"הכפייה הנוראית"

1858526 790

"הכפייה הנוראית" מחזיקה אותנו

אריאל

כמה הערות על מפלגת זהות:

א. אם מצטטים את הרמב"ם כדאי לצטט אותו בלי דילוגים, בטח לא לדלג דווקא על כך שהוא דווקא כופה על המצוות: "וְאִם יַעֲמֹד מֶלֶךְ מִבֵּית דָּוִד הוֹגֶה בַּתּוֹרָה וְעוֹסֵק בְּמִצְוֹת כְּדָוִד אָבִיו, כְּפִי תּוֹרָה שֶׁבִּכְתָב וְשֶׁבְּעַל פֶּה, וְיָכֹף כָּל יִשְׂרָאֵל לֵילֵךְ בָּהּ וּלְחַזֵּק בִּדְקָהּ, וְיִלָּחֵם מִלְחֲמוֹת ה' – הֲרֵי זֶה בְּחֶזְקַת שֶׁהוּא מָשִׁיחַ". אמנם כמובן אנחנו עוד לא במצב הזה, אך העמדת חזון כאילו אין עניינה של המדינה לכוף היא שקר גס; אולי כוונת 'זהות' היא למצב זמני פוליטי? לא היה נשמע כך בריאיון.

ב. מגוחך לנסות בשם הרב קוק לפרק את מערכת הרבנות הראשית ה'כופה' שהוא עצמו יצר אותה, אף על פי שהיו פה לא מעט פועלים אנטי-דתיים קיצוניים, והוא היה בהחלט בעמדת מיעוט בחברה הציונית.

ג. בואו ננסה לדמיין את מדינת ישראל ללא ה'כפייה' על דת של הרבנות הראשית והמזרחי בשעתן. בקום המדינה אין חוק המחייב לשאת אישה כדת משה וישראל – לאחר חמישים שנה אפשר יהיה לחפש ב'גוגל' עם מי אפשר להתחתן; ישנם עשרות אלפי חוזרים בתשובה ממזרים מכיוון שההורים התחתנו בקידושין הלכתיים והתגרשו באופן אזרחי (כמו באמריקה), מאות אלפי גויים שיש להם הכרה של יהדות על פי 'זרמים אחרים' שכמובן ימצאו את מקומם בתוך כל ההפרטה של מערכת הזהויות הדתיות. איפה אנחנו מוצאים את עצמנו בתוך מדינת ישראל?

ד. הסיסמה האומרת "על ברית מילה לא כופים וכולם מלים ועל פסח כופים והרבה אוכלים חמץ" מעוררת גיחוך (מעבר להתעלמות של חז"ל שמצאו מדוע יש מצוות שישראל מקיימים באדיקות – לפי מסירות הנפש שבמהלך הדורות). סוכות הוא חג מאוד חביב ללא כפייה – כמה אנשים מקפידים על מצות סוכה? גם ראש השנה הוא חג מאוד נחמד ואין כל כפייה לשמוע קול שופר – כמה אנשים מקפידים על כך? למרות כל הוצאת הלעז והשקר על נישואין מחוץ לרבנות ולמרות כל הכפייה על כך, רוב רובם של תושבי מדינת ישראל מתחתנים כדת משה וישראל, ומיעוט קטן וצעקני לא מוכן לעשות זאת. אין שום קשר בין כפייה מועטה וקיום מרובה. שום חילוני לא מחפש מצוות שמגבילות אותו רק מפני שלא כופים עליהן. הסיבה שיש רעש בנושא הכפייה פשוטה מאוד – היא נובעת מאותם גורמים שמנסים לטשטש את זהותה היהודית של מדינת ישראל ולכן נלחמים בה בכל הכוח. במקום להצטרף למאבק על זהותה היהודית של ישראל, מפלגת 'זהות' עסוקה בלהצטרף לאויב ובניסיון לטשטש זאת. אפשר אולי לנסות לבדוק זאת ברשות המיסים – כל אחד ייתן מיסים רק אם נוח לו והוא רואה בזה אידיאל.

אנא, על תעשו ניסויים על המדינה היקרה שלנו. חיכינו לה אלפיים שנה. אם ברצונכם לראות מיני-תקדים אפשר לבדוק באמריקה, שם זה עובד יפה מאוד עם 50% התבוללות. רוצים לייבא אותה לפה? לא תודה!

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם