מתואם עם צה"ל

 m 12 tiyul zahal

עם שוחר שלום אנחנו, אבל בינתיים צריך להתאמן לכל צרה שלא תבוא, וגם חלק מהטבע נאלץ לתת כתף. כך יוצא שלא מעט שכיות חמדה בארץ ישראל סגורות למטיילים ברוב ימות השנה, וחלק אחר דורש אבטחה. בחול המועד לא רק שהשטחים הללו פתוחים, צה"ל אפילו קורא לכם לבוא * שטחי האש היפים של ארץ ישראל כשרים לפסח

מרדכי יורבצקי

"זהירות, שטחי אש", מקדימים את פנינו שלטים בכניסה ללא מעט אתרים ברחבי הארץ. לכבוד החג ליקטנו לכם יחד עם יחידת דובר צה"ל כמה פינות חמד בארץ, שמוגדרות במשך השנה "שטחי אש" או שטחים שאסורה בהם הכניסה לישראלים. בימי חול המועד, בעקבות הביקוש הרב לטיולים, צה"ל מאפשר גיחות של כמה ימים למרחבים סמויים, ואנחנו תופסים בשתי ידיים, מריחים את הפריחה המדהימה ושואפים עמוק אל הריאות היסטוריה של שלושת אלפים שנה.

ברית נצחית על הר החרמון 

התחנה הראשונה של המסע המיוחד סמוכה לגבול לבנון, בשטח שעד לא מזמן היה בשליטת ישראל, והיום זוכים לבקר בו פחות מאלף יהודים בשנה. זו גם התחנה הראשונה במסע של כולנו כצאצאי אברהם, יצחק ויעקב: הר הבתרים, המכונה 'שלוחת שיאון' שעל החרמון. דרך חברת "עמיתים לטיולים" אני מגיע אל מדריך הטיולים הוותיק ירוחם קנטמן. מבחינתו, זהו האתר החשוב ביותר אחרי הר הבית.

"במקום הזה נכרתה הברית בין הקב"ה לעם ישראל וארץ ישראל הובטחה לאברהם אבינו, אתה קולט מה זה אומר?", הוא מתרגש. "אני זוכה להביא אל הר הבתרים יהודים רבים, והם אומרים לי שהם מרגישים משהו מיוחד באוויר. אנחנו דורכים ממש במקום שבו עמד אברהם אבינו. אני רואה זכות גדולה לחשוף יהודים למקום המיוחד הזה".

מבחינה ביטחונית יש קושי להביא למקום יהודים במספרים הרצויים. בשנים האחרונות השתפר המצב בצורה משמעותית, אבל מספר המבקרים לא עובר את ה-700–800.

קנטמן זוכר את הנסיגה מלבנון כאילו הייתה אתמול ומדבר עליה בכאב, חי אותה כמו שהוא חי את אברהם אבינו שמהלך איתו על כתף ההר וזוכה להשקיף על כל מרחבי הארץ. "בגלל הקרבה לגבול, מפקדי הצבא מפחדים לקחת אחריות על כניסה למקום, אבל אני אוהב להדגיש שיותר משהצבא מגן עלינו, הקב"ה מגן עלינו". הוא ומטיילים קבועים נוספים מבקשים להיכנס לאתר שלוש פעמים בשנה: ערב פרשת לך לך, בחול המועד פסח ובט"ו באב.

שלומי כהן, מפקד יחידת הגנ"ש של חטיבת שומרון: "משנה לשנה, מספר המטיילים בגזרה עולה ועולה. בזכות האזרחים שמגיעים, יש לצבא זכות להיות פה גם כן. זו הזדמנות טובה לקרוא לכל אזרחי ישראל לבוא לטייל בכל השומרון היפהפה, לטבול במעיינות הצלולים וליהנות ממסלולים מרהיבים. אנחנו שמחים מאוד לעשות את זה"

 

לדברי קנטמן, גם מקובלי צפת היו מגיעים לשם. "אנחנו מביאים לשם ספר תורה כשר וקוראים שם את כל פרשת ברית בין הבתרים". על פי המסורת, הוא אומר, הברית נכרתה בימי הפסח, ולכן חשוב לו להגיע דווקא בתקופה הזאת. "לפני הבריחה מלבנון היינו מגיעים לכאן בצורה הרבה יותר קבועה. היום, אבטחה של דבר כזה מבחינת הצבא היא לא דבר פשוט".

קנטמן שולט בתנ"ך בצורה בלתי רגילה ומצטט פסוקים מתהילים שלפי הבנתו מסבירים שהמקורות היהודיים לוקחים אותנו למקום הזה כשהם מדברים על ברית בין הבתרים, ומסביר שלפי ציר הזמן ו"סדר עולם" הבטחת הארץ הייתה לפני ציווי לך לך. "'כטל חרמון שיורד על הררי ציון' – ודאי שמדובר במשל, הרי ממתי הרי החרמון קרובים לירושלים?" הוא שואל בחיוך. "למה אנחנו אומרים שהר הבתרים נמצא דווקא באתר שאנחנו מצביעים עליו בחרמון? אנחנו סומכים על מקובלי צפת וספר שנכתב בנושא, שמתאר את המסלול שלהם".

איך מגיעים? את התיאום מומלץ לעשות דרך מדרשת 'קשת יהונתן'. הסיור המאורגן מטעם המדרשה וארגון "עמיתים לטיולים" בהדרכת ירוחם קנטמן יצא ביום ד', י"ט בניסן, 24.4. מפגש בצומת הטנק בשעה 11:00. חובה להירשם מראש. עלות: 60 ש"ח לאוטובוס, לפי דרישת הצבא. לפרטים 052-8348667 (ברכה). האוטובוס המאורגן מגיע למרחק של כמה מאות מטרים מהמקום, ומשם מעפילים רגלית.

בונוס: בריכת האירוסים

לפני הפרדה מהאזור הצפוני של ארצנו, כדאי לקפוץ לבריכת האירוסים אחרי חורף בלתי רגיל.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 87 עד צומת המפלים (המפגש בין הכבישים 87 ו-808), ושם מחנים את הרכב. מהצומת יוצאת צפונה דרך עפר באורך שני קילומטרים בערך בתוך שטח אש, הולכים בה עד לרחבה מעגלית הצמודה למצוק הנחל (הדרך מתאימה לרכב 44X). מהרחבה יוצא שביל לא מסומן המקיף את הבריכה על המצוק מימין אל הצד הצפוני. השביל חוצה את אפיק הנחל, וכ-40 מטר לאחר מכן השביל מתחיל לרדת בין סלעי הבזלת לעבר הבריכה.

שומרון העתיקה והר עיבל

את אתר שומרון העתיקה הסמוך לכפר הערבי סבסטיה כולנו מכירים בהקשר של תחילת ההתיישבות היהודים בשומרון. היו שם אנשי גרעין אלון מורה, חוזי ההתיישבות ומפריחי השממה.

שלומי כהן הוא מפקד יחידת הגנ"ש (הגנת יישובים) של חטיבת שומרון, והוא אמון בין היתר על כל תיאום הטיולים בגזרת שומרון, בכל ימות השנה ובפרט בימות החג. לכל המבקרים בגזרה שלו – מהיישוב רחלים בדרום ועד ליישובים שבי שומרון וקדומים בצפון – הוא ממליץ לא לוותר על הכניסה לשומרון העתיקה: השנה, בפעם הראשונה, האתר פתוח במשך שלושה ימים בחול המועד (שני, שלישי ורביעי). כמו כן הוא מציע לא לוותר על מזבח יהושע בהר עיבל ולא לפסוח על הר גריזים, ויש גם כניסה מאובטחת לקבר יוסף הצדיק בשכם.

"במהלך כל ימות השנה אנחנו עושים ליוויים לסבסטיה ולהר עיבל, אתר שבו אפשר לראות את המזבח שבנה יהושע בן נון. אתר גריזים פתוח כל השנה, ואנחנו מאיישים בכוחות מתוגברים במשך כל ימות חול המועד את כל המעיינות באזור. יש טיולים שמקבלים אבטחה צבאית במהלך השנה, לא רק בימות חול המועד.

"משנה לשנה, מספר המטיילים בגזרה עולה ועולה", הוא אומר. "כחלק מתפקידנו ומשימותינו בהגנת היישובים, אנחנו דואגים לאבטחת כל הטיולים בגזרה, ומשתדלים לבצע את משימתנו על הצד הטוב יותר. בזכות האזרחים שמגיעים, יש לצבא זכות להיות פה גם כן. זו הזדמנות טובה לקרוא לכל אזרחי ישראל לבוא לטייל בכל השומרון היפהפה, לטבול במעיינות הצלולים וליהנות ממסלולים מרהיבים. אנחנו שמחים מאוד לעשות את זה". כהן מדגיש שאין להיכנס לאזורים שאסורים בכניסה כגון שטחי A, ובכל אירוע חריג יש להתקשר למוקד האזורי 1208, שמפנה את המתקשרים אוטומטית אל המוקד הקרוב יותר למקום הימצאם. בשנה שעברה, הוא מספר, משפחה מירושלים שטיילה באזור נכנסה בטעות לשכם, ומסכם: "צריך לשים לב ולהיות ערניים".

לסיום, כהן ממליץ על המעיינות בחלק המזרחי של הגזרה, לכיוון בקעת הירדן (שאלו על החווה של איתמר כהן), ועין כפיר שליד אלון מורה. "כבר עכשיו המעיינות מפוצצים באנשים, האזורים יפים מאוד ואנשים באים ליהנות ממה שיש לשומרון להציע".

הוראות הגעה לשומרון העתיקה: נוסעים על כביש 60 לכיוון צפון אל עבר צומת תפוח, ממשיכים לכיוון יצהר וקדומים ונכנסים ליישוב שבי שומרון. בתוך היישוב, מתקדמים אל עבר הכניסה האחורית ליישוב, שם חונים וחוברים לקבוצות המטיילים, ומתקדמים אל עבר שומרון העתיקה. כוחות צבא מתגברים את כל השטח.

הוראות הגעה להר גריזים: בחול המועד ישנה כניסה פעמיים ביום, בשעות הבוקר (אזור השעה 10:00) ובשעות הצהריים (באזור השעה 13:00). לתיאום, צרו קשר עם מדרשת שומרון בטלפון 09-8841623.

בית הכנסת העתיק בכפר סמוע

איתן דנא, קצין ההגנה המרחבית של מרחב יהודה, ממליץ על תפילת ותיקין בבית הכנסת העתיק בכפר סמוע, המזוהה עם אשתמוע המקראית.

"התפילה הזו היא אירוע מרשים וייחודי שקורה פעמיים בשנה בלבד, בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח. נכנסים גם להדלקת נרות בחנוכה, אבל לא כתפילת מלאה. בשעה חמש וחצי בבוקר היוצאים צריכים להיות ערוכים ומוכנים בכניסה ליישובים עתניאל או שמעה, שם הם עולים על ההסעות של המועצה: גברים נשים וטף, ונכנסים אל תוך העיירה. אנחנו מנסים לשוות לבית הכנסת את המראה העתיק והמקורי שלו, ולנקות ולסדר לפני כן את בית הכנסת, לצד אבטחת הציר בדרך אליו. זו תפילה מדהימה של מאות אנשים עטופים בטליתות, מתפללים עם הנץ החמה בבית הכנסת העתיק. לתפילה המיוחדת הזו מגיעים תושבים מכל מרחב קריית ארבע, חברון והר חברון. זו השנה השלישית שהכניסות הללו מתקיימות, וכל זה בשיתוף עם רכז התיירות של מועצה אזורית הר חברון ובעבודה משותפת עם החטיבה המרחבית.

"המקום בה"א הידיעה שאני ממליץ לבקר בו בגזרה שלי הוא כמובן מערת המכפלה", מדגיש דנא את הצפוי, "בין אם זה בשבת חיי שרה, בכניסות ל'אולם יצחק' שמתקיימות עשר פעמים בשנה, ובתפילה המיוחדת עם הרב שמואל אליהו בימי חול המועד. רק אחרי ההמלצה על מערת המכפלה, אני יכול להגיע להמלצה על התפילה המדהימה בבית הכנסת העתיק בסמוע.

"אין דבר יותר מדהים ממשפחות שמרגישות בנוח להביא קרובים וחברים מכל קצווי הארץ. אנחנו תמיד נהנים לשמוע את שמות המקומות שמהם מגיעים המטיילים בימות החג", הוא מספר על תחושותיו. "במהלך ההכנות לפסח ולקראת יום העצמאות, מחדשים גם את הדגלים התלויים לאורך הכבישים ובצמתים. חבל יהודה הוא אזור יפהפה". לסיום ממליץ דנא לקפוץ לראות את השקיעות בסוסיא, "אתם לא תתחרטו, זו חוויה מיוחדת במינה".

מתי מגיעים? הכניסה לתפילת ותיקין בסמוע תתקיים ביום רביעי י"ט בניסן, ה' דחוה"מ. לתיאום כניסה: מועצה האזורית חברון: 1599-50-75-17

 צילום:  מרכז סיור ולימוד שומרון

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם