מורים? היכנסו לבידוד Featured

1858526 790

איתמר ליברמן

בידוד – מילה שמקפלת בתוכה משמעות עצומה בתקופה לא יציבה, ואנחנו, כמו גלי הים, נעים מצד לצד בחוסר ודאות. מקפידים לשמור על רווח פיזי כדי לשמור על בריאות הכלל ולהביא בהקדם להקלה ורווחה.

בכל הזמן הזה, לצד המאמצים להפחית את ממדי המגפה, נמשך ויכוח סוער סביב מועד סיום הלימודים, שהוכרע לבסוף בהליך משפטי. התלמידים יצאו לאתגר הגדול של החופש, שהשנה, למרות הקייטנות (שנכון לרגע זה מתפקדות) יהיה לו מעמד מצומצם ודי מוגבל.

אלא שאף אנחנו, אנשי סגל ההוראה והחינוך, יצאנו לקראת אתגר משלנו – בידוד עם עצמנו. זה הזמן שנועד לכבות את הרעש מסביב, ללחוץ "השתק" ולהתכנס פנימה כדי שנצא ממנו בסוף החופש חזקים יותר ומאמינים יותר בנו ובתלמידינו.

בימי הסגר שחווינו בגל הראשון, נשבה בנו גם רוח אחרת שעוררה בנו רצון מסוים להיות טובים יותר, אוהבים ומכילים. אולי דמיינו סביבה חינוכית אחרת שאותה מובילות דמויות משפיעות בעלות יכולת הסתכלות רחבה ואופטימית. ננצל אפוא את החופשה כדי לחשוב באיזה אופן נוכל להתעצם לקראת השנה הבאה ולהגשים את שאיפותינו. נשאל את עצמנו ממבט על השנה שחלפה – האם היינו טובים והאם חינכנו לטוב? השגנו את היעדים שהצבנו לעצמנו כמורים? האם גדלנו והאם הצלחנו במשהו להגדיל את תלמידינו? האם אני ממלא את שליחותי בהוראה?

לא פעם יוצא לי לחוש רעד לנוכח המחשבה שעבודתי בבית הספר נועדה לעצב את הדור הבא, על כל מורכבותו ואתגריו. תובנה זו, שנוחתת בפתאומיות, יכולה להלום, והשאלה שעולה בעקבותיה היא אם אנו מאמינים בעצמנו ובכוחות שקיימים בנו. אני חושב שאם נמציא לעצמנו זמני "הסתגרות" מכוונים, נגלה את העוצמות שבנו ונדייק בשליחותנו. נתנקה מכל מה שרובץ על הלב ומונע התרחבות ונזקק את הרצון בתוכנו לגדל דור נקי ובריא יותר. בכך אולי נגרום לתנועה חיובית שתביא ליצירת מרחב חינוכי אחר – פחות מסגרתי וחיצוני, ויותר פנימי, שמח ויצירתי. בפרט מול אתגרי התקופה שמזמינים אותנו לשינויים ולחידושים ולהרבה יצירתיות, שאולי ינבעו דווקא מתוך החניכים עצמם. דבר זה תלוי בכל אחד ואחת מאיתנו, מובילי החינוך, שכל פעולה קטנה שנעשה תהיה בעלת משמעות עצומה ותוביל אותנו לעבר עולם מתוקן יותר.

אז תצטרפו אליי לבידוד?

חופשה בריאה ומועילה לכולנו.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם