הרפתות החדשות

1858526 790

מאת: יהושע

אני מבקש לצעוק על נושא שלא נעים לעסוק בו. מצטער מראש אם מישהו יחוש אי נוחות בעקבות קריאת הדברים, אך אין בררה. האדם נברא בצלם אלוקים. לא, אנחנו לא חיות. לא ייתכן שבכל תאי השירותים הציבוריים הנבנים בשנים האחרונות יפרידו בין התאים מחיצות דמיוניות וכמעט וירטואליות. זה נכון אף לקיים במקומות קדושים, בבתי כנסת רבים, במשרדים מכובדים וממלכתיים, במוסדות חינוך ובבסיסים צבאיים. לעומת זאת, לעולם לא תראו זאת בבתים פרטיים, גם בבתים שבהם ישנו יותר מתא אחד של שירותים. ומדוע בעצם לא? אם הדבר לגיטימי ומקובל וחסכוני הרבה יותר ולא משנה כל כך, למה אף אחד לא יעשה כך בביתו?

משטחי עץ או פלסטיק קטנים, עם פתחי ענק מלמעלה, מלמטה ומהצדדים, אינם הפרדה ואינם חוסמים את מה שצריך לחסום. איפה הצניעות? איפה הקדושה? איפה הטהרה? מה עם איסור "בל תשקצו"? מה עם ציווי התורה "והיה מחניך קדוש" הנאמר בהקשר של עשיית הצרכים - "וכיסית את צאתך"? לא לחינם אסרו חז"ל להניח תפילין כשיש חשש שיפיח. לא לחינם אסרו חז"ל להתפלל בקרבת צואה ורפש.

מדוע לפני שנים לא רבות אפילו לא היו חושבים על מחיצות כאלו, התאים היו תמיד מופרדים לחלוטין, והיום זה נראה מוזר שאני קובל על כך? האם איבדנו משהו מצניעותנו הגופנית והטבעית בשנים האחרונות, שדברים רבים הולכים ונעשים פרוצים בעולם?

כולם סובלים מכך ולכולם זה מפריע. אך משום מה מקבלים זאת כעובדה מוגמרת שאין מה לעשות כנגדה. והרבה יותר מכך, לא נעים לדבר ולפעול בנושא. אך למרות אי הנעימות, חובה עלינו לצעוק על כך ולדרוש את שינוי הדברים בכל מקום שבו ישנם תאי שירותים לא סימפטיים כאלו ולעמוד על המשמר בנושא הזה בכל מקום שבו נבנה מבנה ציבורי חדש.

מנהלים ובעלי תפקידים שונים אחראים במעשיהם ובבחירתם גם לנושא הזה ובידיהם לפעול לתיקון המצב, באמצעות הנחיה פשוטה לקבלן - גם אם תצריך לשאת בעלויות נוספות, אם כי לא גבוהות - ליצירת קירות הפרדה אמתיים ומלאים בין התאים, כמו בסטנדרט הישן.

כולם מסכימים שזה נוגד את רוח התורה, את רוח המוסר הטבעי, את רוח ההלכה, את צניעותנו הבסיסית ואת כל אורחות חיינו, וכן בהרגשה הטבעית - אין חולק על כך שהרבה יותר נעים להיכנס לשירותים המופרדים כיאות. אז בואו נעשה עם זה משהו. בואו ננסה, כל אחד בגזרתו, לדבר על כך ולבקש זאת מגבאי בית הכנסת, מהמנהל בעבודה, ממנהל המוסד החינוכי, ממפקד הבסיס וכן הלאה.

כל מי שרואה בצניעות את אחד מערכיו המובילים נקרא בזאת אל הדגל, וכפיהמובא בברכות ס"ב. "דתניא: אין קורין צנוע - אלא למי שצנוע בבית הכיסא".

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם