די לתקוף Featured

1858526 790

די לתקוף – תגובה ל"הציונות הדתית וקהילת ביתא ישראל"

מוסטפא מונד

לא יכולתי לעמוד מנגד לשטף מאמרי הנאצה שפורסמו לאחרונה כלפי מדינת ישראל בכלל והציונות הדתית בפרט, בסוגיית השתלבות קהילת ביתא ישראל בחברה הישראלית.

(חזקה על חברנו גיל רונן שלו היה עמנו היום היה עושה זאת במרץ וביסודיות האופיינית לו. במותו ציווה לנו את התגובה).

ובכן, בהחלט ישנם חבלי קליטה קשים של העדה האתיופית. המפגש של קהילה מסורתית עתיקה עם עולם מערבי ומודרני הוא לא קל ומזמן ללא הרף אתגרים ומשוכות שעלינו לעבור יחדיו. על אף הכוונות הטובות, נעשו טעויות משני הצדדים – שלא בזדון – ורצויה המון סלחנות בין הניצים.

עלינו לזכור: קהילת ביתא ישראל לא נחטפה בניגוד לרצונה על מנת להימכר לעבדים (כפי שנעשה עם כהי עור במקומות אחרים ובזמנים אחרים). הם עלו מרצון, תוך קבלת עזרה וסיוע רבים ממדינת ישראל, כחלק מתהליך הצמיחה והגאולה של עם ישראל בארצו.

אי אפשר להישאר אדישים מול ניסיונות ההאשמה כנגד הציונות הדתית על קשיי העדה האתיופית. אם מאן דהוא רוצה להיבחר למפלגה ציונית דתית – אדרבה! שיפעל מתוך שוויון ויעשה את הדרך אל הפוליטיקה כמו כל אחד. שיתמודד ויוכיח כי הוא יכול להיבחר ואף ראוי לכך, ויפעל את מפעליו החשובים.

השמאל שאליו רוצה איינאו פרדה סנבטו להצביע, הוא אותו גורם הרוצה לפגוע בביטחון המדינה. בכל ניסיון של מינוי מפכ"ל ראוי, המעוניין לקדם את המשטרה על כל בעיותיה ולהפוך אותה לארגון חיובי וטוב, השמאל הוא המפיל את המינוי ומשאיר את המשטרה במצבה הנוכחי.

אם בדרך זו של תפיסה קוסמופוליטית חושבת קהילת ביתא ישראל שידאגו להם, למסורת המפוארת שלהם ולשמירתם כיהודים – בבקשה ובהצלחה; אם רצונם להצביע למרימי הדגל האנרכיסטי הנוטה שמאלה, התומך בתנועה הלהט"בית – בבקשה ובהצלחה; אך אם חשובים להם שמירת המסורת והשבת, אהבת הארץ, אהבת התורה, הקשר לקב"ה והרצון שייבנה בית המקדש, הם מוזמנים ברצון להצטרף לדגל הזה.

נסיים בציטוט של סטיל המובא בספר של ג'ונה גולדברג, 'למי קראת פשיסט?':

"נזרוק לך עצם כמו אפליה מתקנת אם תסכים שנמצה את מהותך בגזע שלך, כך שנוכל לקבל את הסמכות המוסרית 'לסייע' לך. לפחות בימים ההם של ההפרדה הגזעית, כשמישהו קרא לך 'כושון' הוא לא ציפה שתכיר לו תודה על זה".

 

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם