א"י קוראת לכם

בחום העוטף אותנו כולם רוצים להתקרר בנחל או בקפיצה למעיין, אך אחת הבעיות של מסלולים בקיץ היא החשיפה לשמש הקופחת. לכבוד 'בין הזמנים' מדרשת הגולן ובית ספר שדה כפר עציון מזמינים אותנו למגוון מסלולים מוצלים שאפשר לצלוח בקיץ הישראלי

הג'ובה הגדולה

juba

יער אודם הוא שריד ל'יערות הבשן' שנכרתו באמצע המאה ה-19, עת התחילה התיישבות אנושית מסיבית באזור הגולן, בעיקר בידי הצ'רקסים. יער אודם ניצל מהכריתה הודות לעובדה שהוא שוכן על גבי מסלע בזלת צעיר וטרשי שלא אִפשר עיבוד חקלאי של הקרקע, ועל כן לא מצאו טעם בכריתתו.

לא ידענו: ביער אודם קיימת תופעה גיאולוגית נדירה ושמה "ג'ובה" - בור טבעי הנמצא בקרקע הבזלת שבאזור, שנוצר כתוצאה מפליטת גז וולקני שיצר התפוצצות עזה. ישנם כעשרים ושלושה בורות כאלה בגדלים שונים, מעומק של כ-8 מטרים ועד לג'ובה הגדולה שעומקה כ-70 מטרים וקוטרה כ-250 מטר. ההסבר הרווח לתופעה הוא שההתפוצצות הייתה של גז ללא חומר ועל כן הממצא היחידי שנותר בשטח הוא הבור שנוצר מההדף.

אורך:המסלול המלא נמשך כשעה וחצי בחורש בסימון שבילים בצבע כחול. אפשר לטייל בחורש ולעשות פיקניק בטבע.

איך מגיעים? ניסע על כביש 978 המחבר בין הכפר הדרוזי מסעדה לצומת האמיר. בסמוך לכניסה ליישוב אודם ניצב שילוט מערבה המוביל לחניון מוסדר, וטיילת מונגשת מובילה את המטיילים לעבר הג'ובה.

 

גן לאומי מבצר נמרוד

nimrod

מעטים יודעים, אך בין שלל האטרקציות הנמצאות ברמת הגולן נמצא מבצר אמתי כמו באגדות, שריד עתיק לסיפור היסטורי מיוחד על סולטנות אַיוּבּית קטנה שבנתה את "קלעת סוביבה" או בשמה הנפוץ "קלעת נמרוד". המבצר נבנה לראשונה בשנת 1228 בידי עבד אל-עזיז עותמאן (אחיין של צלאח א-דין). מלבד ארמון מלכות, הגן המבצר על הדרך בין דמשק לים. למצודה היסטוריה ענפה, אך רק לאחר מלחמת ששת הימים הגיעו למבצר אנשי עמק החולה והחלו בעבודת ניקוי וחשיפה של האולמות המרשימים, וגילו את ההיסטוריה של המבצר.

אורך: המסלול בן כ-1.5 קילומטר, אך אורך הביקור תלוי בכם. האתר הוא גן לאומי ועל כן הכניסה כרוכה בתשלום.

לא ידענו: הסופר מרק טוויין בספרו "מסע תענוגות בארץ הקודש" הרבה בתיאורים ציניים שמהם עולה תמונה קשה על המצב בארץ באמצע המאה ה-19. אחד מהמקומות היחידים שבהם ככל הנראה טוויין "התענג" הוא מבצר נמרוד, ועליו כתב: "זהו תל החורבות הנהדר ביותר בעולם". ופרט טריוויה ישראלית: במבצר צולם הסרט הישראלי "בופור".

איך מגיעים? הגעה למקום מכביש 989 בין קריית שמונה לחרמון, כ-30 דקות נסיעה מקריית שמונה.

 

עין אמפי

amphi

הגולן, ארץ המים והמעיינות, מסתיר בתוכו כ-160 מעיינות. רוב המעיינות טבעיים, אך בלא מעט מהם האדם התערב ובנה ברכות איגום קטנות, "ברכות קצינים" ופינות חמד סודיות. אחד מאותם "מעינות סודיים" של הגולן הוא 'עין אמפי' - ברכה בעומק מטר וחצי בערך, שעל גדותיה צומחים עצי אקליפטוס שהופכים את הפינה למקום המושלם לפיקניק משפחתי. בעיני רבים זוהי אחת הברכות היפות בגולן אם לא היפה שבהן.

לא ידענו:שמו הרשמי של המעיין במפות הוא 'עין א-דורה' כשם הכפר הסורי ששכן במקום, אבל בפי החבר'ה המעיין נקרא 'עין אמפי' בגלל צורת הברכה העגולה בעלת המדרגות היוצרת צורת אמפיתיאטרון.

אורך: כחמש דקות הליכה מהחניה.

איך מגיעים? עולים דרך כביש 888 המחבר את צומת בית ציידא לצומת בית המכס. אחרי מעט יותר מ-11 ק"מ ישנה פנייה מזרחה לכביש אספלט משובש אל עבר ברכת המשושים. נוסעים בכביש כקילומטר וחצי, ובפנייה השנייה פונים שמאלה. 400 מטר לאחר הפנייה מגיעים לגדר בקר, שם מחנים את הרכב ועוברים במעבר הולכי רגל שבגדר. בשביל החוצה את השדה מעפילים לעבר קבוצת אקליפטוסים הנמצאת כ-200 מטר מעלינו, שם מסתתר המעיין. רצוי לא ללכת יחפים בקטע הזה, וכמו ברוב המסלולים בגולן אין לחצות גדרות מחשש למוקשים.

 

הג'וחדר - עין אורחה

orcha

למרגלות גבעת אורחה נובע עין אום שרשיח' בכל ימות השנה, וממלא את ברכת הקצינים הגדולה העשויה בזלת. עצי האקליפטוס מסוככים על הברכה ועל פינות הישיבה המפוזרות באזור והופכים אותה למקום המושלם להסתתר בו מהשמש ולבלות עם המשפחה.

לא ידענו:המעיין שופץ לזכרו של רזיאל נגר, בן היישוב רמת מגשימים הסמוך, שנהרג מפיצוץ נפל של פגז באזור. זו ההזדמנות להזכיר לא לצאת בשטחים שאינם מסומנים ברמת הגולן, מחשש להימצאות מוקשים.

אורך: כ-50 מטר מהרכב.

איך מגיעים:בצומת אורחה על כביש 98, פונים מזרחה לדרך עפר. ממשיכים כ-200 מ' עד הברכה.

 

הבניאס, השביל התלוי

banyas

אי אפשר לעלות לצפון בלי לתת קפיצה לבניאס, הוא נחל חרמון, שנותן לנו להרגיש לרגע כאילו עברנו לארץ אחרת. מעל זרימת המים, בקניון בזלת בין עצי דולב, צפצפה ואלון, תלוי גשר עץ שאורכו כ-100 מ'. "השביל התלוי" נבנה בצורה כזו שישתלב בנוף והוא מתפתל לפי תוואי הנחל.

לא ידענו: אטרקציה נוספת שאסור לוותר עליה בנחל חרמון היא 'הטנק הסורי'. טנק שנשאר הפוך על גבו לזיכרון עולם, מזכרת מהניצחון שלנו על הסורים במלחמת ששת הימים.

אורך:החל מ-45 דק' ועד יום שלם. הכניסה בתשלום.

איך מגיעים: מקריית שמונה נוסעים צפונה בכביש 90 ובצומת המצודות פונים ימינה לכביש 99. פונים לקיבוץ שניר ולפני הכניסה פונים לחניון המפל.

**

לפרטים נוספים על מסלולים ואתרים באזור, מסעות חינוכיים, שבתות תוכן ועוד - מדרשת הגולן |טל' 04-6678888 | mhg.rgl.org.il | מייל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. | או פייסבוק: מדרשת הגולן חספין. (תודות: חן גלעד)

 

טיול לילי בדרך האבות

derech avot

נלך בדרך שבה עברו אבותינו על גב ההר ונתרשם מהתמורות שעברה הדרך במשך השנים. נצפה על מקום הקרב בין החשמונאים ליוונים ונראה את אבני המיל הרומיות, סימן לדרך מסודרת. מובן שלא נפספס את פרשת הגבורה, שהייתה אחד מסמליה של מלחמת העצמאות, פרשת גוש עציון. המסלול הלילי כולל תצפיות מרהיבות אל נופי מישור החוף, השפלה וההר.

מהאלון הבודד נמשיך צפונה בכביש עד אוכף טופוגרפי ואל דרך עפר הפונה אל "דרך האבות" (כינוי שאינו בהכרח מרמז על מסלול התנועה של אבותינו). על דרך עפר זו המסומנת בסימון שבילים אדום נלך עד סוף המסלול. בתחילת הדרך נהיה צמודים לגדר של אלון שבות, מראשוני היישובים בגוש עציון, ושמו הסמלי מעיד על מקומו המיוחד של האלון בעולמם של מקימיו. בהמשך נראה משמאל, ממערב, נחל עמוק, מיובליו של נחל עציונה היורד אל עמק האלה. מורדותיו של הנחל עמוסים עצי פרי של מטעי קיבוץ ראש צורים הסמוך.

נתקדם בשביל מזרחה כ-400 מטרים עד שנגיע אל אבן המיל בצד הדרך.

נמשיך כ-100 מטר, נחלוף על פני צומת שבילים, ונסטה אל מקווה הטהרה שאליו יורדות מדרגות האבן. את מקווה הטהרה נוכל לזהות בקלות בעזרת הסככה שבסמוך לו.

ניפרד מנוף העיר אפרת ממזרח וממראה גבעת החי"ש מדרום, ונמשיך צפונה עד שנגיע לתצפית חדשה שנבנתה לזכר חללי צה"ל בידי תושבי נתיב האבות שבאלעזר, ושם נסיים את הסיור.

 

אמת הביאר

biar

משחר ימיה של ירושלים היה קיומה מותנה ביכולתה לספק מים לתושביה. מפעל המים המשוכלל שפיתחו סביב מעיין הגיחון הרווה את צימאונם הן בימי הבית הראשון הן בימי הבית השני.

בתקופה זו נמשך השימוש במי המעיינות הקרובים לעיר ובמים שנאגרו בברכות שבתחומיה, אך לא היה די באלה. ירושלים גדלה והפכה למטרופולין ונזקקה בדחיפות למקורות מים חדשים. עיקר המאמץ הוקדש מעתה להובלת מים ממרחקים. כבר בימי השליטים לבית חשמונאי ובעיקר בימי הורדוס, נוצל הידע ההנדסי וההידרולוגי שנרכש ברומא לבניית אמות מים ארוכות ומפותלות שהזרימו מים אל העיר ממעיינות הר חברון. המפעל המתוחכם התפתח בשלבים והגיע לשיאו בסוף ימי בית המקדש השני, כאשר לא פחות מחמש אמות נכללו בו, ובלבו ברכות שלמה.

מערכת אמות המים המורכבת והמסועפת של ירושלים מימי בית שני הייתה כה משוכללת ומוצלחת עד שפרנסי העיר בדורות הבאים המשיכו לנצלה. לא יהא מוגזם לסכם ולומר כי לאורך אלפיים שנה, מאז ימי הבית השני ועד כיבוש ירושלים בידי הבריטים בתחילת המאה העשרים, המשיכה העיר להיות תלויה במידה רבה במערכת קדומה זו.

"אמת הביאר" המופעלת על ידי בית ספר שדה כפר עציון היא חלק ממערכת המים שבנה הורדוס להולכת מים לירושלים ולבית המקדש. המבקרים ייהנו מטיול מוצל, רטוב ומהנה במנהרה תת-קרקעית שעומקה 12 מטר ואורכה 130 מטר. המסלול כולל הליכה חווייתית בנקבה שמימיה הזורמים מגיעים עד גובה ברכיים.

שעות פתיחה: 8:30-19:00

בחופשת הקיץ יוכלו המבקרים ליהנות מכניסה לנקבה, פינות יצירה, אוהל אירוח, פינות מנגל, קיוסק, מתנפחים, השכרת אופניים ועוד.

 

מגבעות לוואדי פוכין

המסלול הבא מוצל ברובו ומשלב תחנות צינון רבות בדמות מעיינות רבים. נתחיל את המסלול הרגלי במסעף הפנייה לגבעות (אם הגעתם ברכב מומלץ להשאירו בתוך היישוב) ונצעד בסימון שבילים כחול המקיף את היישוב ממזרח ויורד אל תוך נחל עציונה. לאחר כקילומטר וחצי של הליכה נגיע לעין פרס. איכות המים כנראה לא תזמין אותנו לטבול בברכה, אם כי נוכל להיכנס לנביעת המעיין בביתן שמימין לשביל. מעין פרס עולה שביל כחול אל שלוחה הצופה אל ברכות האיגום המרשימות שבוואדי פוכין.

רגע לפני שנקפוץ למים, מעט השכלה כללית. בהר המרכזי של ארץ ישראל קיימות שתי שיטות של חקלאות מסורתית. הראשונה היא "חקלאות בעל", הנסמכת על הגשם בלבד. בשיטה זו אפשר לגדל דגן, גפן וסוגים שונים של עצי פרי. השיטה הנפוצה פחות היא "חקלאות שלחין", הנסמכת על מי מעיינות. בשיטה זו אפשר לגדל גם סוגים שונים של ירקות הצורכים יותר מים. תושבי הכפר ואדי פוכין השתמשו במימי המעיינות הנובעים בעמק כדי לקיים מערכת של חקלאות שלחין מרהיבה, ואם תבואו בעונה הנכונה תוכלו לראות את הצנונים הענקיים ואת הפלפלים הצבעוניים. זכרו כי פרנסתם של החקלאים תלויה ביבול השדות, ולכן השתדלו להימנע מכניסה לריבועי הגידולים החקלאיים.

לאחר השחייה וההתרעננות, נפנה שמאלה בסימון השבילים האדום שעולה לכיוון רכס הסנסן. כאן עברה דרך הפטרולים הישנה בין ישראל וירדן. על שיא הרכס נפגוש בדרך גיפים שחורה, נפנה בה ימינה ונלך כשני קילומטרים עד להגעה לשער האחורי של צור הדסה, שם יסתיים מסלולנו. יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 9. מומלץ להביא נשק. המסלול מיועד למיטיבי לכת.

**

לפרטים נוספים על מסלולים ואתרים באזור, ועוד - בית ספר שדה כפר עציון: 02-9935133 או www.k-etzion.co.il

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם