סיסמת בני עקיבא Featured

1858526 790

לתקן את הטעות ההיסטורית של סיסמת בני עקיבא

יוחנן בן יעקב, כפר עציון. מזכ"ל בני עקיבא לשעבר

מי שגדל בבני עקיבא תוהה על הכותרת, שהרי הורגלנו לשיר "קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה". משימה קשה נטל על עצמו יחיאל אליאש לייסד תנועת נוער ציונית-דתית. בכירי המחנכים הציוניים-דתיים הסתייגו מהרעיון בטענה שדתיות ומרד נעורים לא יכולים להתקיים בכפיפה אחת. אליאש חלק עליהם, כינס קבוצת תלמידים בירושלים והניח יסוד לבני עקיבא.

ראש הנהגת תנועת "תורה ועבודה", ר' שלמה זלמן שרגאי, עודד את אליאש והעניק לו גיבוי. באחת השיחות ביניהם ביקש אליאש משרגאי להציע סיסמה לבני עקיבא. שרגאי הציע: "טהר חייך בעבודה וקדשם בתורה". הסיסמה נקלטה ואף הודפסה בגב חוברת החוקה הראשונה, שיצאה לאור בתרצ"ד. תוך זמן קצר פשטה גם בגולה, בקיני (סניפי) "השומר הדתי" ובקיבוצי העלייה השומריים בפולין. מעל בימת הוועידה התשיעית של הפועל המזרחי, בניסן תש"ו, הופיעה כרזה גדולה באותו נוסח, ועוד הרבה.

ב"זרעים" שראה אור בחורף תשי"ח ייחסו לשח"ל (שמואל חיים לנדוי) את הסיסמה: "טהר חייך בעבודה וקדשם בתורה". ש"ז שרגאי העמיד את מערכת "זרעים" על הטעות וביקש להקפיד על ייחוסה הראוי בפרסומים בעתיד (תודתי לבנו, ר' אליהו שרגאי על הפניה זו).

חסיד ראדזין היה שלמה זלמן שרגאי, תלמיד חכם, הוגה דעות, איש עט וספר. הוא נשא בתפקידים ממלכתיים וציבוריים חשובים, בהם ראש מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית, וראש עיריית ירושלים. שרגאי, מהוגי רעיון תורה ועבודה, קבע כי "היהדות מתבססת על שלושה יסודות שהם אחד: הדת, הלאומיות והסוציאליות" (=חברתיות). לדעתו, רעיון תורה ועבודה עניינו "השקפת עולמנו המוסרית הרואה את תעודת האדם בחיים מוסריים וצודקים". הסיסמה שהגה נועדה לבטא רעיון זה. את המאמר המרכזי שכתב בנושא חתם בקריאה: "החזון המיוחד שלנו... הגשמה אישית לטהרת החיים על ידי עבודה ולקדושתם בתורה". שרגאי דייק בניסוח, הטהרה קודמת לקדושה והיא תנאי לה!

מהו אפוא מקור הנוסח המשובש: קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה? - המוזיקאי ד"ר נתן שחר הלחין חלק משירי בני עקיבא וניהל במשך כמה שנים מקהלות חניכים שהופיעו בעצרות הפתיחה של ועידות התנועה. שחר נטל את הסיסמה שחיבר שרגאי ושינה אותה כדי להתאימה למנגינה שהלחין. בזכות המנגינה נקלט הנוסח המשובש. בספר שירת הנוער (יד בן צבי, תשע"ח) אף נטען כי בתשל"ד, 1974, לא הייתה לבני עקיבא סיסמה מתאימה, ולכן "טבע נתן שחר את המשפט 'קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה'"! חבל מאוד על השיבוש ועל החמצת האפשרות להביא גאולה לעולם בהבאת דבר בשם אומרו.

האם אפשר להחזיר עטרה ליושנה? איני יודע. לדעתי, מעמדו של ש"ז שרגאי בתנועת תורה ועבודה ותמיכתו הגדולה בבני עקיבא, והכבוד לסיסמת התנועה, מחייבים לתקן את המעוות. להכיר ולהוקיר את תרומתו ואת פועלו של ש"ז שרגאי. משימה זו מוטלת לפתחה של ההנהלה הארצית של בני עקיבא.

בב"ח לתו"ע.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם