אשרי האושר

1858526 790

אשרי האושר שאושר מקונו – תגובה לריאיון עם פרופ' דן אריאלי על האושר

מחרוזת הלוי

הריאיון עם פרופ' דן אריאלי היה מעניין ובהחלט מעורר מחשבה. עם זאת, למרות הערכתי אליו כאיש מחקר וכאדם המנסה להוסיף טוב בעולם, ברצוני לעורר את הציבור לנקודות שצריך להבליט לאור גישת החיים שהוצגה:

1. תכלית עשיית הטוב - התכלית כוללת את האדם הפרטי ואת הכלל יחדיו. לעניות דעתי כדאי לשים לב לנוסחה שמוצגת כך: "נתינה יוצרת אצלי אושר". אם פועלים מתוך הנחה שמרכז המעשה הוא הנאה אישית, אז כל מעשה שנוגד את האושר הפרטי שלי עשוי להיתפס כמעשה אנוכי של אדם אחר. אפשר לראות שהגישה יוצרת אנוכיות, שכן היא מעודדת לפעול ממקום אישי, ואפילו מבחינת האושר של האדם זה עלול להזיק בטווח הארוך.

2. עשיית טוב אובייקטיבי – פרופ' אריאלי מביא את הבעיה שכל אחד רואה דרך אחרת להוסיף טוב, ומכיוון שלאדם הפרטי אין אפשרות לדעת מדעתו מה טוב באמת, אריאלי תולה את ביטחונו בבדיקה מדעית שתתבסס ככל הנראה על ניתוח חומרי/שכלי/רגשי, בדיקה שלא בהכרח מיושרת עם דעת ה' שהיא הטוב המוחלט והנצחי בשורש החיים. הפגם בפתרון שמר אריאלי מציג מופיע כמה משפטים לאחר מכן, כשנאמר בהם שרציחת אדם עשויה להיחשב חסד. כמקבלי התורה אנו יודעים שלחיים יש ערך מצד עצמם ויש המשך באחריתם, ולא נוכל לנקוט גישה לכאורה-מדעית ועל פיה להרוג אדם המתמודד עם ניסיון בריאותי או נפשי. נקודה נוספת שנוצרת מניתוק מטוב אובייקטיבי מופיעה בעובדה שמר אריאלי עצמו אינו מסכים עם עשיית הטוב של אחרים בתחום הפוליטי, תחום אשר בו לא שייך מדע בלבד, אלא בעיקר ערכים, ואותם לא ניתן ליצור במעבדה (לפחות ככה אני הקטן מבין את התייחסותו לעוולות אנשי הציבור, שכן נשמע לי מופרך שלהבנתו רבים כל כך במערכת הציבורית מושחתים ואנוכיים עד כדי יצירת דיכאון, ונראה לי שזה פשוט ניגוד ערכים).

3. העולם טוב - ודאי שיש מה לתקן, וכולנו מאמינים - כמו גם פרופ' אריאלי - שיש תכלית להוסיף טוב בעולם. עם זאת, מכיוון שמעשינו נובעים מחיבור לבורא העולם הרי שהסתכלותנו חיובית ומלאת אמונה, וכך אנו חיים בידיעה שהעולם טוב כמו שהוא. הגישה הראויה היא לשמוח בקיים ולפעול בשמחה להוסיף עוד טוב בעולם, כמובא ב"אורחות צדיקים" שמידת הרצון קשורה ב"שמח בחלקו".

4) אושר שאינו תלוי בדבר - אריאלי סובר שיש אושר לטווח ארוך שנוצר מהישגיות, ולדעתו מטרות קטנות הן משמעות החיים. התוצאה של הגישה הזו מוצגת בסוף הריאיון, שבו אריאלי מספר לקוראים שהוא עובר מבעיה לבעיה לצורך שיפור העולם. לדעתי גישה זו שמה את האדם במרוץ עכברים מתמיד אחר פתרון בעיות, וברצוני להציע לקוראים גישה אחרת - שבה האדם פועל באותה דרך בשטח רק שם את הדגש הנפשי על התהליך וההשתדלות ולא על התוצאה; חיפוש השתלמות ולא רק שלמות (כאדם הרץ במרתון ומאושר מעצם הריצה, מההתקדמות ומההגעה אל היעד).

אמרו רבותינו ש"מתוך שלא לשמה בא לשמה", אך כדאי לשים את המטרה ב"לשמה" אפילו למי שפועל מתוך הנאה פרטית, שכן האושר הזה גדול אף יותר (למרות האבסורד שבעשייה שלא לשמה, אך כמאמר חז"ל כך יגיע ל"לשמה").

ליבי נושא תפילה שכולנו נפעל מתוך התורה שהיא טוב כולל, שביכולתה לפתור גם את הבעיות שהוצגו כאן, שכך אמר קונה הכול: "לקח טוב נתתי לכם, תורתי אל תעזובו".

 

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם