לשיר באנגלית על תו"ע

1858526 790

כיצד שרים באנגלית "שנזכה לראות בנים ובני בנים עוסקים בתורה ובעבודה"?

כרמי ויסמן, מנכ"ל 'סביבה ישראל' ועובד היי-טק

בעוד כחודש, כמו בכל שנה, יבואו לארץ אלפי תלמידים ותלמידות דוברי אנגלית ללמוד בישיבות ובמדרשות שמזוהות עם הציונות הדתית. הם באים לשנה לפחות, חלקם הגדול חוזר לחו"ל, אבל שיעור ניכר מהם נשאר בארץ או חוזר ארצה אחרי לימודים אקדמיים בחו"ל. מהנשארים או החוזרים לארץ, שיעור גדול חיים בישראל כחרדים ושולחים את ילדים למוסדות חרדיים.

יש קהילות חרדיות שלמות שבנויות מבוגרי מוסדות דתיים-לאומיים. חוסר ההצלחה של הציונות הדתית לקלוט קהלים חדשים כואב, אבל חוסר היכולת לשמר ציבור שהגיע לארץ והתחנך במוסדותינו כואב הרבה יותר.

כמו בכל תופעה, יש שני צדדים למטבע. אולי הציבור הדתי-לאומי לא מסביר לעולים פנים, אולי הם רואים שהתלמידים הישראלים רציניים פחות בלימוד התורה ובהקפדה במצוות, אולי הרבנים דוברי האנגלית שכבר התחרדו משמשים להם דגם לחיקוי, אולי הם מזלזלים בציבור הישראלי או שהוא חושב שהם מתנשאים, אולי הם נרתעים מגיוס לצה"ל, אולי אין בחו"ל די דמויות תורניות-לאומיות.

המטרה אינה למצוא אשמים אלא לחשוב על פתרונות מעשיים כדי שנוכל לשמר את הציבור הזה בציבור הדתי-לאומי, ושגם הם יוכלו להגשים את שאיפותיהם הציוניות בארץ. כדי לשמר אותם אצלנו עלינו לנסות להתגבר על החששות מפערי המנטליות ולזכור שגם אותם עלינו לקרב בעבותות של אהבה, כמו שאנחנו מנסים לקרב את הציבור החילוני והמסורתי בישראל.

גם אני התחלתי את מסלולי בארץ במוסדות דתיים-לאומיים, ועם הזמן התקרבתי לציבור החרדי וראיתי את הדברים היפים והחיוביים שיש בו. בסופו של דבר החלטתי להיות חלק מהציבור הדתי-לאומי: זכיתי, והמשפחה הישראלית שלי, ששייכת לציבור הדתי-לאומי, עטפה אותי בחום והראתה לי בצורה חיה את פתגמו של הלל: "אוהב את הבריות ומקרבן לתורה".

הדודים האהובים שלי תמיד קיבלו אותי בחום רב. התקשרו אליי, הזמינו אותי ואת משפחתי לכל שמחותיהם ובאו לכל שמחותינו בהרכב מלא. הם לא תמיד הבינו את השיגעונות שלי, אבל הראו לי בחום רב שיש לנו מקום בשולחן המורחב של הציבור הדתי-לאומי בארץ. בזכותם למדתי להכיר את הציבור הדתי-לאומי בישראל ולהוקיר את מסירותו לתורה, לעם ולארץ.

מאברהם אבינו, אבי האומה הישראלית, שמידתו חסד, למדנו שהפן האישי הוא החשוב ביותר בקירוב לבבות. כדי לשמר את התלמידים דוברי האנגלית בציונות הדתית עלינו לקרבם בעבותות של אהבה, כדי שגם הם וילדיהם יזכו לשיר וליישם בארץ את השיר ששרו אבותינו, "שנזכה לראות בנים ובנים בנים עוסקים בתורה ובעבודה".

 

כתבות אחרונות

Prev Next
למשוך שערה מכוס חלב

  מאמר מאת הרב חגי...

חייל של הרב

  דוד שמחון כותב על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם