הסכנה האמתית לצה"ל

3 yagil

מאת: אל"מ (במיל') יונתן ברנסקי, לשעבר מפקד חטיבת הנגב וסגן מפקד אוגדת עזה

לזכותו של פרופ' יגיל לוי ייאמר שהוא אינו מסתיר את דעותיו הקיצוניות. יש לקוות שהריאיון שפורסם כאן יגיע לאוזניים הנכונות ושדלת חיל החינוך תיסגר בפניו

קראתי שוב ושוב את הריאיון עם פרופ' יגיל לוי שהתפרסם ב'עולם קטן' בשבוע שעבר ושפשפתי את עיניי בתדהמה.

בריאיון עושה פרופ' לוי דמוניזציה מכוונת לדתיים בצבא, כחלק מקמפיין ארוך-השנים שלו על ה"הדתה בצה"ל".

לוי טוען שכתוצאה מהשתלבות הדתיים בצה"ל מופעלים לחצים פוליטיים על הצבא, "באופן שיוצר סטייה מתרבותו של הצבא".

אסור לנו להתנצל על החינוך שקיבלנו בישיבות ובמכינות "להיכנס מתחת לאלונקה" ולהתמסר לטובת הכלל. צה"ל אכן עובר שינוי, אך מדובר בשינוי טבעי ובריא כתוצאה מכניסת עוד ועוד קצינים דתיים לשדרת הפיקוד, קצינים שדואגים שגדרי צניעות יישמרו, שהשפה תהיה נקייה ושהצורך בצבא חזק ומנצח לא יטושטש על ידי העיסוק הכפייתי בשוויון בין המינים

הצבא, לדידו של לוי, נמצא בפני סכנה מוחשית של השתלטות הדתיים, והוא ראה לנכון לקדש מלחמה נגד השפעת הדתיים על צה"ל. לוי טוען שאין בעיה שאנשים פרטיים ישפיעו מעולם הערכים שלהם על צה"ל, אך במקרה של חיילים דתיים מדובר בסכנה של ממש, מכיוון שהם משפיעים בצורת 'כוח עבודה מאגד' באמצעות איגוד ישיבות ההסדר, הישיבות הגבוהות והמכינות.

כלומר, לדברי לוי, עובדת קיומן של ישיבות הסדר והמכינות היא בעצמה סכנה לשלום צה"ל. אין מדובר בפליטת פה. בטוריו בעיתון 'הארץ' הוא קרא לצה"ל לסגור את ישיבות ההסדר ואת המכינות. תיאוריות הקונספירציה שלו מסתירות מאחוריהן סלידה מחובשי הכיפות ומעולם הערכים שהם מייצגים.

יגיל לוי לא מסתיר את השתייכותו למחנה השמאל הקיצוני ביותר. הוא הודה בריאיון שהוא עוקף את 'שוברים שתיקה' משמאל. אין לו בעיה עם התבוללות, הוא אינו מרגיש עצמו קשור ליהודי התפוצות והמוסריות שלו מגיעה לכדי אבסורד כשהוא אומר שאסור לצה"ל לשנוא את אויביו.

בלוליינות אינטלקטואלית הוא מסביר מדוע חובה על צה"ל לתת ייצוג שווה בפעילויות תרבות לזרם האורתודוקסי ולרפורמי, אף על פי שהרפורמים הם מיעוט קטנטן וחדש בתוך החברה הישראלית. לוי מתעלם בעקביות מעמדת הרוב כשמדובר בערכים שמנוגדים לתפיסת עולמו, אך מקדש את הקונצנזוס הישראלי כשהוא מזהה הדתה או חלילה מגלה פסוק שמצוטט בידי מפקד דתי ערב יציאה לקרב.

כל שורה בריאיון מוכיחה עד כמה יגיל לוי מנותק מהציבוריות הישראלית ועד כמה ערכיו שונים מערכי רוב הציבור בישראל ומנוגדים להם.

אם היה מדובר באדם פרטי שמפיץ את משנתו השמאלנית והאנטי-דתית, לא הייתי טורח להגיב לדברים. כמו יגיל לוי קיימים לא מעט אנשים מהאליטה שחוששים שהעם בורח להם מהידיים. אך יגיל לוי איננו אדם פרטי. הוא הרוח החיה מאחורי התפיסה הערכית של חיל החינוך, באמצעות עמותת חיל החינוך והנוער. חדירת הארס והשנאה של יגיל לוי לתוככי חיל החינוך היא סכנה לצבא העם.

אם צה"ל רוצה לשמור על לכידותו ועל אחדותו, עליו להתנער מהאיש ומהקונספירציה, מהפרופסור ומהמושג 'הדתה' שמקורו בבית מדרשו של יגיל לוי. אסור לאדם שמפיץ שנאה לעצב את ערכי צה"ל או להשתתף בחינוך חיילי צה"ל. לזכותו של לוי ייאמר שהוא אינו מנסה להסתיר את דעותיו המסוכנות ולכן אני מקווה שהריאיון שהתפרסם בעלונכם יפקח את עיני מקבלי ההחלטות ויסגור את הדלת של חיל החינוך בפניו.

אסור לנו להתנצל על החינוך שקיבלנו בישיבות ובמכינות "להיכנס מתחת לאלונקה" ולהתמסר לטובת הכלל. אל לנו להוריד את הראש בגלל קומץ קונספירטורים. צה"ל אכן עובר שינוי, אך מדובר בשינוי טבעי ובריא כתוצאה מכניסת עוד ועוד קצינים דתיים לשדרת הפיקוד, קצינים שדואגים שגדרי צניעות יישמרו, שהשפה תהיה נקייה ושהצורך בצבא חזק ומנצח לא יטושטש על ידי העיסוק הכפייתי בשוויון בין המינים. אין פה ניסיון השתלטות עוין, אלא תוצאה של שינויים דמוגרפיים בהרכב האוכלוסייה והצבא. במהלך 25 שנות שירותי בצה"ל ראיתי את השינוי המבורך מתרחש לנגד עיניי, והוא מבטא את תפיסת העולם של מפקדים וחיילים רבים, עם ובלי כיפה לראשם. אין בכוונתי להסתיר שקיים מתח בין שילוב החיילים הדתיים לבין התהליך המקביל של שילוב חיילות במסלולים השונים. זהו תהליך מסוכן וזהו מתח שבהחלט מצריך דיון ומחשבה. אך רק אדם מבוהל ומנוכר לשורשיו ישתמש במתח הזה כדי לבסס את תיאוריית ההדתה רוויַת השנאה.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

 • "דתיים יותר מדי"

  150 75 6 sheleg

   

  ראיון עם החוקר יאיר שלג


   6 sheleg
  הדתיים הלאומיים נהיו 

  פרשת ויראדתיים יותר מדי

  המכון הישראלי לדמוקרטיה עורך כנס שעוסק "האתגר הדמוקרטי הבא של מדינת ישראל". כך ובלי להתבלבל מתארים במבוא של המסמך העבה שנכתב בנושא: "מדובר בתופעה חדשה, שיותר ויותר צעירים בציונות הדתית החלו להקפיד במצוות שלא הקפידו עליהן בעבר הקפדה יתרה". אבל כדי שהטענות לא יופנו לכלל הציונות הדתית שהולכת ולוקחת ברצינות גדולה מדי את המרכיב הדתי בחייה, אז את הדיון ממקדים שם אלא עבר פלח סורר (שקשה להגדרה אפילו לפי המחקר): "החרד"לים" * החוקר יאיר שלג מקדיש פרק שלם עם הצעות אופרטיביות מה נכון לעשות כדי להחדיר בחזרה ערכים ליברליים אל החברה "השואפת להנהגה בחברה הישראלית" * שלג בשיחה איתנו השבוע: "אחרי המחקר, רמת הביקורתיות שלי כלפי הציבור החרד"לי ירדה"
  כנס שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה עסק ב"אתגר הדמוקרטי הבא של מדינת ישראל" – הציבור החרד"לי. במבוא למסמך העבה שנכתב בנושא נאמר כי "יותר ויותר צעירים בציונות הדתית החלו להקפיד במצוות שלא הקפידו עליהן בעבר הקפדה יתרה" * החוקר יאיר שלג מקדיש פרק שלם להצעות אופרטיביות להחדרת ערכים ליברליים בחזרה אל החברה "השואפת להנהגה בחברה הישראלית", אולם בשיחה עימנו הוא מודה: "אחרי המחקר, רמת הביקורתיות שלי כלפי הציבור החרד"לי ירדה"

  איתמר סג"ל

  המכון הישראלי לדמוקרטיה, מכון מחקר נחשב ועתיר תקציבים, מגלה התעניינות רבה בציונות הדתית וברעיונותיה. סדרת ספרים ומאמרים עוסקת במגזר באופן רחב, ובכנס שנערך בשבוע שעבר הוקדש מושב שלם ליחסי צה"ל והציונות הדתית. ההתעניינות והחשש של המכון וחוקריו מפני השפעתה של הציונות הדתית מעניינים בפני עצמם, אך מעניין אף יותר מה שנראה כמעט אובססיה לזרם המכונה "חרד"לי". יאיר שלג, תושב גוש עציון ומחוקרי המכון, סיים לאחרונה כתיבת ספר מחקרי מקיף שאורכו כ-200 עמודים וכולו מוקדש לזרם החרד"לי – ובו פרקים על "כוח המשיכה" החרד"לי, על היעדים שהציב לעצמו ועל "סוכני ההשפעה", וכן פרק שממסגר את המחקר ועוסק כמובן מאליו ב"סכנות לדמוקרטיה" הנשקפות מהזרם הזה.

  מדובר בטקסט מרשים בהיקפו ומדהים בתוכנו. "הציונות הדתית והחרד"לות בכללה שואפות לעמדת הנהגה בחברה הישראלית", נכתב בהקדמה. "החרד"לות מציבה אתגר לשיח הדמוקרטי בשל השילוב של השאיפה לשלטון עם תפיסת עולם שרבות מהנחותיה מנוגדות לכללי המשחק הדמוקרטיים הבסיסיים". מדובר, כך נטען, בתופעה חדשה. שימו לב למשפט המהמם שנכתב במבוא: "יותר ויותר צעירים החלו להקפיד במצות שונות שלא הקפידו עליהן הקפדה יתרה בעשורים הקודמים", תמה שלג ומפרט: "לבישת ציצית, שלוש תפילות ביום, נטילת ידיים לפני כל אכילה של לחם וכיוצא באלה". כך, על פי המחקר, בהקפדה יתרה על מצוות נולד לו והתפתח לאט לאט זרם החרד"ל.

  לטענתו של שלג, הסכנה המרכזית הנשקפת לדמוקרטיה נובעת מהאמונה כי ההלכה גוברת על ערכי הדמוקרטיה, ומשכך יש חשש כי "מי שממילא עוינים את התפיסה הדמוקרטית ישתמשו בגישה החרד"לית כעוגן תאולוגי והלכתי לחזק את אותה עוינות". התוצאה מסוכנת: "עצם המעמד של מערכת המשפט ובעיקר בית המשפט העליון יהיה נתון בסכנה אם פסיקות שלא ייראו לציבור הדתי והמסורתי יידחו בטענה שהן אינן תואמות את ההלכה".

  שלג כואב בדבריו על כך ש"החרד"לים רואים בחייהם חיים של שליחות... ואילו הליברלים מסתפקים לרוב בשנים אחדות של שירות צבאי קרבי... ואחר כך מתפנים לעשות לביתם במגוון מקצועות מכניסים". הפתרון אפוא נעוץ בכך ש"ראוי לעודד את הצעירים הדתיים הליברלים... להקדיש את חייהם לרבנות ולחינוך. ראוי להקים מוסד הכשרה מרכזי לרבנים ולמחנכים בעלי תפיסת עולם דתית ליברלית, ולייסד קרן שתתמרץ צעירים דתיים ליברליים במלגות לימודים".

  במקום אחר מבקר שלג את "הדווקנות החרד"לית" המבקשת למנוע כניסת נשים ליחידות הלוחמות, וטוען כי מצעה הכלכלי של מפלגת האיחוד הלאומי המזוהה כ"מפלגה החרד"לית" משקף בעצם מטרה להציג בבוא היום מצע כולל על פי התורה. גם עיתון זה קיבל את מקומו במחקר ואף זכה למחמאות: "השבועון עולם קטן מיועד לבני נוער דתיים. הוא עשוי במקצועיות רבה: כולו צבעוני והוא מודפס על נייר כרומו, תוכנו חרד"לי ניו אייג'י". כהוכחה לדבריו מציג שלג את המדור 'שו"ת ס.מ.ס", וטוען כי"הטור הפופולרי הזה מבטא את תפיסת עולמם החרד"לית הקיצונית של שני כותביו" (הרב שמואל אליהו והרב שלמה אבינר, א"ס).

  "הרעיון למחקר היה של אשתי במבי ז"ל", מספר שלג בשיחה שערכנו איתו השבוע. "הנושא החרד"לי מאוד הציק לה, היא חשבה שחרד"לות משפיעה לרעה על הציונות הדתית הקלאסית של תורה ועבודה". והוא מסביר: "הרב קוק דיבר על פן אוניברסלי לצד הפן התורני והפן הלאומי, אך הזרם החרד"לי ויתר על הפן האוניברסלי".

  יאיר מקפיד לומר שבעיניו הזרם החרד"לי הוא חלק מהציונות הדתית לכל דבר, ואף טוען כי לאחר כתיבת הספר רמת הביקורת שהייתה לו לפני הכתיבה פחתה מעט.

  סכנה, מרי אזרחי

  "אני באמת חושב שהחרד"לות צמחה על רקע תחושת שוליות עמוקה מאוד של הציונות הדתית. מדובר בקושי לראות איך החילונים הובילו את התהליך של הקמת המדינה. כך נוצר רצון ליצור זהות שאומרת לחילוני ולחרדי – אני יכול להיות גם ציוני אקטיביסט וגם מקסימליסט הלכתי, להיות הכי טוב בשתי הזירות. המחיר הוא הטשטוש של הפן האוניברסלי של הציונות הדתית". לדבריו, "זה הקושי שלי עם החרד"לות. יש בה אנשים נפלאים ומסירות גדולה, יש בה דברים שהייתי שמח שיהיו בעולם הליברלי שלי – להשקיע יותר בלמדנות, בחינוך, לראות בזה שליחות, אבל יש לי ביקורת על טשטוש או ביטול של המרכיב האוניברסלי, רכיב של השכלה, מדע, תרבות ותיאטרון. הוויתור על הקוטב האוניברסלי הוא בעייתי ומסוכן. אך יש לציין כי יש ענפים שמנסים לשנות, כמו מה שמוביל הרב אליעזר מלמד הקורא לשילוב באקדמיה".

  אתה טוען שבתפיסה החרד"לית טמונה סכנה לשלמות המשטר הדמוקרטי. בהתנתקות זה לא קרה, ואף להפך.

  "יש סכנה בתפיסת העולם החרד"לית והיא בלגיטימציה לעבור על חוקי המדינה. עלול להיות חיבור בעייתי בין הימניות של כלל הציבור הדתי-לאומי ובין הנכונות של אנשי ההלכה לומר שההלכה עומדת מעל חוקי המדינה, וממילא להעניק צידוק לכך גם לאנשים שאינם מהזרם החרד"לי. זה עלול להתפשט למרי אזרחי רחב יחסית כי המהות הימנית חזקה בציונות הדתית".

  כלומר הציבור החרד"לי משפיע יותר מגודלו. עד כמה? מדוע?

  "אף על פי שהוא קטן יחסית הוא ממוקם בתחומים משפיעים – ברבנות כמובן וגם בחינוך הדתי-לאומי שיעור חרד"לים גדול משיעורם באוכלוסייה, וזה נובע מאידיאליזם. הם הולכים לתחומים הללו כי הם רוצים להשפיע ופחות מחשבון של כסף. לכן יש להם גם השפעה חזקה יותר בתחום הפוליטי. זה ראוי להערכה, וצריך למצוא את הדרכים להוביל לשם גם את הצד הליברלי".

  יש גם אמת בביקורת

  עם השקת מחקרו-ספרו של שלג, נערך במכון יום עיון מקיף בנושא, והשתתפו בו בין השאר הרב צפניה דרורי, הרבנית שולמית מלמד, ד"ר תומר פרסיקו, פרופ' ידידיה שטרן, חברות הכנסת מרב מיכאלי ותהלה פרידמן, וכן הרב עמיטל בראלי מארגון 'חותם' והרב עמיחי אליהו מנכ"ל 'איגוד רבני קהילות'.

  ניסינו להבין מדוע המכון, כמכון מחקר חילוני מרכזי, משקיע בנושא הזה כל כך הרבה. "אני חושב שהמכון הזה הוא מכון אידיאולוגי", מנתח הרב עמיחי אליהו. "יש בו הרבה חוקרים דתיים, והמגזר הדתי-לאומי הוא מגזר אכפתי. יש שם אמונה בצדקת דרכם הליברלית, והם מרגישים שהם לא מצליחים כי ההשפעה של הציבור התורני חורגת לגמרי מהשיעור שלהם בחברה הדתית-לאומית ואף משפיעה על החברה החילונית". לדבריו, "מדובר בחבורה שמנסה לקיים 'חוק כלים שלובים' עם החברה החילונית, והחברה החרד"לית היא לצנינים בעיניהם, היא מה שתוקע את הציונות הדתית לדעתם, ולכן שווה להשקיע משאבים כדי לנטרל את זה".

  הרב עמיחי אליהו תוקף את כל נקודת המוצא של הדיון: "יש מגמה להגדיר את גבולות השיח בתוך הציונות הדתית, מנסים לקבוע שהחרד"לים הם לא חלק מהציונות הדתית. שאלתי אותם בדיון – עד שאתם דנים אם החרד"לים בפנים או בחוץ, אולי נדון עליכם? מדובר פה בעניין של מסגור השיח, והם מנסים למסגר תמונה שבה הציבור התורני צריך להתנצל ולתרץ למה הוא כן חלק". הרב עמיחי מדגיש: "הרעיון לצייר את הזרם החרד"לי כנטע זר ומבודל לעצמו – הוא טעות. הציבור הזה רואה במדינה דבר קדוש, ומאמין בהשתלבות והשפעה כערך עליון, כערך לקידום עם ישראל כולו, בדרך שלו. לא יודע אם יאיר בא לקלל, אבל הוא בוודאי נמצא מברך".

  אליהו מעיר כי "בכל זאת, עלתה נקודה מעניינת. פרופ' ידידיה שטרן טען כי עלינו לעסוק יותר בעניינים של מדינה. חילוני לא מאמין בתורה, חרדי לא מאמין במדינה. ציוני דתי תורני חייב לעסוק הרבה יותר בתורת המדינה, להיות גדול יותר, מעורב יותר. אלו דברים נכונים שלקחתי לתשומת ליבי".

  החוקר יאיר שלג: נוצר רצון ליצור זהות שאומרת לחילוני ולחרדי – אני יכול להיות גם ציוני אקטיביסט וגם מקסימליסט הלכתי, להיות הכי טוב בשתי הזירות. המחיר הוא טשטוש של הפן האוניברסלי של הציונות הדתית. זה הקושי שלי עם החרד"לות. יש בה אנשים נפלאים ומסירות גדולה, יש בה דברים שהייתי שמח שיהיו בעולם הליברלי שלי – להשקיע יותר בלמדנות, בחינוך, לראות בזה שליחות, אבל יש לי ביקורת על טשטוש או ביטול של המרכיב האוניברסלי, רכיב של השכלה, מדע, תרבות ותיאטרון"

  הרב עמיחי אליהו: "מדובר בחבורה שמנסה לקיים 'חוק כלים שלובים' עם החברה החילונית, והחברה החרד"לית היא לצנינים בעיניהם, היא מה שתוקע את הציונות הדתית לדעתם, ולכן שווה להשקיע משאבים כדי לנטרל את זה"

 • לילה טוב אירופה

  150 75 5 iran

   

  מאמר מאת מתן חסידים

 • תורת המחלוקת

  150 75 4 harel 

  פולמוס הר הבית | הרב ארלה הראל

 • חיילים בעידן של פנימיות

  150 75 3 19

   

  מאמר מאת הרב אייל יעקובוביץ'

כתבות אחרונות

Prev Next
חיילים בעידן של פנימיות

  מאמר מאת הרב אייל...

תורת המחלוקת

  פולמוס הר הבית |...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם