נצליח לכסות ת'חתונה?

m 7 money

אין כאן כניסה לקיצוניים ולסגפנים, אבל אם אתם בעניין של פערים של כ40,000 שקלים לחתונה, והסיפור הזה של הצ'קים שאמורים להתאים למנות מכביד גם עליכם – כדאי לכם להכיר כמה אפשרויות אחרות * שוחחנו עם כמה זוגות שהחליטו ללכת על הפקה מיוחדת – חתונה שמחה בתקציב שפוי, והצליחו בגדול. את שאר הסכום הם יוציאו בהמשך החיים המשותפים * זוגות צעירים – חתונות בזול, זה הדבר הבא

נדב גדליה

בתקופת ארגון החתונה שלי לפני כשלוש שנים הייתי בהתלבטות. כמי שיודע נפש ידידיו הצעירים הנחתי שרוב רעיי לא יוכלו כלכלית לתת צ'ק כלשהו, ואי הנעימות, כמה חבל, תחצוץ ביני לרעיי ביום שמחתי. וכך, בצעד שלא דמיינתי לפני כן שאעשה, נטלתי קמצוץ עוז וסגרתי תאריך ליום חופתי המיוחל באולם שמנותיו זולות. 99 ש"ח כולל מע"מ.

במקביל הוספתי להזמנה תצהיר - ואותו גם פרסמתי בטור אישי בתקשורת - ובו הודעתי שמבחינתיבסדר גמור לא לתת לי צ'קים, בכלל. התוצאה הייתה שלא הפסדתי בגלל ידידיי הרבה. אולי כמה אלפי שקלים, ואותם תרמתי בלב שלם למען מיגור מגפת גלגול הצ'קים הלא הגיוני בעיקר בקרב זוגות צעירים נטולי אמצעים.

בואו נאמר את זה: מתנת חתונה היא לא באמת 'מתנה', אלא יותר בכיוון של הלוואה ארוכת מועד שהחברה החליטה שצריך לקחת ולתת אותה כשהריבית משתנה בהתאם לרמת היוקרה באירוע, ובהתאם לרמתו – כך רמת הבעיות שצצות.

כן לשפע, לא להגזמה

"חתונות זה עול", מפטיר בבושה קלה ר' (25), נשוי ואב לילדים המסתתר מאחורי אות בדויהכדי שלא יהיה סיכוי שמישהו יעלה חשד כי הוא הדובר נטול הצ'קים."אנשים לא באים לחתונות בגלל המתנות שצריך להביא. אנחנו מחשבנים אם לקחת את האישהאו הילדים. מדובר במאות שקלים! בקלות 500 שקל, שזה שני ימי עבודה של אדם צעיר ממוצע.נסיעה - 100 שקל דלק, 200 שקל למנה, זוג זה כבר 400 שקל,יצאתי ב-500 שקל לערב של שעתיים. במקום זה הייתי יוצא עם אשתי למסעדה טובהבתאריך ובמקום שבא לי ב-200 שקל".

התופעה של תחרויות החתונות בקרב מכרים לא החלה היום, אך בשנים האחרונותנראה כי הפרופורציות רק הלכו והתרחקו מגבול הטעם הטוב.

מוסדות 'תורת החיים' בראשות הרב שמואל טל הידועים בסגנונם הייחודי החליטו כבר לפני 16 שנה לעשות סוףלתחרות החתונות הגוררת אחריה שובל מבוכה למשך שנים. הרב רועי אביחי (35), נשוי ואב לשמונה, היה מבין המתחתנים הראשונים בקונספט החדשנישבנה הרב טל ובו הגביל לתלמידיו את תקרת הוצאות החתונה. על פי המחירים של אותה תקופה דובר על סכום של לא יותר מ-6,000 דולר כולל הכול,חוץ מתשלום הסעה לאורחים והדפסת הזמנות - בעיצובן אפשר היה 'להתפרע'.

"הרב שמואל טל אמר 'הכול עליי, תגידו שיש לכם ראש ישיבה משוגע, מה לעשות'. בזמנו הוא סיפר לנו סיפורים קורעי לב על הורים שאין להם בררה והם נאלצים לעשות חתונה שלא מתאימה לכיסם בגלל הורים אחרים שמרימים את הרמה"

כיום הרב רועי הוא מדריך חתנים בהכשרתו וראש מדרשה לבעלות תשובה ביד בנימין. "אירוע זול היה נדיר בנוף בזמנו, ולשמחתי גם ההורים שלי וגם של אשתי באו ממשפחות 'דוסיות' שגם ככה המגמה הייתה פשטות, ככה שהקונספט החסכוני של הרב טל זרם אצלם. היו קרובים שלנו ממשפחות ש'יושבות טוב' אבל התגובות על השמחההאמתית שהם ראו חיפו על הפשטות. זו הייתה חתונה ראשונה במשפחות שלנו ועד היום היא זכורה לטוב".

ובכל זאת, עם כל הכבוד לחיסכון - מדובר בחתונה, אירוע נדיר בחייו של אדם,האם לא ראוי להניח את החיסכון בבית לערב אחד?

"חתונה צריכה להיראות יפה ועם שפע, לא רק בורקסים, מדובר בסעודת מצווה; אבל לא צריך את כל הבופה לפני, מנות אחרונות אחרי, כל הנצנצים. זה מיותר.התחתנו באולם שכיום הוא ז"ל, כבר לא קיים. אולם פשוט שסיפק יפה את הצרכים שלנו ושל ההורים".

אבל אתה בוודאי מצליח להבין את מי שרוצים להוציא כסף רב על ערב מיוחד שכזה.

"אפשר להבין הורים שרוצים משהו יוקרתי. זה עניין של נורמה וחלום שלהם על החתונה של הילדים והרבה פעמים זה גם מעמד חברתי, וסוגיית 'מה יגידו'.אני מחנך בנות ממשפחות חילוניות במדרשה ויש נורמות, ללא ספק.התרבות של התורה ממש מתנגדת למקום הזה של התחשבנות בגלל שמחה.אני אומר לבנות שאם יש מישהי שמזמינה אותך למקום יוקרתי - את לא חייבת לשלם לה סכום כדי שהיא תכסה את האירוע. גם מבחינה הלכתית אין סיבה לכסות את המנה. צריך לשבור את הנורמה הזאת.

"הכול התחיל מהמציאות בשטח, המציאות זעקה, וכשיש גזרה - זה עובדואפשר לעמוד בלחצי החברה. הרב שמואל טל אמר 'הכול עליי, תגידו שיש לכם ראש ישיבה משוגע, מה לעשות'. בזמנו הוא סיפר לנו סיפורים קורעי לב על הורים שאין להם בררה והם נאלצים לעשותחתונה שלא מתאימה לכיסם בגלל הורים אחרים שמרימים את הרמה".

מהפך שקט

"התבנית הזו שמה את הממון של ההורים על הדברים הנכונים באמת", מוסיפה יהודית אמיתי, ממנהלי מוסדות 'תורת החיים'."האירועים הם מאוד אסתטיים, נעימים, מקושטים יפה, התדמית שיש לאירוע זול אינה נכונה. במספרים - יש חמישה-שישה אולמות שמשתפים אתנו פעולה, וכבר מאות התחתנו ככה.חוץ מזה, היום סכום התקרה שנתן הרב טל הוא 62 אלף שקל שזה לא מעט.לפני כן הסכום עמד על 47 אלף וקודם לכן על פחות. זה קורה בגלל עליית המחירים.

"תקציב החתונה כולל ארבעה פרמטרים: הצלם, התזמורת, הקייטרינג והאולם ושמלת הכלה,ולמרות שזה סכום יחסית גדול, הוא עדיין עומד על חצי מהסכום שמוציאים על חתונה ממוצעת שנע בין 120 ל-150 אלף שקל.לא כולם יודעים, אבל שמלת כלה להשכרה עולה עשרת אלפים שקל. מה זה, בסך הכול בד!"

איך הגיבה תעשיית החתונות על המגבלות האלה?

"יש בתעשייה הזו ניצול של השמחה של החתן והכלה כדי להפקיע מחירים", אומרת יהודית."זה מכניס אנשים לחובות, וכואב לראות אחרי האירוע הורים שמתאבדים על הסכומים האלה.כשהתחלנו עם הרעיון של חתונות בזוללא היו התנגדויות מצד מארגני חתונות, זה היה סוג של מהפך שקט.אמנם היו אולמות לא מעטים שסירבו לתת לנו רק את המינימום כדי שנוכל לעשות אצלם אירועים,הם טענו שהם יפסידו, אבל בהמשך מצאנו כמה אולמות והיו עוד ועוד חתונות מוצלחותשגרמו להרבה אנשים שאינם מהקהילה להתקשר אליי ולבקש לעשות חתונה כמו 'תורת החיים'".

איך אתם מצליחים לשכנע הורים שמאוד חשוב להם אירוע ברמה מסוימת?

"אני אומרת להם שזכיתי לחתן שלוש בנות עם אברכים בישיבה. דוגמה אישית", צוחקת יהודית. "וזה חוץ מהערך המוסף, כי כשאתה יורד מכל השואו - בדוק שמדד השמחה עולה.היה אבא אחד שהתעקש, אמר שכל הזמן הוא חיכה לחתונה של הילד ורצה לעשות מפואר. בסוףהוא השתכנע, ולא ידע איך להודות לנו שיש לו עכשיו כסף לקנות מוצרי חשמל לבן שלו והוא לא צריך להחזיר חובות על רבע עוף שכבר שכחו ממנו".

האם לדעתך אירוע פשוט שכזה יתאים גם לדתיים הנחשבים ל'לייט'?

"לא יודעת לענות לך על זה, יכול להיות שכן. אני כן חושבת שפשטות וצניעותשל מצווה עושות משהו גדול לכל אחד.יש ערך שיכול לעבור בקלות: שיהיה לכולם ראש לקום ולהגיד שאם משהו לא נכון אנחנו יכולים לשנות אותו. לפעמים צעדים קטנים ואמיצים של אנשים משנים את המציאות ואנחנו רואים את זה מול עינינו. יש לנו סבלנות להמשיך ולראות שזה מתפתח".

לא מתאים לכל אחד

תמר שוגרט הייתה בת 22 כשהחליטה להתחתן עם דניאל. היא לא שייכת לקהילת 'תורת החיים' ובכל זאת בחרה ללכת על חתונה צנועה במיוחד. הלחץ החברתי היה אולי הפוך – לעשות חתונה רגילה, כמו כולם, "אבל לא היה לנו ממש כסף לעשות את זה", היא נזכרת בחיוך של בת 30.

"לא הייתה לי תמיכה כספית מההורים וחברים עזרו לנו לארגן את החתונה, כך שכל החתונה עלתה משהו כמו עשרת אלפים שקל. הרוב הלך על אוכל של 180 משתתפים".

איך ייתכן?

"התחתנו במדרשת 'ייעוד' שכבר לא קיימת היום, בחצר ובבית מדרש, הקייטרינג והכלים היו של המדרשה, וזה הלך בערך ככה: 1,000 שקל לתזמורת, 800 שקל לסאונדמן, ניקיון המקום 1,000 שקל. 500 שקל לצלם - בגלל שבעלי צלם והוא עשה 'החלפות' עם מישהו שהוא צילם לו בתמורה את הברית שלו. שאר הדברים כמו שמלת כלה ואיפור השגנו ללא תשלום מאנשים עם לב".

יהיו שיאמרו שזה לא נשמע כמו חתונה שמחה במיוחד.

"הייתה לנו החתונה הכי כיפית בעולם!" מתלהבת תמר, "היה שמח כמו שצריך, וכולם אמרו אחרי כן שככה צריך להיות. הייתה הרגשה מיוחדת כי אף אחד לא בא בשביל האוכל אלא כדי לשמוח ביחד".

ככלה, לא דמיינת משהו קצת יותר נוצץ?

"לא ממש. אני בנאדם שחושב על העתיד, נראה לי מגוחך להוציא יותר ממה שהוצאנו על חתונה, אז מה אם זה פעם בחיים. העולם גרם לנו לחשוב שצריך את כל הדברים שעושים היום בשביל להתחתן.

"זה בהחלט חזון לכולם. יותר זול ויותר מעניין. צריך לשבור את השבלונה. לפעמים אני מרגישה כמו הילד שצועק שהמלך הוא עירום. הי, אפשר להתחתן אחרת, אבל אנשים לא מעזים. צריך לנפץ את הבועה החברתית הזאת. וגם אם יש לכם כסף – תשמרו אותו לחיים ולא למנה מפונפנת באולמי בונבון שכבר ראינו אותה מלא פעמים והיא משעממת לגמרי"

"אולי זה לא מתאים לכל אחד", היא מודה, "אבל צריך להתחיל לחשוב מה באמת צריך. למשל, אין עניין ביונים פורחות בחתונה. את הכסף הזה תשמרו לאחרי החתונה. אנחנו כעת בשלבים של לשלם לילדים לחוגים ולקנות בית. אני בטוחה שיש אנשים שאומרים שחבל מאוד שאת הכסף הזה שעכשיו הם צריכים כזוג ומשפחה הם זרקו על החתונה, ולא השקיעו למשל בלימודים חשובים".

היה משהו שהיית עושה אחרת?

"הדבר היחיד שאני מצטערת עליו כצלמת בהווה זה שלא היה לנו צלם יקר יותר, כי עכשיו אין לנו תמונות טובות כל כך של לפני החתונה. במחשבה לאחור, לא הייתי מתפשרת על זה. גם תסרוקת נראית לי כמו דבר שכדאי להשקיע בו כי זה הערב האחרון שהכלה הולכת בשיער מגולה".

לבזבז על מה שמשמח באמת

דינה אברמסון, אשת תקשורת ידועה במגזר, בחרה אף היא בחתונה צנועה ולא רק מטעמים כספיים. "עשינו חתונה חברתית ושילמנו על הכול 25 אלף שקל", היא מספרת בקלילות.

מה ההגדרה של "חתונה חברתית"?

"החופה הייתה בבית כנסת ברמת גן, מקום מפואר, נראה מהמם וגובים שם דמי עלות בלבד, האוכל והשתייה היו זולים יותר - חברים הכינו עוגות ועזרו, עשינו פלאפל, קנינו ירקות מהירקן הסמוך, חברה אחת עזרה באיפור ושיער ואחרת תקלטה. היה מדהים וכולם התלהבו והתרגשו. לאנשים היה גם מקורי ומעניין וגם כיף - כי הם לא הרגישו צורך לשלם את הקנס הזה רק כי הם מרגישים חובה לכסות את המנה. אחד הביא קערה כמתנה ואחד נתן כסף, וכולם הרגישו בנוח".

הקונספט הצנוע מתאים לכל אחד?

"זה בהחלט חזון לכולם. יותר זול ויותר מעניין. צריך לשבור את השבלונה. לפעמים אני מרגישה כמו הילד שצועק שהמלך הוא עירום. הי, אפשר להתחתן אחרת, אבל אנשים לא מעזים. צריך לנפץ את הבועה החברתית הזאת. וגם אם יש לכם כסף – תשמרו אותו לחיים ולא למנה מפונפנת באולמי בונבון שכבר ראינו אותה מלא פעמים והיא משעממת לגמרי".

בעז בר-נר ואשתו כרמי-אור ערכו אף הם חתונה צנועה, "מסיבות אידאולוגיות", מסביר לנו בועז. "לא חשבתי שחתונה צריכה לעלות כל כך הרבה עוד הרבה לפני שהתחתנו.

"כרמי-אור אשתי תמיד יצאה נגד מה שכולם עושים ו'חייבים' כי ככה זה עובד", מספר בעז. "לפני החתונה היא הקימה את מיזם 'זוגיתא' שהתמחה בהדרכת חתנים וכלות בנושאים כלכליים של לפני החתונה ואחריה, וככה בחרנו לעשות את החתונה בדשא בעין שמר. אמנם זה לא גן אירועים אבל עושים במקום חתונות כמה פעמים בשנה. זה חסך הרבה כסף. ולא רק במיקום חסכנו. שמלת הכלה עלתה 600 שקלים, הבאנו צלם רק לשעתיים - למה צריך וידיאו לכל הערב? מספיק לחופה וקצת לריקודים. הבאנו את האוכל בעצמנו, לבד, אוכל בסגנון צרפתי ממישהו שעושה קינוחים לאירועים קטנים, ויתרנו על מנות, וצמצמנו את המוזמנים רק לחברים שלנו".

מי שלא הוזמן נעלב?

"היו כאלה שנעלבו", מודה בעז. "מה עושים? לא נשברים. הרי החברים שלנו הוזמנו ומי שלא הוזמן היה מהמעגל הרחוק יותר. קבענו מספר מוזמנים ולא התפשרנו אפילו מול ההורים שלנו, והם הזמינו רק חברים שם משותפים גם להם וגם לנו. בלי חברים מהעבודה וכאלה. מינימום אנשים באווירה משפחתית טובה, אפילו הנחינו בעצמנו את הערב. שלנו, זה היה הרבה יותר מקורי מלהביא מנחה".

כרמי אור: "אחת הטעויות היא להתייחס לתקציב. המטרה היא לא לעשות 'זול' אלא לא לעשות דברים שלא משמחים אתכם. תבחרו דבר אחד שחשוב לכם ותשלמו עליו, בכיף. לא יכול להיות שכל הדברים בחתונות הקלאסיות חשובים לכולם"

כמה עלתה לכם החתונה?

"לא היינו רוצים לציין מספר", אומרת כרמי-אור, "אבל הודעתי לחברים שזו תהיה חתונה פשוטה ונתתי להם את האפשרות לתת מתנות בהתאם. קיבלנו צ'קים בשווי חצי החתונה. לכסות את החתונה זו אשליה – כי בסוף אתה צריך להחזיר את זה באירוע אחר. לכן לא ציפיתי בכלל לכסות".

בכמה אפשר לעשות חתונה זולה וגם מכובדת?

"אחת הטעויות היא להתייחס לתקציב", אומרת כרמי-אור שמנחה זוגות העומדים לקראת חתונה ושואלים אותה על תקציב. "המטרה היא לא לעשות 'זול' אלא לא לעשות דברים שלא משמחים אתכם. תבחרו דבר אחד שחשוב לכם ותשלמו עליו, בכיף. לא יכול להיות שכל הדברים בחתונות הקלאסיות חשובים לכולם".

יש אנשים שרוצים יקר

חגית רצאבי ממיזם 'כשושנה' המוגדר "סלון כלות חברתי" לא מנסה להילחם בהפקעת מחירי שמלות הכלה ומתמקדת בחסד למען כלות, לאו דווקא מעוטות יכולות. ביישוב ברקן הקימו חגית ומשפחתה מתחם שבו מרוכזים כל מה שכלה צריכה ליום החתונה, במחיר זול במיוחד. "הכלה מקבלת חדר, ארוחת בוקר, ג'קוזי, שמלה כמובן, איפור, ציפורניים, תכשיטים - הכול ב-2,500 שקל.

"אלו מחירי גמ"ח שנוסד לעילוי נשמתה של אמי שושנה שנפטרה ממחלת הסרטן ועסקה הרבה שנים בתמיכה בכלות מבחינה כספית. אין ספק שהעניין המרכזי שמאפשר לנו את המחירים האלה נוצר בזכות העובדה שכל השמלות נתרמו מכלות לשעבר וממעצבים. אמנם יש לנו עדיין הרבה הוצאות כמו תופרת צמודה להתאמות, שכירות, מאפרות, בעלי מקצוע שמקבלים תשלום – אם כי מינימלי ולא מופקע, ככה שאמנם צריך לשלם - אך הרבה פחות ממה שנהוג. וישנה גם מחלקת חסד נפרדת שבה כלות מעוטות יכולת מקבלות ללא תשלום את מה שהן צריכות".

ספרי לנו קצת על סקאלת מחירי השמלות.

"עשינו פעם סקר והממוצע הוא 7,000 שקל להתארגנות של כלה לחופה, כולל שמלה מהשכרה. הסכום הכי נמוך שמצאתי היה 4,000, 'שוברי השוק' לוקחים 3,500 שקל להשכרה. ובקצה העליון, 'השמים הם הגבול' – אפילו קרוב ל-20 אלף שקל".

לעשירים במיוחד.

"לאו דווקא", מפתיעה רצאבי. "חתונה היא תחום שכל אחד עושה בו מה שטוב לו. יש כלות שרוצות לשלם יקר. אם הן לא משלמות הרבה – הן לא מרגישות שהן התחתנו... אני לא נלחמת בשום תופעה, וכל אחת תעשה מה שטוב לה אתו".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם