גם ספרדים מתפללים Featured

1858526 790

אליסף שוויקה, נווה דניאל

תגובה למכתב "ספרדים בגוף שלישי"

בערב ראש השנה התפרסמה תגובה של ישי שביט שהלין על כך שבעלון שחולק בגני החמ"ד, ההתייחסות לאשכנזים הייתה "בשבוע הבא אי"ה נתחיל באמירת סליחות", ואילו ההתייחסות לספרדים הייתה בגוף שלישי "ישנם הנוהגים לומר סליחות מראש חודש אלול". הטיעון המרכזי של הכותב הוא ש"מדובר בסתמיות המתמשכת של מחיקת הזהות הספרדית מהציונות הדתית". אני מסכים עם כל מילה, חיילו לאורייתא.

אך אני מבקש להאיר את עיני הכותב, שהוא לא היה צריך ללכת רחוק לעלון אקראי שמחולק בגני החמ"ד, וגם אינני בטוח כי העלון שבו הוא בחר לפרסם את תגובתו, עולם קטן, הוא הבמה המתאימה לכך. שכן באותו גיליון ממש שבו התפרסמה התגובה התפרסם בעמוד 2 טור של הרב יוסף צבי רימון שעסק בהלכות ראש השנה בקורונה. הרב רימון מונה ומפרט הלכות לתפילת ראש השנה, לפי נוסח אשכנז בלבד, וללא שום אזכור של הדבר (בטח שלא התנצלות על הדרה של חצי מהציבור), או התייחסות במשהו לתפילות בני עדות המזרח. יש ברירת מחדל, ואני ומשפחתי, ולמעשה חצי מהעם היהודי, בלי להגזים, לא זכינו להיכלל בברירת המחדל הזאת. מעולם לא היינו. אכן, מחדל. וכמו כדי להכעיס, הכותבים האחרים באותו עמוד ממש נושאים שמות משפחה כמו מזרחי וששון. והאירוניה פנתה הצידה וקרסה בשקט עמום לתוך עצמה.

האין עורך ספרדי לעלון? אין איזה צדיק בסדום, אולי מעצב גרפי בן לעדות המזרח, או סתם אדם עם רגישות לסביבתו, שיגיד רגע, שכחנו כאן חצי מהציבור? יתרה מכך, האם אי פעם ראינו טעות הפוכה? באנו לטקס בבית הספר היסודי, או לטקס ממלכתי ברחבת הכותל (זה לא באמת משנה), והופתענו לשמוע תהילים בניגון ע"מ, או קטע אחר שאינו אשכנז מוצהר? הרי אני בן ארבעים שנה, ומעולם לא זכיתי לכך. לא קרה, וכנראה גם לא יקרה.

לפני כמה שבועות כתב חגי סגל בטורו השבועי ב'מקור ראשון' משהו בסגנון "אחינו הספרדים התחילו לומר סליחות אתמול". אחינו? שוב, כמו תמיד, אני מחוץ לקבוצה ה"נבחרת"? גם כאן, בטור אקטואליה, מדברים רק לאשכנזים? גם אז, זעתי באי נוחות בכיסא. חשבתי לכתוב תגובה אבל אמרתי, פליטת קולמוס. הלצה ידועה. ניסוח לא מוצלח. הדוגמה הנוכחית גרמה לי להבין שלא מדובר בטעות כלל, אלא בזרם התודעה הכללי, בין אם הוא מודע ובין אם הוא תת-קרקעי.

כאשר מדליקים את מחשב הציונות הדתית, מערכת ההפעלה רצה על 'אשכנז' כברירת מחדל. לא יעזור כמה פעמים נלחץ alt-shift, דבר לא ישתנה. השפה המזרחית לא קיימת במערכת. פשוט לא שם. המערכת לא מכירה בה כשפה לגיטימית.

בהקשר אחר שאל מי ששאל: כל העדה כולם קדושים, ומדוע תתנשאו?

תגובת הרב יוסף צבי רימון: שלום אליסף, אתה ממש צודק. ביקשנו מרב ספרדי שיכתוב קיצור נוסח גם לספרדים כדי להכניסו, אבל הוא לא הספיק, ולכן זה יצא מאוחר יותר בתוך הקובץ הדיגיטלי שהפצנו. אני חושב שצריך תמיד התייחסות גם לספרדים וגם לאשכנזים (ועדיף גם לתימנים), וכך אני נוהג בכל הספרים שלי. אפילו בהגדה של פסח כתבנו בכל מקום את שני הנוסחים וכך בכל ספרי ההלכה שהוצאנו. בע"ה מתוך אחדות ואהבה נזכה לגאולה שלמה.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם