אידיאולוגיה בבית היהודי

4 bait bransky

רועי אהרוני

יונתן ברנסקי סבור שהבית היהודי תוכל להנהיג את המדינה, כשיבשילו התנאים. הוא לא ממהר לשום מקום, רק חשוב לו לשים את ערכי הציונות הדתית על השולחן – מה שלא קיים לדעתו כרגע. ברנסקי מעריך את בנט על פועלו בתחומים מסוימים ("רוצה לעשות טוב לעם ישראל") ומבקר את התנהלותו באחרים ("איפה היית בסיפור עמונה?") * הכירו את המועמד הראשון מתוך שלושה בשלב הזה, בפריימריז הקרובים לראשות הבית היהודי

"כל השנים היה לי ברור שכשאפרוש מצה"ל אלך לחינוך", אומר יונתן ברנסקי, אחד המועמדים בבחירות הפנימיות לתפקיד יו"ר מפלגת הבית היהודי. "ולא שהיה רגע שבו החלטתי אחרת, אלא שבשנותיי האחרונות בצבא אופי התפקידים השתנה לכאלה שיש להם דמיון לעולם העשייה הפוליטית. ראיתי שיש לי היכולת להניע תהליכים ולקדם דברים שחשובים בעיניי לעם ישראל. לאט לאט התגבשה אצלי ההכרה שהעולם הפוליטי הוא המקום שבו אני צריך להשתלב".

יונתן ברנסקי (45), נשוי לליאורה ואב לחמישה, נולד וגדל בירושלים. מיד לאחר שסיים את לימודיו בתיכון "הימפלרב" בירושלים התגייס לחטיבת הנח"ל, ושם החלה קריירה צבאית של 25 שנים הכוללת תפקידים רבים בפיקוד ובמטה, כולל מפקד הגדוד החרדי "נצח יהודה", מפקד חטיבת הנגב וסגן מפקד אוגדת עזה. את ביתו הקים ביישוב עלי, שם גם התחבר לבית המדרש לבוגרי צבא.

לדבריו, ההחלטה להתמודד על תפקיד היו"ר נובעת מאכזבה עמוקה מאופן ההתנהלות של המפלגה. "הרגשתי שממש משנים את צורתה של המפלגה והופכים אותה למשהו אחר. מנסים לטשטש את הזהות הציונית-דתית שלה והופכים אותה למפלגת כל אזרחיה. אני מרגיש שיש פה צומת דרכים היסטורי: אם נמשיך בכיוון שאנו הולכים בו היום, לא תישאר פה מפלגה דתית-לאומית".

בניגוד להנהגה הנוכחית של הבית היהודי, ברנסקי סבור שהמפלגה עוד לא בשלה להנהיג את מדינת ישראל. "זה יכול לקחת עוד חמש, עשר או חמש-עשרה שנים", הוא אומר. "עוד לא הגענו לזמן. הבית היהודי בראשותי לא יתמודד בבחירות הקרובות לראשות הממשלה". לדבריו, גם בנט לא מתאים להיות ראש ממשלה. "אם יש ראש ממשלה עם כיפה שלא מחויב לערכי הציונות הדתית ולא פועל לפיהם, מה הרווחנו מזה? מה הוא טוב יותר מנתניהו?"

אם היית יכול לבחור מי יהיה ראש ממשלה, לא היית מעדיף את בנט על נתניהו?

"אני חושב שיש לבנט עוד הרבה מה ללמוד כדי להגיע לדרגה של נתניהו. יש לי הרבה ביקורת על נתניהו, אבל הוא אדם עם עולם אידיאולוגי מוצק. אין לו תורה, וזו בעיה גדולה מאוד; אבל אני גם לא רואה את נפתלי מחזיק בעמוד שדרה תורני. נתניהו הוא אינטלקטואל שבא מבית עם תפיסת עולם ברורה. אני לא רואה בנפתלי בנט יכולת להביא משהו – חוסר הניסיון שלו, חוסר הבשלות שלו, וגם אין לו תפיסת עולם, או שלפחות איננו יודעים עליה".

ברנסקי מדבר אתנו אבל בעצם מכוון לבנט: "למה אתה במפלגת הבית היהודי, זה לא קשור אליך! הבנתי שאתה רוצה להיות ראש ממשלה. עשית ניתוח פוליטי די מוצלח והבנת שיש כאן חוליה חלשה שאתה יכול להשתלט עליה ולהשתמש בה כפלטפורמה. אבל למה שאני אשתף אתך פעולה? אתה גונב לי את המפלגה".

תמיד אפשר לטעון זאת גם עליך.

"זה לא נכון, כי אני לא רואה בזה מטרה. להיות ראש ממשלה זה אמצעי, זה לא מטרה. המטרה היא קידום תפיסת עולם, להביאה לידי ביטוי בציבוריות הישראלית".

אבל הוא גם ממהר לסייג: "אני בטוח שנפתלי רוצה לעשות טוב לעם ישראל, ואני בטוח שלא כל מה שמניע אותו הוא מניעים אגואיסטיים. אבל מה הקשר שלך אלינו? גדלת בבית של ציונות דתית ובני עקיבא, אבל אתה בכלל לא מחובר לערכים של הציונות הדתית. ארץ ישראל? איפה היית שלוש שנים עם עמונה? עכשיו לפחות אתה מתעסק בנתיב האבות באלעזר, או ששוב תתעורר חודש לפני הפינוי?

"רוב רובה של הציונות הדתית לגווניה התאחדו סביב המלחמה בתופעה התרבותית של השירות המשותף והבנות הלוחמות. אבל בנט בכלל לא מתערב בזה. כששולחים לו עדכון שיש יותר לוחמות, הוא מצייץ 'מגמה נפלאה'. זו אצבע בעין הרבנים. למה אתה לא נפגש אִתם? איך זה שאתה לא מצוי בסוגיה? איך הגענו לפיצוץ הזה עם הצבא? היית צריך לראות לפני שלוש שנים שהכתובת הייתה על הקיר".

הדלת פתוחה לחילונים שמזדהים

ברנסקי טוען שבנט מנותק מהשטח. "אני לא מאמין שמפלגה יכולה להתנתק מהשטח שלה, ואצלו זו תפיסת עולם. זה לא שאין לו זמן, אלא שהוא מאמין שהשטח מפריע. אני שומע את השטח כבר חצי שנה, והוא ממורמר וכועס. בנט חושב שלהיות מגניב בפייסבוק זה מספיק. זה באמת הצליח לו פעם, אבל בבחירות האחרונות זה כבר לא הספיק".

משום כך, ברנסקי סבור שהדבר הראשון שיהיה עליו לעשות אם ייבחר ליו"ר המפלגה הוא איחוי השברים של השטח ובניית השלד הערכי. "המפלגה כרגע היא כמו אוטו ללא דלק וללא מנוע. המצביעים שלי הם אלו שמחפשים מנהיגות אחרת עם הפנים לשטח".

לפי החישוב הזה, טוען ברנסקי, אפשר להגיע לשיא של 25 מנדטים, "אבל מתוך חידוד הערכים שלנו ולא טשטוש שלהם", הוא מדגיש. "הדרך של בנט מרחיבה את קהל הבוחרים לטווח קצר, כמו שהיה בבחירות הראשונות, ומאז זה הולך ויורד. הדרך שלי תיקח עוד כמה שנים אבל לטווח הארוך זה משתלם".

אתה טוען שבבחירות הקרובות בנט יקבל פחות מנדטים משאתה תקבל אם תיבחר?

"בבחירות הקרובות אני לא יודע", עונה ברנסקי בכנות, אך טוען שבעתיד בהחלט כן. "אם אני נבחר, אני לא רואה אותו נשאר במפלגה. אני, גם אם אכשל בבחירות ליו"ר אמשיך לבחירות לרשימה".

אנו מזכירים לברנסקי שבבחירות האחרונות הוא תמך במפלגת 'יחד', שלא עברה את אחוז החסימה. ברנסקי משיב שההחלטה ההיא נבעה מאותה תחושת אכזבה שהייתה לו מהמפלגה. "איילת שקד אמרה לי אז שהיא לא מבינה מדוע אני תומך ב'יחד' ומחבל במאמצים ליצור משהו גדול", הוא משחזר. "אמרתי לה שהם מתנהגים כמו דיקטטורים ומבריחים אנשים כמוני מהבית. היא טענה שעליי לתקן מבפנים ולא מבחוץ, אבל לא השתכנעתי.

"אכן, תמכתי במפלגת 'יחד' בבחירות הקודמות, אבל לא הצטרפתי בסוף לרשימה. ברגע שצירפו אליה את מרזל ובן-ארי, לקחתי צעד אחורה. למפרע הבנתי שאמנם צדקתי בכל ההערות שהערתי לאיילת, אבל במסקנה היא צדקה ואני טעיתי. עוד לא הגיע השלב של הייאוש הגמור מהמפלגה, וצריך לתקן אותה מבפנים".

ואולי אתה מצטרף עכשיו לבית היהודי כי נפתלי בנט הצליח לבנות מותג?

"המותג הזה כבר לא קיים. הוא התערער והיטשטש. הציבור הכללי פחות מודע לזה, אבל ציבור המתפקדים כבר יודעים. זה כבר לא הקוסם של לפני חמש שנים".

בכל אופן, הוא מדגיש, "אם רוב הציבור חושב שדרכו היא הנכונה לציבור הדתי – שיבחרו בו. אני לא אתייאש ואמשיך לפריימריז. אני אכנס לרשימה על אפו ועל חמתו.

"יש גם דברים טובים שהוא עושה, שאשמח לשתף עמם פעולה. אני מתחבר לקריאה שלו לספח מידית את שטחי C ואת הגושים, וגם שבהרבה מאוד דברים הוא 'לא מתנצל'. הוא הרים את המפלגה למצב שבו יודעים שיש לנו מה להגיד ומקשיבים לנו, רק חבל שהוא לא ממשיך את זה ולא מתנצל על שאנחנו אנשי תורה – והוא לא עושה את זה כי הוא לא שם מבחינה ציבורית".

לאיילת שקד, שמגדירה עצמה חילונית, יש מקום במפלגת הבית היהודי בראשותך?

"איילת היא דוגמה קלאסית מבחינתי לאדם שמזהה את ערכי הציונות הדתית ואומר 'אני אתכם'. תשאל את כולם, כולל רבנים, והם יאמרו לך שאיילת יותר מחוברת מבנט, בלי קשר לשאלה אם היא מקיימת תורה ומצוות. האם הייתי משריין מקום לחילוני מראש? לא. אבל אם הוא ייגש לפריימריז וינצח שם, אני אקבל אותו בברכה.

"הציבור הדתי-לאומי רוצה שאנשים יתחברו לציונות הדתית. אם בא חילוני ופועל מתוך אמונה בערכי הציונות הדתית, אני חי בסדר עם זה, אני לא חילונופוב. אבל לשריין מקום לחילוני? אני לא חושב שזה נכון, כי זו מפלגה דתית-לאומית. זה הבדל בין הגישה שלי לבין זו של נפתלי. אני מכבד את גישתו, אף שאני חושב שהיא איומה. אם רוב הציבור חושב שעדיף שנהיה מפלגת שלטון ולא משנה בשם אילו ערכים, אז זה מה שיקרה. אבל אני אלחם על המפלגה הדתית-לאומית".

"בורחים מעיסוק בדת ומדינה"

באשר לזהותה היהודית של המדינה, ברנסקי אוחז בדעה שיש להפריד בין המרחב הציבורי לפרטי. "ברור לכולנו שכדי לאפשר ציבוריות משותפת, צריך ליצור מתווים שכוללים גם התערבות מסוימת במרחב הציבורי. אני נגד כפייה, אבל ברור שכדי לחיות יחד צריך אלמנט של כפייה – כמו שכופים עליי לחגור חגורת בטיחות או לנסוע במהירות המותרת. אבל הכפייה צריכה להיות מינימלית.

"התפיסה הזו היא גם תפיסתי הכלכלית, שם אני נמצא בצד הימני. צריך ליצור כלכלה חופשית כמה שיותר, כשהמדינה צריכה להתערב רק במקומות המינימליים, כדי לתת לשוק להתנהל. אותו דבר בחינוך – להתערב כמה שפחות בתוכני הלימודים. אם הורים רוצים לשלוח את ילדיהם לקבל חינוך שמאלני, תורני או אנתרופוסופי – שישלחו. ככל שתהיה יותר תחרות חופשית בין בתי הספר, הם יהיו איכותיים יותר כי התלמידים יצביעו ברגליים".

עקרון ההפרדה בין המרחב הציבורי לפרטי תופס אצל ברנסקי גם כשמגיעים לנושא של זוגות חד-מיניים. "במישור הציבורי, אין לזה מקום. אי אפשר לבלבל את הילדים בגן ולהגיד להם שמשפחה זה גם אבא ואבא וגם אמא ואמא. נפלנו על השכל? לכן אני מתנגד גם למצעדי גאווה. אבל ברמה האישית – הוא בן אדם, ואני לא מודד אותו רק לפי נטיותיו. הוא לא גרוע יותר ממי שמחלל שבת, שתיהן עברות מדאורייתא. אני לא נבהל מזה בכלל, יש לו עוד הרבה תכונות חוץ מהנטייה המינית שלו. מצד אחד, לא צריך להכיר בנישואים חד-מיניים, ומצד שני, אם יש זוג כזה שכבר אימץ ילד בברזיל – לא אתן לילד לרעוב ללחם".

בסוגיית הר הבית, ברנסקי חושב שהמצב הנוכחי הוא חרפה. "יש כאן צביעות וחולשה איומה", הוא טוען. "אני באופן אישי מתנגד לעלייה להר הבית, וחושב שהיא מסבה נזק עצום, במיוחד כשזה גורר היום את כל ההשפלה מהווקף. אבל אני מכיר בזה שיש תלמידי חכמים גדולים שפוסקים שמותר ואפילו שצריך, אני מכבד את זה ובהחלט אלחם על כך שיהודי שמעוניין לעלות להר יוכל להתפלל כמו כל אחד אחר".

למרות הביקורות שנשמעו על אמירותיו החריפות בעבר סביב סגויית השירות המשותף, התנגדותו לגיוס לוחמות בעינה עומדת, "מכל הסיבות – פיזיולוגית, מגדרית ומגזרית. אני חושב שזו שגיאה איומה שמחלישה את הצבא. הבנות עצמן הן בנות איכותיות, מלאות מוטיבציה ובעלות רצון לעשות טוב לעם ישראל, אבל לדעתי משתמשים בהן ככלי משחק במאבק תרבותי".

"הרמטכ"ל איזנקוט נפגש עם הרבנים ואז זורק להם איזו עצם. נו באמת, זה לא פתרון לבעיה. צריך להיאבק בתופעה הזו בכל דרך, אבל מתוך אהבה וחיבור גדול לצבא. בעיניי צריך לבנות פקודת שירות ראוי חלופית שאפשר לחיות אִתה, שלא תפגע בכבודן של נשים ולא תצר את צעדיו של צה"ל ושל החיילים הדתיים.

"הגענו למצב של משבר, בואו לא נקרא לזה אחרת. הייתי מצפה מההנהגה הפוליטית של הציונות הדתית לטפל במשבר הזה לפני שלוש שנים ולא להתעורר עכשיו, כשכל הרבנים קמים וזועקים. הבית היהודי לא מטפלת בכל דבר שקשור לדת ומדינה. חושבים שם שזה ירחיק בוחרים חילונים, אז למה להתלכלך.

"זו טעות, כי אנשים מחפשים אמת. הם לא רדודים כמו שמנסים לצייר אותם, והם לא מחפשים טשטוש של ערכים".

Lead

"אכן, תמכתי במפלגת 'יחד' בבחירות הקודמות, אבל לא הצטרפתי בסוף לרשימה. ברגע שצירפו אליה את מרזל ובן-ארי, לקחתי צעד אחורה. למפרע הבנתי שאמנם צדקתי בכל ההערות שהערתי לאיילת שקד, אבל במסקנה היא צדקה ואני טעיתי. עוד לא הגיע השלב של הייאוש הגמור מהמפלגה, וצריך לתקן אותה מבפנים"

"הציבור הדתי-לאומי רוצה שאנשים יתחברו לציונות הדתית. אם בא חילוני ופועל מתוך אמונה בערכי הציונות הדתית, אני חי בסדר עם זה, אני לא חילונופוב. אבל לשריין מקום לחילוני? אני לא חושב שזה נכון. זה הבדל בין הגישה שלי לבין זו של נפתלי. אם רוב הציבור חושב שעדיף שנהיה מפלגת שלטון ולא משנה בשם אילו ערכים, אז זה מה שיקרה. אבל אני אלחם על המפלגה הדתית-לאומית"

להט"ביות: "במישור הציבורי, אין לזה מקום. אי אפשר לבלבל את הילדים בגן ולהגיד להם שמשפחה זה גם אבא ואבא וגם אמא ואמא. נפלנו על השכל? לכן אני מתנגד גם למצעדי גאווה. אבל ברמה האישית – הוא בן אדם, ואני לא מודד אותו רק לפי נטיותיו. מצד אחד, לא צריך להכיר בנישואים חד-מיניים, ומצד שני, אם יש זוג כזה שכבר אימץ ילד בברזיל – לא אתן לילד לרעוב ללחם"

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם