תערוכת העצמאות

10 taarucha

לא ברור לגמרי מי חיפש את מי במשך עשרות השנים של איסוף אינטנסיבי – מה שבטוח הוא שהממצאים המרגשים וגזירי העיתונים והכרוזים שליוו את העשור שבו קמה מדינת ישראל מצאו את דרכם לידיו המשוועות של הרב אברהם אטינגר. כמעט תמיד, זה התרחש באופן מופלא, לעתים על גבול המוזר: פעם היה זה ארגז מעופש שנמצא בבניין שיועד להריסה, ופעם אחרת היה זה סליק שהתגלה לגמרי במקרה בארון הקודש של בית הכנסת שלו בקריית משה, כשהוחלט לשפצו. היו גם פיסות היסטוריה שממש רגע לפני שנבלעו בפח העירוני, זעקותיהן לעזרה הצליחו להגיע אל אוזניו.

אם לפני המנגלים אתם רוצים לקבל יום עצמאות עם טעם אחר לגמרי – אתם חייבים לקפוץ למכון מאיר. אחת לשנה נפתח שם אוצר של ממש, וחושף מהמקום הכי אותנטי את מה שהתרחש כאן בארץ ישראל, החל משלוש שנים לפני קום המדינה, עת הגיעו השמועות הראשונות על הטירוף שהחל להתגלות באירופה כלפי היהודים, דרך כותרות העיתונים (עם הנייר המקורי) על המתח סביב הוויכוח הסוער אם נכון להכריז על מדינת ישראל. האוסף כולל תיעוד, שנדמה שלא נמצא בשום מקום מלבד העיתונים היומיים שהצליח הרב אטינגר להשיג, שבו מתגלה לראשונה שארה"ב ביקשה לסגת מהחלטת האו"ם על הקמת המדינה היהודית, והתעקשותו הלא נתפסת של בן גוריון להכריז על המדינה למרות הכול. כך גם התגובות העולמיות, ומראה של עמוד הכותרת בעיתון החרדי דאז, יומיים לפני קום המדינה.

התיעוד נמשך גם הלאה, אל המתקפה של צבאות ערב יום אחרי הכרזת המדינה. תגובות הפוליטיקאים, השיח התנ"כי המרגש שאיש בשיח הישראלי עד כה, כולל עופר וינטר, טרם הצליח לשחזר. כיצד נראתה מפת החלוקה שעליה בכה הרב צבי יהודה, אל מול המפה השאפתנית של המנדט הבריטי. הסיפור הולך ומתפתח עם כל שלב ושלב בתערוכה, אבל הפעם ללא מתווכים, אלא מהמקור עם כל הצבעים וכל האמוציות, מתוך החומרים שהופצו אז – מסמכים מקוריים, עיתוני רחוב, מנשרים ועיתוני קיר.

באמת לא ממש ברור כיצד התערוכה הזו, שרצה כבר 15 שנים, עוברת מתחת לרדאר של קהל צרכני הרטרו והתיעוד. מדובר על לא-פחות מאוצר בלום שמשפחות עם ילדים יצליחו לראות את עצמן אולי לראשונה כאילו הן היו שם באותן שנים דרמטיות ששינו ללא הכר את התסריט הגלותי הלא-נגמר של העם היהודי.

אם יהיה לכם מזל, אולי תפגשו גם את הרב אטינגר בעצמו. הוא מבטיח להסתובב בתערוכה כדי להעניק מעט הסברים. אם כן, בקשו ממנו לספר לכם איך הגיעו לידיו הכרוזים של הברכה לשלום הסולטן והברכה לשלום המושל הבריטי (ולחשוב שהיום יש מי שמתווכחים על "תפילה לשלום המדינה"), מהארגז המאובק של הרבנית קאפח זצ"ל, אחרי שכל השכנים כבר הספיקו לעבור עליו. וגם מאיפה לכל הרוחות הגיעה אליו הגדת העצמאות שהרב גורן ציווה לשרוף.

התערוכה מתקיימת במכון מאיר, רחוב שדרות המאירי 4 ירושלים. פתוחה לקהל מיום שני כ"ח בניסן ועד מוצאי חג העצמאות. תשלום סמלי. לפרטים נוספים: 02-6511906.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם