הלב והמוח Featured

1858526 790

ע.

מניח את ראשי לתנומה קלה לכבוד שבת, לאחר סבב הגזרה ביום שישי. לפתע, טלפון בהול: "יש פצוע אנוש. תתקדם לכיוון". המצב היה יותר גרוע ממה שדמיינתי. הצוות הרפואי עדיין לא התייאש ואף הוזנק מסוק, אך היה ברור שעם הפגיעה שהותירה אותו ללא דופק וללא נשימה, סיכוייו קלושים. הרופא מהמסוק קבע באופן רשמי את מה שכבר היה ברור לכולנו: חלל צה"ל. הרוג מלכות. כדור צלפים פילח את חזהו ולבו נדם. החלל נעטף בכבוד הראוי ופונה בידי כוחות ההצלה.

באותם רגעים היה ברור לי שמנהיגינו יחליטו שהגיעה השעה למהלך כולל ויסודי להשבת הכבוד הלאומי וכבוד א-לוהי מערכות ישראל. התבדיתי. הוחלט אמנם על תקיפה רועשת ורחבה, אולם יסודיות לא הייתה כאן וגם לא נקמה על גדיעת חיים.

עד מתי רשעים יעלוזו? עד מתי נישא את החרפה שמחרפים אויבינו את א-לוהי מערכות ישראל? מלכות דוד השכילה להבין בעצמה ואף לרומם את המבט של העם לְמשמעות הפגיעה בעם ישראל, לכוונותיהם של האויבים הקמים עלינו, ולכן, כשיצא דוד למלחמה המוטו שלו היה: ארדוף אויביי... ולא אשוב עד כלותם! כשפגעו בכבודם של חייליו וגילחו חצי זקנם, כשהפלישתים עשו טרור חקלאי, הוא לא שלח את חיל האוויר לירות לידם. דוד הבין שעל מנת להכניע אויב אכזר, יש לדבר בשפה שהוא מבין, צריך להכניע אותו ביד קשה. לא מספיק להחליש. צריך לכבוש את האויב ולהעמיד שם שלטון כפי שעשה באדום ובמואב ובכל האומות שכבש. אם אתה רק מחליש את האויב, הוא ירים ראש שוב בעוד כמה חודשים או שנים.

דרכו של מי מוסרית יותר? ודאי שדרכו של דוד שמלכותו נצחית. איננו מזלזלים במלכות ישראל הזמנית, אז, בזמנו של שאול, והיום בזמננו. אנו מודים לה' יום יום על מלכות ישראל, אולם הגיע הזמן לשאוף למלכות מוסרית יותר. אם חפצי חיים אנחנו, מחויבים אנו להכניע את האויב ולא לשוב עד כלותו. למחוץ אותו, עד שלא יוכל לקום שוב, ולהקים שם שלטון שישמור על ההישגים שנשיג במלחמה. כך נשיב את השקט וכוח ההרתעה לאומה. ה' עוז לעמו ייתן... יברך את עמו בשלום. הפגנת העוז היא שתביא את השלום: דוד הפגין עוז ושלמה קטף את פירות ההרתעה.

לעם ישראל יש תפקיד חשוב בעולם. אנו הלב והמוח שבאיברים, ו"אין לנו כלל להתבושש באותן המלחמות שעשינו לצורכי תקומתנו ובאותה המשטמה אשר עוררנו בלבנו נגד הקמים עלינו להכחיד את קיומנו... אתה יקירי שואל למה התייחסנו אליהם באכזריות? לא נוכל לצייר, כמה חשוך ואפל היה העולם מבלעדי האכזריות הזאת שלנו, כמו שלא נוכל לצייר כמה רע ונתעב היה לולי ההארה הטהורה של אור ה' ודרכיו אשר הארנו עליו במהלכנו ההיסתורי" (מאמרי הראי"ה עמ' 508). הנקמה שעם ישראל נוקם, איננה נובעת מתוך חולשת הנפש או שנאה, אלא באה " להסיר את הסיבות המאפילות את החיים וההוויה בכלל... שכל זמן שלא יתבערו מן העולם, הרי הם מחשיכים אותו. וה' אשר אמר: יהי אור, מסיר את המחשכים ואת גורמיהם, כדי שהאורה תופיע בעולם, לשמח את כל היצור: א-ל נקמות ה', א-ל נקמות הופיע!" (עולת ראי"ה א' עמוד ריד).

 

כתבות אחרונות

Prev Next
תודה מקיר תזעק

  הטור של סיון רהב...

שני חזיונות על בית המקדש

  חזון בית המקדש של...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם