תיכוניסטים למען השביל

6 shvil israel neria tuvyano

רועי אהרוני

נשמע הזוי מעט, אבל השביל הלאומי של ישראל אינו עובר בעיר בירתה. בלי להיכנס לקונספירציות פוליטיות, תלמידים מבית ספר נעם גבעת מרדכי שמבקרים תכופות בשביל ישראל, פשוט הסבו את תשומת לב הגורמים לעובדה המוזרה * על פי ההבטחות של השר אלקין והחברה להגנת הסביבה - בקיץ הקרוב ירושלים בפנים * מלאכי השביל

האם שביל ישראל עובר בירושלים? ייתכן מאוד שרוב האנשים שתשאלו, אם הם לא טיילנים או חובבי טריוויה, יענו: ברור שכן. איך ייתכן ששביל שמתחיל בקיבוץ דן שבצפון ומסתיים על חוף מפרץ אילת, ועובר בדרך בערים ובכפרים, לא יעבור בעיר המרכזית? איך ייתכן שהשביל הנמשך לאורכה של מדינת ישראל, אינו עובר בבירתה?

אבל כמו השגרירות האמריקנית ומוחמד – גם שביל ישראל מעולם לא עבר בירושלים. כאלף הקילומטרים של השביל לא כוללים את עיר הקודש, והמטיילים רק עומדים בשערי העיר אך לא נכנסים אליה.

ייתכן שמטיילים רבים שמו לב לעובדה הזו, אך מי שהחליט שהמצב אינו יכול להימשך הם תלמידים מישיבת "נעם גבעת מרדכי" בירושלים. בשנה שעברה הסתיים המחזור הרביעי של הפרויקט "צועדים עם נשמה", שבמהלכו צועדים התלמידים במשך כשנתיים לאורך כל שביל ישראל.

נריה טוביאנו סיים בשנה שעברה את לימודיו בישיבה, וגם את שביל ישראל בפעם השנייה – הכול במהלך לימודיו בישיבה. "הטיולים מתפרשים על פני שנתיים, לפעמים בזמן הלימודים ולפעמים בחופשים", הוא מספר. "בממוצע, פעם בחודש וחצי יוצאים לטיול של שלושה-ארבעה ימים, כדי לסיים כעבור שנתיים את השביל. הרעיון הוא שכל מי שיכול ורוצה, יקנה את ארץ ישראל ברגליים".

אחיה אופיר, שישיסט בישיבה, התחיל את השביל בכיתה ח' וסיים אותו עכשיו. הוא מסביר את היתרון שביציאה לשביל בגיל כה מוקדם: "עכשיו אני יכול לצאת גם עם המחזור הבא".

לתלמידי הישיבה הפריע כנראה מאז ומתמיד שהשביל לא עובר בעיר הבירה. "כל מחזור סטה מהשביל כדי לעשות את הקטע האחרון בירושלים", מספר אחיה. "אתה עומד קרוב לעיר, סמוך לשביל המעיינות, מטר מהעיר – למה לא להיכנס?"

"בכל ערב בטיול אנחנו עושים סיכום יום, דיונים בלילה מסביב למדורה", מוסיף נריה. "ערב אחד העלינו את העובדה שזה ממש תמוה, שהשביל עובר בהמון ערים, מגיע למורדות ירושלים – ודווקא לירושלים לא נכנס".

הדיון הזה לא נגוז כשאחרון הגחלים כבה. אחרי אותו ערב החליטו התלמידים שהם יילחמו על שינוי המסלול. השיחות עם ראש הישיבה, עם הר"מים ועם המדריכים הובילו לכתיבת שני מכתבים: האחד לשר זאב אלקין בתפקידו כשר לענייני ירושלים, והשני לרשות הטבע והגנים.

במכתב לשר אלקין כתבו התלמידים כך: "בשונה מכל צועדי השביל, 'שביל ישראל שלנו לא הסתיים בדן שבצפון או באילת שבדרום, אלא בירושלים עיר בירתנו. כירושלמים הרגשנו החמצה, אכזבה ותסכול. נוכחנו לדעת כיצד שביל החוצה את כל מדינת ישראל נושק לירושלים – אולם לא בא בשעריה". הם הוסיפו כי "לא ייתכן שעיר בירתנו לא תיכלל בשביל ישראל... בשנת היובל לשחרורה של ירושלים, אנו פונים אליך, השר לענייני ירושלים, כמי שב"ה מגדיל את שמה של ירושלים, לסמן את שביל ישראל מחדש ולכלול את ירושלים בתוכו".

התלמידים לא ידעו אם מאמציהם יישאו פרי. "עשינו מה שיכולנו", מעיד אחיה, "ואמרנו לעצמנו שגם אם לא נצליח, זה לפחות יעלה את המודעות".

בעקבות מכתבם של התלמידים, פנה השר אלקין במכתב אל הגברת איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הסביבה. במכתבו הוא מציין כי קבוצת התלמידים "הסבה את תשומת לבי לכך שעיר הבירה שלנו, ירושלים, אינה מסומנת כחלק רשמי של שביל ישראל. דווקא השנה, שבה אנו מציינים יובל לאיחודה של העיר ירושלים, חשבתי כי מן הראוי לדון בנושא... שביל ישראל הפך למותג לאומי, וחשוב מאוד שירושלים בירתנו תהיה חלק ממנו".

בעקבות המכתב, נפגשו השר אלקין והמנכ"לית האן וסיכמו שהשביל יחובר לירושלים בפתח שנת החמישים לאיחודה של העיר. השר אלקין הבטיח למנכ"לית כי יעמיד את המשאבים הנדרשים להכשרת המסלול והצהיר כי הוא מעוניין שבכל הפרסומים בעתיד יופיע קטע זה של השביל כחלק אינטגרלי.

וכך הפך דיון של כמה תלמידים למתנת השר לשביל ישראל לקראת חגיגות היובל לאיחוד ירושלים.

נריה: "בכל ערב בטיול אנחנו עושים סיכום יום, דיונים בלילה מסביב למדורה. ערב אחד העלינו את העובדה שזה ממש תמוה, שהשביל עובר בהמון ערים, מגיע למורדות ירושלים – ודווקא לירושלים לא נכנס"

מתוך המכתב לשר אלקין: "בשנת היובל לשחרורה של ירושלים, אנו פונים אליך, השר לענייני ירושלים, כמי שב"ה מגדיל את שמה של ירושלים, לסמן את שביל ישראל מחדש ולכלול את ירושלים בתוכו"

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם