פוליאמוריה – לא המילה האחרונה

1858526 790

פוליאמוריה – לא המילה האחרונה
בהמשך למאמר "פוליאמוריה והציונות הדתית" מהשבוע שעבר

חיים ברנסון , עורך אסופת המאמרים "משפחה: מפעל חיים"

לא נביא אנוכי ולא אדם פסימי, ובכל זאת כפי הנראה לא ירחק היום ועל אדמת הקודש ייערכו כנסים "מקצועיים" שמעודדים גילוי עריות בין קרובי משפחה כחלק מחיזוק מערכות היחסים התוך-משפחתיים ויחסי מין בין בני אדם לבעלי חיים כחלק מחיזוק הלכידות הקוסמולוגית.

והאמת, למה לא? נתעכב רגע מול השאלה התמימה, נביט לה בעיניים וננסה להסביר מה הבעיה ביחסים בהסכמה בין אדם לקוף, שלא לדבר על בין אח לאחותו. נכון, זה מזעזע את האינסטינקט הטבעי שעוד לא הושחת, אולם אל לנו לבנות עליו את טיעונינו. רק עד לא מזמן אנשים נעו במקומותיהם בחוסר נוחות לשמע הרעיון של משכב זכור. גם לבוש מינימליסטי ויחסי אישות בין שניים שאינם נשואים היו טאבו עד שנפרצו. כל רעיון מוזר והזוי יוגדר ככזה כל עוד לא הושמע מספיק פעמים. הכול יכול להיות לגיטימי ונורמלי, תלוי כמה פעמים יחזרו עליו וכמה פעמים יהפכו בו המוחות.

אין שום הבדל מהותי בין כל התופעות הללו. השאלה היחידה היא אם יש לנו עוגן על-אנושי נצחי או לא. והיה ולא, הזרימה תהפוך לסחף. בכל פעם תצוץ נקודת שפל חדשה, אולם העניין כלל אינו זהות הקווים החדשים שנחצו אלא המגמה. והיא החלה את תנועתה לפני כמאה שנה – כתגובה לדיכוי אנטי-טבעי בעולם הנוצרי, הסולד בעומקו מחיי עולם החומר, שלפי הפילוסופיה הנוצרית בחטא יסודו – ואינה מפסיקה. היא גם לא תיפסק אם לא יקרה משהו. אם לא תגיע מגמה הפוכה מנגד.

כל עוד לא יהיה ברור – קודם כול לנו – למה לא, אצל לא מעט אנשים סימן השאלה יהפוך עד מהרה לסימן קריאה רועש. התשובה הטבעית באזורנו לשאלה "למה לא" היא "כי ה' אמר". וזו תשובה נכונה, אבל לא בעבור כולם. לא כל אחד יסתפק בה, גם מבין המקבלים עליהם עול מלכות שמיים. השאלות מנקרות, חופרות עד כאב פתח לעולמות חדשים.

נהיה חייבים להמשיך להתעסק בעצמנו ולברר את הסוגיות הקיומיות הללו – מהי משפחה, מה חשיבותה, מהם נישואין, מהי מטרתם, אילו קשרי חיים יכולים להיכלל בהם, מדוע קשר בין איש ואישה חייב את מסגרת הברית המחייבת, מה מקומם של הילדים בכל הסיפור ועוד. המאבק על דמותה של המשפחה ועל עתיד העם הוא של כולנו ועל כולנו, לאיזו חברה ייוולדו ילדינו וילדיהם.

לא בן נביא אנוכי אלא אדם מאמין. אין לי שאלה לרגע מי ייתן את המילה האחרונה והנצחית, איך יוכרע המאבק על עם הקודש. השאלה היא רק מתי, איך ודרך מי. וכל אחד מאיתנו נקרא לדגל.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
פגע וברח

  הנשים שנפגעו מעזרא שיינברג...

על ברווזים וניצים

  צער בעלי חיים בשידור...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

איתן 054-6799933

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם