לתפארת המוזיקה היהודית

10 ribo

איילת כהנא

ההזמנה שקיבל ישי ריבו להופיע בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל מעניקה אישור להצלחה המטאורית שלו. רק ארבע שנים בתחום וכבר על הבמה המרגשת ביותר בשנה

טקס יום העצמאות סוחף אחריו בכל שנה עשרות אחוזי רייטינג ומאות אלפי זוגות עיניים הנשואות לשמים, למופע הזיקוקים כמובן. אין ספק שזהו אחד הרגעים המרגשים ביותר את הישראלים בכל שנה.

התקציב שמוקדש לטקס הדלקת המשואות, לפי מסמכים משנים עברו, עומד על כ-10 מיליון שקלים, וכ-350 אלף שקלים מתוכו מוקדשים לתכנית האמנותית. המופע, שאותו מביים בשנים האחרונות הבמאי רן צחור, כולל מאות משתתפים ומאות עובדי הפקה. כחמישה חודשים לפני הטקס, מיד לאחר שמחליטה ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים על נושא, מתחילה חברת ההפקה שזכתה במכרז את תכנונו. כחודש לפני יום העצמאות, עולים כולם להר הרצל ומתחילים בבניית הבמה הענקית ליד קברו של חוזה המדינה, בהצבת עמודי התאורה העצומים התלויים ממנופי ענק וכן בחזרות הרבות.

לא מעט קבוצות משתתפות בטקס, ועל כל קבוצה כזו ממונה חבורת אחראים מטעם ההפקה: חיילים, אמנים, להקות המחול, להקות הזמר, דגלנים, מדליקי המשואה, צוות שידור, עובדי במה ועוד. מדובר באירוע ענק מכל הבחינות, וכשהוא עובר חלק ובלי תקלות מדובר בהחלט בהצלחה מסחררת.

השנה, כחלק ממסגרת התכנית "תיקון עולם" של שרת התרבות מירי רגב, ניתן דגש בתכנית הטקס על הרב-גוניות של החברה הישראלית. לראשונה, ניתן השנה ייצוג מרשים למגזר הדתי-לאומי בתכנית האמנותית, וישי ריבו הופיע בשירו "תוכו רצוף אהבה". הוא עשה זאת בליווי של לא פחות מ-17 פסנתרנים - כמחציתם תלמידי בית הספר הדתי למוזיקה "מזמור". מחציתה השנייה של הנבחרת מורכבת מבית הספר "רימון".

בדרכנו לאחת החזרות בהר, ימים ספורים לפני הטקס, שאלתי את ישי ריבו אם הוזמן לטקס על תקן העולה החדש, המזרחי או הדתי.

"אני רוצה להאמין שעל תקן המוזיקאי. על עצם זה שאני יהודי וישראלי", הוא משיב. "אני לא רוצה לחשוב שאני ממלא איזו משבצת בשביל לרצות או לנחם אוכלוסייה כזו או אחרת".

ריבו משתף אותנו בחוויה שלו, שלדבריו היא חלק מתהליך משמעותי שהמוזיקה היהודית עוברת בשנים האחרונות: "מבחינתי, להופיע כאן זה מעמד נשגב. אם בדרך כלל הופעה בטקס הדלקת המשואות היא מסוג הדברים שאתה אפילו לא חולם לעשות, היום נראה שזה חלק מתהליך שעוברים הזמרים הדתיים לכניסה למיינסטרים המוזיקלי הישראלי. זה כבר לא חלום רחוק כל כך", הוא מתאר.

"אצלי זה התחיל כשעידן רייכל התקשר אליי בהצעה לשיתוף פעולה, ואז גם קיבלתי טלפון דומה משלמה ארצי. מה שמפתיע אותי בדרך שאליה אני מכוון, של כניסה למיינסטרים הישראלי, הוא הדרך שבה זה קורה - הרי אני יכול להגיע ליעד הזה גם בלי לעשות דואט עם זמר מוכר. מספיק שהשירים נכנסים לפלייליסט ואנשים באים להופעות. להופיע עם שיר מקורי שלי בטקס שבו מופיעים בדרך כלל אמנים גדולים, כמו ריטה שהופיעה השנה ואמנים ותיקים שיש להם קילומטרז' גדול במוסיקה הישראלית, זו בהחלט הפתעה. זכות גדולה להיות רק ארבע שנים בתעשייה הזו ולהופיע בטקס הדלקת המשואות".

האתחלתא דגאולה פרטית

"זכיתי, ולא אזקוף זאת לזכותי, להיות בתהליך פריצת דרך של המוזיקה היהודית, ויום העצמאות מעצים את התחושה הזו. המוזיקה היהודית עברה תהליך מסוים והיום אמנים דתיים שרים את השירים שלהם ומרימים את הראש למעלה, בגאווה, ולא מתפשרים על מקצועיות. זה די חדש וגם הקהל מגיב בהתאם - גם הדתיים וגם החילונים שנחשפים למוזיקה ובאים להופעות. נקרא לזה אתחלתא דגאולה הפרטית שלי בתחום שבו אני נמצא".

ריבו מסמן את פריצת הדרך אצל האמנים שחזרו למקורות, כמו שולי רנד ואביתר בנאי. "אני באתי אחריהם, ואצלי זה היה שונה כי אני באתי מהמקורות, גדלתי כדתי. אני גם צעיר מהם, לא עברתי קריירה של אמן שחזר בתשובה, אבל אין ספק שהם פתחו את הצוהר הזה.

"אני חושב שלפני חמש שנים אי אפשר היה בכלל לחלום על אמן מהמגזר שמופיע בטקס הכל כך ישראלי הזה", הוא מסכם.

החבר'ה מ"מזמור", רובם תלמידי שנה א', מתרגשים גם הם לייצג את המגזר הדתי בטקס השנה: "כבוד להיות פה, אבל האמת היא שסבתא יותר מתרגשת ממני" אומר אחד מהם.

ריבו, שעלה מצרפת, אומר כי הקהל הצרפתי פחות מחובר למוזיקה שלו מכיוון שהשירים שלו בעברית. "המוזיקה החסידית והמזרחית יותר הולכת שם, אבל אני עתיד להגיע לצרפת להופעה נוספת, ובאלבום הבא שלי אני מתכנן גם להקליט שיר בצרפתית", הוא מגלה.

 

צילום: נתנאל גבריאל

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם