היכן בורו של יוסף?

4 bor yosef

נדב גדליה

לקראת "שבת דותן" בשומרון הלכנו לחפש את הבור שאליו הושלך יוסף

סיפורי התורה, בפרט אלו השזורים לאורכו של חומש בראשית, מביאים חוקרים רבים,מאמינים ושאינם מאמינים, לחפש עקבות שלהם בממצאים הארכיאולוגיים.עד השנה הבאה וקריאת הפרשה שוב, יהיה לכם מספיק זמן לבחוןאת הבור הכי מפחיד בתורה, השורץ נחשים ועקרבים לרוב.

זאב ח' ארליך, המכונה ז'אבו, הוא חוקר ארץ ישראל, מדריך טיולים ומרצה מזה 45 שנה.את הבור של יוסף הוא ראה במו עיניו, גם אם אינו בטוח שהוא אכן הבור של יוסף.התבלבלתם? ז'אבו כאן כדי להסביר.

"העניין של בור יוסף הוא פשוט ומורכב גם יחד", מסביר ז'אבו ונכנס לעובי הסוגיה מתחילתה. "מצד אחד יש פסוקים מפורשים בתורה שאומרים שיוסף הגיע מחברון לשכםכדי לחפש את אחיו. הוא לא מצא אותם בשכם, והוא הלך לחפש אותם בדותן.למה הם היו צריכים לקחת את הצאן מחברון עד שכם ועוד להמשיך אחר כך לדותן,לא הספיק להם המרעה ליד חברון?

"שתי תשובות: כנראה היה להם הרבה מאוד צאן; גם עדרים שלהם וגם של יעקב אבינו. דבר שני: זו הייתה שנת בצורת ולרועי חברון היה קשה למצוא מרעה, אז הם הלכו לחפש אותו בשכם ובדותן. הוכחה שהייתה שנת בצורת? 'והבור ריק אין בו מים'.אם זאת הייתה שנה גשומה - היו צריכים להיות בו מים", מסביר ז'אבו.

מי רועה צאן בתוך העיר?

"כשיוסף מצא את אחיו הם זרקו אותו לבור. סיפור לכאורה פשוט, ועלינו לחפש בור מים בדותן. אבל מה אחי יוסף עשו בכלל בדותן? כי על פי הידוע לנו, החוקרים,דותן הייתה עיר קדומה וגדולה מאוד בזמן האבות. עיר שהיתה קיימת גם בזמן בית ראשון וקצתמתקופת בית שני. מי רועה צאן בתוך העיר עצמה?! חייבים להסביר שהם רעו את הצאןמחוץ לעיר במקום שנקרא 'עמק דותן'.

"היום זהו תל ארכיאולוגי גדול הנמצא מדרום לעמק יזרעאל. יש שם גם יישוב יהודי שהוקם בסמוך והוא נקרא מבוא דותן,ובאזור הזה הלכנו לחפש את הבור של יוסף - סמוך לדותן אבל לא בעיר עצמה".

איך אפשר לחפש בור שאין לך מושג איך הוא היה נראה?

"זו בדיוק הבעיה", אומר ז'אבו. "גם אם נמצא בור לא נוכל לדעת שזה הבור המדובר. הרי יוסף היה שם פרק זמן קצר מאוד ולא סביר שנשארו שם סימנים כלשהם שיעידו שלכאן הוא הושלך".

פה קבור הבור

"לאורך כל השנים שאל המחקר היכן הבור והאפשרויות מתחלקות לשתיים",מספר ז'אבו על החיפושים סביב דותן בעקבות הבור האבוד."מדרום לתל דותן נמצאים שלושה בורות שנקראים בשם 'ביר אל-חפירה', ולמעשה יש לדייק שאלה בארות ולא בורות.ההבדל בין בור לבאר הוא שבור הוא חפירה באדמה או חציבה בסלע שבתוכה נאגרים מי הגשמים ואילו באר היא חציבה שמגיעה למי התהום. אבל עדיין לא ידוע איזו מהן הוא הבור של יוסף.

"יש תפיסה נוספת שאומרת שהבור נמצא בכלל מצפון לתל דותן.גם שם, מצפון לדותן, יש שלושה בורות ולכולם שם אחד - 'ביר אל-ג'נזור'.בניגוד לשלשת הבורות שמדרום לדותן, הבורות שמצפון לדותןהם במרחק הרבה יותר גדול מדותן הקדומה, משהו כמו קילומטר וחצי, כך שאני מצדד בזיהוי הדרומי הקרוב יותר לדותן הקדומהמאשר בזיהוי הבורות הרחוקים שמצפון".

האם יש סיכוי שנדע יום אחד באופן סופי מהו הבור הנכון?

"אין סיכוי שנדע", מאכזב ז'אבו, "בור זה כמו מאהל של בדואים. גם אם הם משאירים משהו כשהם עוזבים, הגשם בא ואוסף אתו הכול.

"אבל עם כל ההתעניינות שלנו לדעת איפה כל דבר התרחש,הדבר החשוב יותר הוא להימנע ממלחמת אחים כפי שהיה אז", מוסיף ז'אבו."התורה מספרת לנו ואנו קוראים את זה שוב ושוב, וחוקרים את זה, אבל יותר חשוב שנלמד - לא לריב אחד עם השני".

---

זו השנה השביעית שמועצה אזורית שומרון יחד עם היישוב מבוא דותן, מרכז סיור ולימוד שומרון ומרכז קטיף מארגנים את "שבת דותן" ביישוב מבוא דותן, בשבת שבה קוראים את פרשת מכירת יוסף. הציבור מוזמן ליישוב להרצאות ולסיור ייחודי לבור המזוהה לפי דעות מסוימות כבור יוסף הקדום.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם