חג שמח לבני נח

7 noach

רועי אהרוני

 

השבוע התכנסו כ-25 אלף לא-יהודים, איש איש בארצו ובקהילתו, כדי לחגוג חג שנתקן במיוחד בעבורם: חג האנושות. את החג ייסד הארגון "ברית עולם – המרכז העולמי לבני נח" שבראשו עומד הרב אורי שרקי * החג נקבע לכ"ז במרחשוון, היום שבו יצא נח מהתיבה * הארגון מביע תקווה שבתוך זמן קצר מדינת ישראל תכיר בחשיבות האוניברסלית של החג הזה ותקדם אותו גם בעזרת קשריה הדיפלומטיים

"המרכז העולמי לבני נח" פועל כבר כשש שנים, ועוסק במסר האוניברסלי של היהדות – גם חיזוקו בקרב הציבור היהודי בארץ ובעולם וגם כמתן מענה לקהילות של בני נח. "יש היום המון אנשים שאינם יהודים, שעזבו את הנצרות או את האסלאם ומתעניינים במה שיש ליהדות לומר", מספר הרב אפרים צ'ובן, מנהל הארגון. "אנחנו עומדים היום בקשר עם כשישים קהילות. אנחנו נוסעים לעשות להם סמינריונים ופעילויות, שולחים להם חומרים, מביאים אותם לסיורים בארץ ומלווים את המנהיג הרוחני שלהם או את הרב שתומך בהם בארצם".

הרב שרקי מסביר מדוע חוגגים דווקא בכ"ז במרחשוון את חג האנושות: "היום שבו יצאו נח ומשפחתו מן התיבה הותיר רושם נצחי באנושות כולה לדורותיה. זה היום הגדול שבו הושלם תהליך מסירת שבע המצוות היסודיות לבני האדם כולם. ראוי הוא היום הזה להיות חגם של כל באי עולם, הנכנסים בברית תורת בני נח, שקדמה בזמן לכריתת הברית המיוחדת לעם ישראל, והמשמשת בסיס לתיקון העולם כולו על ידי דבר ה' היוצא מציון ומעם ישראל לעולם כולו, והודעת שם ה' א-לוהי ישראל עד קצות תבל".

"בני נח בכל העולם חוגגים את היום הזה", מספר הרב צ'ובן. "כל קהילה בוחרת לפי אופייה איך לציין את היום – במעשי חסד, בהדלקת נרות, בפעילות חברתית קהילתית או עם הנוער. בבלגיה עשו השבוע אירוע מדהים ובחרו בכ"ז בחשוון כדי למסד את עצמם כקהילת בני נח".

בפיליפינים יש שתי קהילות גדולות מאוד, שיש להן עשרה בתי תפילה לא-לוהי ישראל. הם מתפללים עם סידור מיוחד לבני נח שהרב שרקי הוציא ובו תפילות המותאמות להם. הפילפינים היא דוגמה של מקום שבו המדינה הכירה במעמד רשמי של בן נח. במדינת ישראל זה עדיין לא קיים

בין הארצות שבהן יש קהילות של בני נח מונה הרב צ'ובן את סין, הודו, אוסטרליה, טורקיה, אפריקה, דרום אמריקה, ארצות הברית, בלגיה, קנדה וסקנדינביה. לדבריו, יש קשר גם עם בני נח בארצות ערב, אולם הם פועלים כיחידים ולא כקהילות. הוא מדגיש כי המטרה אינה למחוק את זהות היחידים או הקהילות: "אם בן נח בא מרקע הולנדי, אז הוא יהיה בן נח שהוא בן לאומה ההולנדית", הוא מסביר. "אנחנו לא נמחק את הזהות ההולנדית שלו, רק נוסיף לה את המסר האוניברסלי של היהדות".

החזון: שבעה מיליארד

הרב צ'ובן זוכר לטובה את קבלת המעמד של בני נח בקהילת רוטרדם שבהולנד. "היה ממש יפה לראות משפחות מבוססות של שלושה דורות: סבא וסבתא, הורים וילדים, שבוחרים להיות בני נח".

הם מסבירים מה מוביל אותם למהלך שכזה?

"הזדהות עם העם היהודי, ורבים גם מביעים אכזבה מהנצרות. הנצרות הביאה את הערכים היהודיים בצורה גולמית לעולם כולו, ועכשיו הגיע הזמן שעם ישראל יברר את הצורה האמתית של הדברים".

דמות מיוחדת שהרב צ'ובן פגש הוא ראש הקהילה של בני נח מהודו. "הוא בחר לבדו להצטרף אלינו. יחד עם כומר מקומי לשעבר שעזב את הנצרות הוא בנה קהילה של 150 משפחות, והם עושים פעילות מדהימה ברמה גבוהה הפונה לאוכלוסייה ההודית מהקאסטות (מעמדות) הגבוהות. הוא בחר לעשות עבודה של שליחות יומיומית, ממש כמו אלקנה אבי שמואל – עובר מיישוב ליישוב ומדבר על הדברים".

הרב צ'ובן מספר כי בפיליפינים יש שתי קהילות גדולות מאוד, שיש בהן עשרה בתי תפילה לא-לוהי ישראל. הם מתפללים עם סידור מיוחד לבני נח שהרב שרקי הוציא ובו תפילות המותאמות להם. "הפיליפינים היא דוגמה של מקום שבו המדינה הכירה במעמד רשמי של בן נח", הוא מספר. "במדינת ישראל זה עדיין לא קיים.

"בעוד שנה וחצי יתקיים בארץ הכינוס העולמי של כל בני נח", הוא מוסיף, "ואני מקווה שעד אז המעמד הזה יוכר גם במדינת ישראל. אני מקווה גם שהכנס יהיה ממלכתי ולא רק שלנו כגוף לא-ממשלתי".

איך מגיעים אליהם?

"הם מגיעים אלינו. בדרך כלל מדובר באנשים שעזבו את הדת שלהם ומתעניינים מה יש לעם ישראל להגיד. חלקם אנשים שחשבו להתגייר וגילו שזה קשה או לא נכון בעבורם, אז הם קיבלו את המעמד של בני נח. אנו מנחים את הרבנים המקומיים בעולם להציע לאדם הרוצה להתגייר לבחור במסלול ביניים של 'בן נח'. בעולם הולכים ונתקלים בזה יותר ויותר. ככל שיש יותר לגיטימציה למדינת ישראל בעולם, יש יותר אנשים בעולם שמתעניינים במה שיש לעם ישראל לומר".

כשאני שואל על חזונו של הארגון, מצטט הרב צ'ובן את הרב שרקי בתשובה קצרה: "שבעה מיליארד". הוא מסביר: "החזון הוא שכל העולם כולו יכיר בערך של עם ישראל ותורתו, 'ונברכו בך כל משפחות האדמה'. כך נגיע לתיקון עולם במלכות ש-ד-י".

גם עם ישראל מתעלה

הפעילות של הארגון היא גם בקרב היהודים. "אנחנו רוצים לקרב לרעיון האוניברסלי של היהדות", מסביר הרב צ'ובן. "אם עד היום היהודי הרגיש שגוי הוא סוג של 'שיקצע', היום אנחנו מדברים על כך שיש לו מקום בבית הכנסת, סידור משלו, ויש לו כתובת להגיע אליה".

כמו כל פרויקט חשוב ומהפכני, גם 'ברית עולם' נתקל בלא מעט ביקורות. "יש שחושבים שאנחנו נביא להתבוללות, ויש שחושבים שאנחנו משקיעים מאמצים מיותרים בגויים במקום להחזיר את עם ישראל בתשובה. אנחנו חושבים אחרת. להבנתנו, זה כמו חניך בבני עקיבא שברגע שהוא הופך להיות מדריך זה עוזר לו בבירור הזהות שלו. כך, אם עם ישראל יעלה לקומת תפקידו האוניברסלי, הוא יכיר את זהותו האמתית".

תפילה לכ"ז במרחשוון
שחיבר הרב שרקי בעבור בני נח

מוֹדִים אֲנַחְנוּ לָךְ אֱ-לֹהֵי הַשָּׁמַיִם וֵאֱ-לֹהֵי הָאָרֶץ, עַל שֶׁבָּרָאתָ אֶת הָאָדָם בְּצֶלֶם אֱ-לֹהִים, וּבָחַרְתָּ בּוֹ מִכָּל הַבְּרוּאִים, וְנָתַתָּ לוֹ חֻקִּים יְשָׁרִים לָלֶכֶת בָּהֶם, כְּדֵי לִדְבֹּק בְּךָ וּבִדְרָכֶיךָ, וְעַל אֲשֶׁר נָתַתָּ שְׁאֵרִית לָאֱנוֹשׁוּת אַחֲרֵי הַמַּבּוּל, וּבָחַרְתָּ בְּנֹחַ לְהַרְבּוֹת זַרְעוֹ כְּעַפְרוֹת תֵּבֵל וְצֶאֱצָאָיו כְּחוֹל הַיָּם, וְנָתַתָּ בְּיָדוֹ שֶׁבַע מִצְווֹת בַּעֲבוּר כָּל בָּאֵי עוֹלָם. מוֹדִים אֲנַחְנוּ לְפָנֶיךָ עַל אֲשֶׁר בָּחַרְתָּ בְּיִשְׂרָאֵל עַמְּךָ וּבְמֹשֶׁה עַבְדְּךָ וְהוֹדַעְתָּ לָנוּ עַל יָדוֹ אֶת שֶׁבַע מִצְוֹתֶיךָ, וְעַל אֲשֶׁר זִכִּיתָנוּ לִהְיוֹת מֵאוֹהֲבֶיךָ וּמִירֵאֶיךָ הַמְבַקְשִׁים אֶת קִרְבָתְךָ.

 

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, שֶׁתִּתֵּן שָׁלוֹם בָּעוֹלָם כֻּלּוֹ, וְכָל בְּנֵי בָשָׂר יִקְרְאוּ בִשְׁמֶךָ, לְהַפְנוֹת אֵלֶיךָ כָּל רִשְׁעֵי אָרֶץ, יַכִּירוּ וְיֵדְעוּ כָּל בָּאֵי עוֹלָם כִּי לְךָ תִּכְרַע כָּל בֶּרֶךְ תִּשָּׁבַע כָּל לָשׁוֹן, וְיִתְקַיֵּם בָּנוּ מִקְרָא שֶׁכָּתוּב: ... אָז אֶהְפֹּךְ אֶל עַמִּים שָׂפָה בְרוּרָה לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם ה' לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד (צפניה ג, ט) ... וְהָיָה ה' לְמֶלֶךְ עַל כָּל הָאָרֶץ בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה ה' אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד (זכריה יד, ט).

 

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ שֶׁתִּבְנֶה אֶת בֵּית הַמִּקְדָּשׁ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ וְנַעֲלֶה כֻּלָּנוּ לְהָבִיא זֶבַח וּמִנְחָה וּלְהִשְׁתַּחֲווֹת לְפָנֶיךָ בְּחַג הַסֻּכּוֹת יַחַד עִם עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר בּוֹ בָּחַרְתָּ.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם