מן מן הארץ

 s11tef

 

נדב גדליה


על האינג'רה, המאכל של העדה האתיופית, בטח שמעתם (ואם לא, זו עילה למחאה האתיופית הבאה) – עכשיו קבלו את הגרסה הקלה, עתירת הסגולות הבריאותיות שלו: לחם הטף * בני הזוג יהודה וליאורה לויכטר מספרים על הסטטרט אפ התזונתי החדש


מתברר כי מאכלים העשויים מקמח טֵף יכולים להחזיק בן אדם יום שלום בתחושת שובע. העניין הפך לטרנד בריאותי פופולרי בקרב אנשי הוליווד, אחרי שהתבררו בשנים האחרונות סגולותיו של קמח הטף. יש בו עושר גדול של מינרלים וויטמינים: הערך התזונתי ל-100 גרם טף כולל 0 כולסטרול, 367 קק"ל קלוריות, 13.3 גרם חלבונים, 73.13 גרם פחמימות, 2.28 גרם שומן בלבד, ומגוון ויטמינים מסוג B1, B2, B8, N3, מגנזיום, נתרן, סידן, ברזל ועוד.
האינג'רה, המאכל הידוע של העדה האתיופית, עשוי קמח טף, אך היום נתכנסנו כדי לטעום את הדבר הבא: קבלו במחיאות כפיים קולינריות ובלי תיק נטילת הידיים (ברכתו שהכול) את לחם הטף. אחרי שטעמנו וגילינו עולם שלם של משהו שלא הזכיר לנו שום דבר מלבד רכות והתמכרות בלתי נשלטת לבקש עוד מהמן הזה, פנינו לשיחה עם יוצרי המוצר - בני הזוג יהודה וליאורה לוייכטר מבת עין, המשווקים באופן פרטי לחם העשוי מאה אחוז קמח טף.
ליאורה עלתה לארץ מאתיופיה כשהייתה בת שנה וחצי, אחרי מסע רגלי מפרך בן חודש ימים שבו נשאה אותה אמה על גבה. "לא היה פשוט", היא מספרת. "היה רעב, היה קר, הרבה אנשים מתו בדרך מתת תזונה או רעב. לא לקחנו אתנו הרבה אוכל, תיק קטן וזה הכול. אם היה לנו טף אולי זה היה נראה אחרת", נשזר צחוק בקולה הרציני לפתע, "אבל בוא נדבר על הטף".


מה זה בעצם טף?


"הטף הוא מין דגן שאינו מחמשת מיני דגן הידועים שהם חיטה, שעורה, שיבולת שועל, שיפון וכוסמת. הצמח עצמו גדל באתיופיה ומיובא לארצות אחרות כגרעינים. רוב הטוחנים של הטף הם מבני העדה. אחד הדברים הטובים בקמח טף הוא שהוא ללא גלוטן, ככה שהוא מתאים לסובלים מצליאק, וחביב מאוד על מי שאוהב דברים בריאים".
"הבנו שיש לנו מוצר ביד אחרי שמכרו 15 כיכרות ביישוב בגיחת מכירות אחת", מספר בעלה יהודה, המשווק בפועל. "התחלתי לברר על הדבר הזה וגיליתי שרוב לחמי הטף מעורבים בדברים אחרים, ופה זה משהו אחר ומיוחד. ואני לא אומר את זה כי אשתי אופה אותו", הוא מחייך. "בדרך כלל מערבבים בלחם טף שיבולת שועל, קמח מלא, קמח רגיל או כוסמין כדי שהבצק יתפח", מסבירה ליאורה, "ופה ניסיתי כל מיני אפשרויות על פי מסורת הבישול של העדה, והצלחתי להגיע לבצק שתפח כמו לחם ממש, כך יוצא שיש לנו לחם העשוי מאה אחוז קמח טף.
"אמא שלי, שהיא בשלנית מעולה, הייתה מאוד מופתעת שהצלחנו להגיע להתפחה בקמח טף, כי בדרך כלל נהוג לעשות בקמח הזה דווקא אינג'רה. זה היה כמו נס פך השמן", צוחקת ליאורה.


ומה ההבדל בין אינג'רה ללחם טף?


"אינג'רה מגיעה כמו פנקייק במרקם של לחוח, עם חורים, וזה גם קצת חמצמץ, ולחם הטף שלנו נראה ממש לחם. אפשר לראות כיכרות של ממש. ההבדל הוא במרקם של הבצק כמובן וגם תהליך האפייה שונה לחלוטין. אינג'רה מכינים על מחבת ולחם טף נאפה בתנור, כמו עוגות".


חוץ מהסגולות הבריאותיות, עד כמה אכילת הטף משפיעה על גוף האדם?
"האנשים באתיופיה, אלו שגרים בכפרים, עושים הרבה פעילות פיזית ביומיום ואוכלים מנה אחת עשויה טף בבוקר, וזהו. אלו אנשים שעובדים במתכת, בקרמיקה, וזה מה שהם אוכלים פשוט כל היום עד שהם חוזרים הביתה מהעבודה. לפני יום כיפור זה מה שאנחנו עושים כבר הרבה שנים, אוכלים טף ועוברים את הצום בקלות".
והילדים אוהבים את זה? אם הם לא בעניין, זה קצת בעייתי.


"היום בערב אמרתי לילדים שיש לילדים ארוחת ערב ויש כל מיני אפשרויות: לעשות להם פיצה, אורז, סלט, אינג'רה, ומה הם בחרו לדעתך? הם מוותרים על פיצה בשביל זה, פשוט כי זה גם טעים וגם בריא. תדע לך שלמרות הכול אין כמו ילדים שיודעים מה טוב לגוף באמת".


יהודה מספר לנו שרוב הלקוחות שלו הם בכלל אשכנזים או תימניים שהופתעו מהמוצר החדש והסתערו עליו. "כשהבנתי שזה הולך, לקחנו סיכון והלכנו ל'פסטיבל המושב' שמופיעות בו להקות רוק יהודיות. אפינו חמישים כיכרות, לא ידענו מה יהיה, ותוך שעתיים הכול נגמר. אנשים עומדים, שומעים מוזיקה חיה ואוכלים. מתו על זה, מחלקים לחברים ובאים לקנות עוד כיכר. גם אני לא מבין את הקסם של זה, עלתה לי מחשבה מוזרה שאולי זה היה... עץ הדעת".


איך בדיוק?


"לפי אחת מהדעות בחז"ל עץ הדעת היה חיטה", מסביר יהודה. "ידוע שהחיטה של היום היא לא החיטה של פעם והכול עבר שינויים גדולים. החיטה הפכה להיות לא בריאה בגלל הגלוטן, וזה פתח לי משהו בראש שאולי, אולי, לא בטוח, הטף שהוא דגן עתיק מאוד לפי המסורת היה עץ הדעת".


ליאורה, אי אפשר שלא לדבר על המחאה האתיופית, שהתעוררה לאחרונה והציפה טענות על אפליה.


"האפליה קיימת לדעתי, אבל בחיים האישיים שלי אני לא רואה אותה. למדתי באולפנת סגולה בקריית מוצקין ובמכללה בבית וגן וזה לא היה שם. אנשים בעדה עושים מה שצריך כדי להתקדם וימשיכו לעשות, וזה עובד. יש אתיופים באקדמיה, בצבא, בתפקידים נחשבים יותר, ולא רק במשק בית ובעבודות מזדמנות כמו פעם. המחאה והמהומה היו לעניין בעיניי, כי זה עוד צעד להתקדמות יותר מדויקת, וגם את זה צריך לעשות".


עכשיו, אחרי שאפילו האינג'רה מצאה נתיב לחיבור לקיבה הישראלית הרגישה, הכול יכול להיראות אחרת.
חפשו בפייסבוק: 'לחם טף ללא גלוטן ביתא'
להזמנות, יהודה לוייכטר: 052-3517077

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם