חנוכיה אוניברסלית

7 hanuka int

ארנון סגל

מכל רשימת החגים המרשימה שלנו, מבחינת העולם רק אחד הצליח לחצות גבולות. התכניות של משפחת חשמונאי בכל הקשור לפרסום הנס, הצליחו, כך נראה על פי החנוכיות הפזורות ברחבי העולם, ואפילו ברשת וביוטיוב, מעבר לכל הציפיות * אבל הם הולכים עם זה רחוק אפילו קצת יותר מאתנו – ולחנוכייה, הם מתעקשים לקרוא "מנורה"

זה לא רק בגלל חב"ד. חג החנוכה משאיר רושם גובר והולך בעולם כולו. בטח באמריקה, שבה בכלל מכנים את החנוכיה 'מנורה'. ובכל זאת, חלק משמעותי מהמהפכה הזו מותר לזקוף לזכות חסידי חב"ד שיצרו מעין ספורט של הדלקת חנוכיות בכל פינה נידחת בתבל. בבומביי, בסין ובשדרה החמישית, בהונגריה, בברזיל ובדרום אפריקה. ומתברר שגם המקומיים משתפים פעולה.

למרות האופי האוניברסלי של הפעילות, בחב"ד מכוונים בעיקר ליהודים ומנסים פשוט להגיע אליהם בכל ארצות הפזורה, אבל על הדרך מפיצים את סיפור נס פך השמן גם בקצווי ארץ ובקרב אלו שלחלוטין אינם בני ברית. בחנוכה שלפני שלוש שנים, למשל, 1,250 חנוכיות-ענק נבנו והוצבו במרכזי הערים בצפון אמריקה ו-1,400 חנוכיות הוצבו על גבי כלי רכב של חב"ד. בפריז כיסו 500 שלטי חוצות של חב"ד את העיר, ושטחי פרסום בעיתונים המרכזיים של צרפת נרכשו לטובת מיזם חנוכה של התנועה החסידית. בחב"ד הדפיסו אז שני מיליון וחצי עותקים של נוסח הברכה להדלקת הנרות, וזאת ב-13 שפות שונות. שבעה מיליון חנוכיות חולקו באותו חנוכה ברחבי העולם, ו-30.8 מיליון נרות הודלקו. בחב"ד דואגים להציב מדי שנה חנוכיות גם מול סמלי השלטון של כל מדינה. חנוכיות-ענק מוצבות מול הבית הלבן בוושינגטון, הקרמלין במוסקבה, שער ברנדנבורג בברלין ומגדל אייפל בפריז.

הרשת שומרת לא מעט מהפעילות הענפה והמדהימה של שליחי החסידות הבלתי נלאים בעניין. הנה כמה דוגמאות קטנות ששלינו מתוך ים עצום, שמעידות על היקף התהודה שחנוכה זכה לה ברחבי העולם הודות לחב"דניקים: בחנוכה תשע"ד כובד ראש ממשלת גאורגיה, אירקלי גריבשווילי, בהדלקת נר ראשון בטביליסי הבירה. במסיבת חנוכה שהתקיימה בחנוכה תשס"ז, לפני עשור, בבית השגריר הישראלי בקפריסין, כך נכתב באתר החב"דניקי 'שטורעם נט', שאל נשיא קפריסין את הרב הראשי של האי, שליח חב"ד זאב רסקין, למה מדליקים שמונה נרות אם במנורת המקדש הודלקו רק שבעה. תשובת הרב שודרה באופן מידי בכל כלי התקשורת הממשלתיים במדינה, וכן גם הסבריו על מהות החג ואודות המושג "מוסיף והולך". חנוכייה הוצבה אז גם בנמל התעופה הבינלאומי של קפריסין ובכיכר התיאטרון של לרנקה.

אובססיה לנרות בבית הלבן

גם בבית הלבן מציינים את תבוסתו של אנטיוכוס. בכל שנה. הארכיון האמריקני משמר תמונה של נשיא ארה"ב הארי טרומן משנת 1951, כשהוא מקבל במתנה מנורה מראש ממשלת ישראל דאז, דוד בן-גוריון. אולם באותה עת עוד לא קיבל העניין את ממדיו הנוכחיים חסרי הפרופורציות. הנשיא האמריקני הראשון שהשתתף בהדלקת נרות פומבית היה ג'ימי קרטר, וזה היה בשנת 1979. אז זה קרה במדשאה מחוץ לבית הלבן, ורק כעבור עשור, בחנוכה תש"ן (1989) הוצבה חנוכייה ראשונה בידי הנשיא ג'ורג' בוש בבית הלבן עצמו. בשנת 1993 הזמין הנשיא דאז ביל קלינטון קבוצה של תלמידים יהודים להדלקת נרות חגיגית בחדר הסגלגל.

בשנת 1996 הנפיק שירות הדואר של ארצות הברית בול משותף עם השירות הבולאי הישראלי ועליו הופיעו נרות חנוכה. כעבור שנתיים הצטרף קלינטון לנשיא המדינה הישראלי דאז, עזר ויצמן, בהדלקת נר ראשון של חנוכה בירושלים. בשנת 2001, חנוכה תשס"ב, קיים הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש הבן מסיבת חנוכה רשמית בבית הלבן שכללה הדלקת נרות, ומאז הפך הטקס למסורת שנתית של הממשל האמריקני, והוא מקיים מדי שנה מסיבת חנוכה משלו בהשתתפות מנהיגים יהודים מכל רחבי ארצות הברית. לאחרונה הולך וזוכה חנוכה למעמד מיוחד בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, עד שנשמעו שם קבילות על כך שמקבילו הנוצרי, חג המולד, 'נתון במצור' תקשורתי עקב כך. וכאמור, זה קורה לאו דווקא בקרב יהודים. לאמריקנים, נראה, יש משהו לא פתור עם נרות החג המרצדים. ככל הנראה הם שואבים השראה מהחג היהודי שבו ניצבו מעטים מול רבים וניצחו.

המכבים כובשים את יוטיוב

פרסומי ניסא מהסוג שמתתיהו וחמשת בניו לא יכלו לדמיין הוא בין השאר זה שנעשה ביוטיוב. סרטון שהועלה ליוטיוב בחנוכה לפני שנתיים וזכה עד כה ליותר ממיליון וחצי צפיות מראה צעירים אמריקנים לא יהודים שמתבקשים לענות על שאלות הקשורות למהות החג היהודי. חלקם בהצלחה מרשימה, יש לציין. סרטון נוסף שזכה ליותר ממיליון ורבע צפיות הוא של קליפ שכולל שיר חנוכה של אליוט דבורין ותזמורת 'כי טוב' באנגלית, כשברקע נראות חנוכיות ברחובות ניו יורק. וישנה גם להקת 'המכביטס' שסרטון עם שיר חנוכה משלהם באנגלית בשנת 2010 צבר כבר יותר מ-12 מיליון צפיות. מי שיצפה בו ייחשף למושגים כדוגמת 'על הנסים', 'נס גדול היה שם' ו'מעוז צור'. כל הזמרים חובשי כיפות, אגב. סרטון אחר של הלהקה זכה 'רק' לשלושה מיליון וחצי צפיות. מדובר באופן כללי בקליפים שעל פי הטעם הישראלי ייתפסו כדביקים להחריד, אבל באמריקה, מתברר, עובדים היטב.

אנחנו עוד ממתינים

פרופ' יונתן סרנה מאוניברסיטת ברנדייס (גילוי נאות: קרוב משפחתו של הח"מ) התייחס במאמר שכתב בשנת 2009 לתלונות שהוטחו בנשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה על שהפחית מ-800 ל-400 את מספר המוזמנים למסיבת החנוכה בבית הלבן, תלונות שבחלקן היו עוינות ביותר וטענו שזו "עוד הוכחה שאובמה שונא יהודים". מרוב תשומת לב לקיצוץ במספר המוזמנים, כתב סרנה בתדהמה, התעלמו מהעניין המפליא באמת בסיפור הזה, והוא עצם קיומה של מסיבה גדולה כל כך לציון חג יהודי במרכז השלטון של המעצמה מספר אחת.

"איך נכנסה חנוכה למיינסטרים האמריקני?" שאל פטר אפרוס בכותרת מאמר שפרסם באתר FORWARD לפני שלוש שנים, ומלבד תיאור התופעה לא ממש סיפק הסבר שמניח את הדעת. נראה שזה מצוי בתחום האמונה ומושרש עמוק בלב האמריקני שמפגין לאחרונה הזדהות גדלה והולכת עם תורת משה.

השנה כבר הספיק אובמה לערוך מסיבת חנוכה מוקדמת, הפעם לצד משפחת פרס. הסיבה להקדמת הטקס היא חופשת החג שבני הזוג הנשיאותי (עדיין) יקיימו בהוואי בזמן החנוכה. באירוע השנה נכחו 550 אורחים, בהם שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר, שר האוצר האמריקני ג'ק לו, שופטת בג"ץ האמריקני רות בדר-גינסבורג וחברי קונגרס. "אף פעם לא מוקדם מדי לאכול סופגניות", התבדח הנשיא האמריקני. וביתר רצינות הוסיף: "הסיפור של החג בן 2,000 שנה, אבל לא מתיישן. אנחנו מלמדים על המאבק של המכבים לחיות בשלום ולהתפלל ללא הפרעה. אנחנו מלמדים את ילדינו שגם בימים הכי אפלים – הנסים אפשריים".

ואחרי כל אלו, יש להודות, קיים מקום אחד בעולם שבו לא הודלקה כלל חנוכייה ושגם ידם הארוכה של שליחי חב"ד טרם הצליחה להציב בו משואה – באתר המקורי שבו הדליקו המכבים את המנורה ושממנו יצאה בשורת החג.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם