כעס כלפי דור החורבן Featured

1858526 790

תגובה על מאמר של ד"ר בן ארי מהגיליון הקודם

 

שמעון

 

לא ראיתי את הסרט החדש, אבל מד"ר דתי בעל אידאולוגיה לאומית יש לי ציפיות שלא ישתמש במה שהיה שם כדי לגרוף רווחים אידאולוגיים. בדיוק כמו שהוא סולד מאנשים שמשתמשים בזה מהצד השני של המפה הפוליטית.

 

חז"ל אומרים שבית המקדש השני נחרב על שנאת חינם. בגמרא בגיטין יש תיאור קשה של אותו הדור: מצד אחד תלמידי חכמים שאינם מוחים בגירוש המשפיל של בר קמצא מהסעודה, ומצד שני 'בריונים' שהורגים את מי שרוצה לעשות שלום עם הרומאים ושורפים את האסמים כדי שכולם יהיו רעבים ויצטרפו למלחמה.

 

אחרי התיאור המחריד הזה אנחנו צריכים להרגיש כעס כלפי הדור הזה בגלל המצב החברתי והרוחני החמור שהוא הגיע אליו. עד שהבת קול אומרת לטיטוס שבית המקדש הוא כבר 'קמח טחון' ולא נשאר אלא לגעת בו כדי שהוא ייפול. לא סימפתיה לאף אחד מהפועלים שם, ודאי לא הערצה לגבורה הלאומית המופלאה שלהם. היא לא שווה כלום כאשר היא מגיעה מתוך שחיתות מוסרית שכזו. כמובן, ביחס לתנאים הקדושים שדבריהם מוזכרים בש"ס אנחנו צריכים לנהוג זהירות ולנסות להעמיק מה חז"ל רצו לומר בביקורת על כל אחד מהם, אך לא מהמחוזות ההיסטוריוניים נקבל את היכולת להבין את דברי חז"ל.

 

אני חושב שעיקר מה שאנחנו צריכים לקחת ממה שהיה אז בירושלים הוא הזהירות משנאת חינם, ומלהחשיב את כל מי שלא חושב כמוני לרשע ולפושע. כל אחד רשאי לקחת מהסיפורים את הצדדים המוסריים הקרובים לליבו בתנאי שהוא עושה את זה בישרות ולא מדביק תוויות מכוערות על הדור שלנו. אבל מי שמוציא את הדור הזה כלוחמי חירות שראויים להערצה מאבד את עיקר היחס לסיפור הזה, וחבל.

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם