נקודת מבטו של מתנחל

b 4 mitnahel

 

עם משב הרוח המרענן של אפשרויות חדשות המעמידות בצל את פתרון שתי המדיניות, הגיע בפעם הראשונה מאמר ימני אל עמודי הדעות של ה'ניו-יורק טיימס', העיתון הנחשב בעולם * כותב המאמר, ישי פליישר, אומר על התהליך ועל התגובות: "כתבו – 'אני שונא מה שהוא אומר, אבל סוף סוף מישהו אומר את האמת שלו והולך אתה עד הסוף'"

ה'ניו-יורק טיימס' הוא אחד העיתונים המשפיעים בעולם, אם לא המשפיע ביותר. יש לו עמדה מובהקת נגד ההתנחלויות ובעד הקמת מדינה פלסטינית עד כדי כך שקשה ליהודים לקרוא בו. משום כך זה היה מפתיע שהעיתון החליט לפרסם מאמר דעה של ישי פליישר, הדובר הבין-לאומי של היישוב היהודי בחברון. כותרת המאמר בתרגום חופשי: "נקודת מבטו של מתנחל על עתידה של ישראל". מדובר באירוע חסר תקדים – המאמר קיבל מקום מרכזי בעמוד הדעות של העיתון הנחשב ואף היה לפרסום המרכזי באתר של העיתון בשעה שנועדו בוושינגטון ראש ממשלת ישראל ונשיא ארצות הברית.

"זה היה תהליך ארוך מאוד של רצוא ושוב", מספר פליישר על תהליך העבודה. "אחרי שיצרתי אתם קשר הם ביקשו ממני מאמר דעות שיסביר את עמדת המתנחלים ומהן החלופות לפתרון שתי המדיניות שיש לנו להציע. כתבתי טיוטות רבות והם החזירו לי הערות. בשלב מסוים הם אמרו לי: 'אתה צריך קודם כול להוכיח לנו שבכלל יש לכם זכות בארץ הזו'".

המאמר פותח בכך שדווקא המתנחלים יאמרו לאומות את האמת בפנים: אנחנו לא מתכוונים לצאת מיהודה ושומרון. "היה לי חשוב לומר להם שיש בימין רעיונות", מסביר פליישר, "שאנחנו אנשים חושבים, שאנחנו חושבים גם על עתיד הערבים. הם מעולם לא שמעו קול של מתנחל, קול שמושתק הרבה זמן".

לאחר מכן הציג פליישר חמישה פתרונות חלופיים לחזון שתי המדינות: סיפוח כל השטח וקבלת אזרחות ירדנית; סיפוח שטחי C; תכנית האמירויות של ד"ר מרדכי קידר; סיפוח מלא וקבלת אזרחות ישראלית או תושבות (עם או בלי נתיב לאזרחות); הקמת מערך לאומי לעידוד הגירה.

פליישר קיבל תגובות חיוביות רבות ובהן גם תגובות מחתן פרס ישראל פרופ' ישראל אומן ומשר החינוך נפתלי בנט, אולם לדבריו על כל תגובה חיובית שהתפרסמה באתר האינטרנט של העיתון נכתבו עשר תגובות שליליות. "התגובות לא התקיפו את הרעיונות או את ההתנחלויות אלא נכתבו כנגד עצם הקיום של מדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי", טוען פליישר. "ועדיין היו גם אנשים שהגיבו: 'אני שונא את כל מה שהאיש הזה אומר, אבל לפחות סוף סוף מישהו אומר את האמת שלו והולך אתה עד הסוף'".

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם