר באמת; שאמנם הלבנה קטנה לעומת השמש, אבל עוד יבואו ימים שבהם נלמד להעריך את האור הנצרך של ההיא שנגזר עליה להמעיט את עצמה.

ולמסקנה – אולי הייתי יכולה להסתדר עם הרצון של אישה להגיע לפסגות שנחשבות "גבריות" אם הייתה הערכה אמתית ומספקת למעלות שמבטא הצד הנשי, ובכלל אני מאמינה שבמצב כזה היינו פוגשים יותר נשים ששלמות עם נשיותן, שמבינות שלא סתם הטבע הצמיד אליהן כמה מעכבי קריירה קטנים שתלויים בהן יותר מבאיש שלהן (באופן ביולוגי). בעיניי השאלה אינה אם אפשר לגרום לנשים להיות אלופות שחמט, בעלות חשיבה אסטרטגית קרה ומפולפלת, אלא האם כדאי לעשות את ההמרה הזו, והאם יש בכוחנו להתמודד עם ההשלכות. כי אולי שינוי גרעיני פה ושם יכול לייצר חשמל טוב, כמו בדוגמה של לסלו פולאגר שגידל את שלוש בנותיו להיות השחמטאיות הטובות בעולם, ושבניגוד למקובל ניצחו גם את טובי השחמטאים הגברים בתחום. אבל מה שבטוח, צריך להיזהר מאוד בכל הנושא הזה. אם תשאלו את יפן, שכשמשנים את האטום זה עלול לגרום לפיצוץ המוני בעל השלכות חמורות, גם אם הן מופיעות רק דור אחרי כן. כך עלול לקרות גם במקרה של הפמיניסטיוּת הרדיקלית בכללותה – מתוך מחסור בחום אנושי, הכלה ומשפחתיות.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
ירושלים עולה עולה

  מאמר מאת עפר ברקוביץ

חופש טוב

  שלשה טיפים למימוש החופש...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם