זמן להנגיש Featured

1858526 790

זמן להנגיש את הדרך לכולם – בעקבות הכתבה "כמה אברומים מחכים לשינוי"

הדס

הכתבה הציפה את הבעיה שלציונות הדתית אין לה כמעט מענה - מסגרות ללימודי המשך המותאמות לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. לצערי, אפשר להוסיף לזה רשימה ארוכה של מקומות ששייכים לציבור הדתי, שאינם נגישים בעבור אנשים עם מוגבלות. אני מתנדבת בעמותה שעוסקת בהנגשת המרחב הציבורי. בין השאר אנחנו סוקרים את מצב הנגישות של מקומות ציבוריים, ועצוב לגלות בכל פעם מחדש שרוב המקומות המצטיינים בנגישותם הם מקומות חילוניים לחלוטין, ולעיתים ככל שמקום מוכר יותר טרפות ויותר מחלל שבת הוא גם יותר משקיע בהנגשה. מובן שיש גם מקומות כשרים נגישים, אבל פעמים רבות מצב ההנגשה במקומות כאלו רחוק מאוד מהמצב האידיאלי.

בשנה שעברה לקראת הימים הנוראים סקרנו את מצב הנגישות במדגם של כמאה בתי כנסת ברחבי הארץ. התוצאות היו עגומות מאוד, כמעט כולם לא היו נגישים. אולי יש מי שחושב שמדובר במספר זניח של אנשים שזקוקים להנגשה, אולם מדובר בכ-17% מהאוכלוסייה בישראל (גם חלק גדול מהקשישים זקוקים כמובן להנגשה). הציונות הדתית מצטיינת בכל הקשור לעמותות חסד הדואגות לשמח ילדים נכים, אבל הגיע הזמן להניף גם את דגל הצדק במתן שוויון הזדמנויות לאוכלוסיות אלו ולאפשר להן להתקדם בכל תחום ולהגיע לכל מקום בעצמאות ובכבוד. הגיע העת להעלות למודעות ולהכניס לסדר העדיפויות שלנו את נושא הנגישות בכל מרחבי חיינו, ולפתוח את הדלת לרווחה לכל מי שרוצה להיכנס אבל לא יכול.

יש מותר ויש אסור – תגובה ל"צאו לנו מהראש"

מתן

באחד הגיליונות האחרונים פורסם מאמר על כיסוי ראש אצל נשים.מפרסמת המאמר כתבה שישנם שלל סוגי כיסוי ראש, ובין הנשים יש שמכסות חצי מראשןוגם כאלו שלא מכסות בכלל.ובסוף כתבה:"אף אחת מהן לא פחות צנועה או טובה כי כולן, ללא יוצא מן הכלל, מקדשות שם שמיים באמת ובאהבה, אז די עם הביקורת, כי נראה לי שכבר הבנושטוב להן, אז טוב גם לכולנו".

היה נשמע מדברייך שאת הופכת את החולשה שלך או שלהן ללגיטימית.העובדה ש"טוב להן" לא הופכת את הדבר למותר. אם יש אשה שעדיין לא מצליחה או שהיא לאט לאט מתחזקת – מצוין! אבל לא להפוך את זה לבסדר.

צריך לדעת שכל אישה שלא הולכת בכיסוי ראש מלא (יש מתירים לגלות מעט), עוברת עבירה. יש לנו שולחן ערוך שאומר לכל יהודי ויהודייה מה מותר ומה אסור, ולא כל חוסר קיום או עבירה על ההלכה אפשר להצדיק.

מובן שמי שהולכת ללא כיסוי ראש או בחצי כיסוי, אין הדבר מעיד על רצונה האמיתי (אף שהוא לא מתבטא בחיצוניות כרגע), וברור ושלא אבקר אותה, אך צריך לדעת שזה אסור. יהי רצון שנעלה מעלה מעלה במעלות הקדושה והטהרה, "מי כעמך ישראל גוי אחד בארץ!"

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם