סדר ברחבת הריקודים

m 5 music

בני שוורץ

ממש כמו מנה טובה – המוזיקה בחתונה שלכם תלויה בחומרים הנכונים, בשילוב שייצור עניין, וכמובן בתזמון ואפילו בווליום הנכון * באיזו להקה תבחרו, איזה סגנון יתאים לאווירה שתרצו להשרות בחתונה, ואולי אצלכם דווקא תקליטן יעשה את העבודה * קחו את המוזיקה ברצינות, וקדימה לרקוד

בני שוורץ, להקת 'כנפי רוח'

"עיקר התחברות שני דברים הרחוקים זה מזה מאוד שהם כמו שני הפכים, עיקר התחברותם ע"י ניגון" (ר' נחמן מברלסב, ליקוטי הלכות נשיאת כפיים ה, ו)

אחד הדברים המרכזיים ביותר בשמחת חתן וכלה הוא המוזיקה המלווה את ליל החתונה. אמנם המוזיקה מקיפה אותנו בכל רגע נתון בחיים, ובכל זאת לא כולנו בהכרח יודעים לכוון מה נכון לנו בערב החד-פעמי הזה. ננסה לתת כמה כלים ונקודות למיקוד מה ואיך לחפש.

כשמזמינים להקה או תקליטן לאירוע, יש הרבה מאוד דברים שצריך לקחת בחשבון: ראשית, כדאי לקחת הרכב רציני ומנוסה, שמבין את גודל האחריות שלו באירוע. הרכב כזה ידע להתאים את עצמו לקהל, ולהגיב בזמן אמת. מטבע הדברים גם אם האירוע מתוכנן, הוא נותר דינמי ונתון לשינויים.

מובן שיש סגנון אישי, ולצורך כך כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע, אבל לא פחות חשוב, עם חברים שלכם, שמסתובבים גם הם בחתונות שבהן קהל דומה, ויודעים איפה הם הכי נהנים. כך כולם ישמחו.

נקודה נוספת היא נושא הרעש.רוב האולמות בארץ לא מתוכננים אקוסטית. זה אומר שגם כאן כדאי לשים לב מראש שהלהקה או התקליטן שבחרתם מצוידים במערכת הגברה ואיש סאונד מיומנים ורגישים לדרישות הקהל. בהקשר הזה, ובכלל – חובה שיהיה איש קשר שאחראי לתקשר עם הלהקה, ודרכו דברים יעברו באופן טוב ויעיל יותר. אבל עוד לפני זה, צריך לשים לב שהאופי הבסיסי של נותן השירות שבחרתם תואם לצרכים שלכם. אולי אתם דווקא אוהבי ווליום היסטרי בחתונות? (זכורה לי חתונה שמחה במיוחד, שבה הזוג חילק כמזכרת מהאירוע אטמי אוזניים לאורחים). בכל מקרה, חשוב לזכור שחתונה היא לא הופעה! יכול להיות שאנחנו מאוד אוהבים לשמוע ג'אז או רוק כבד, אבל לחתונה שלנו זה לא שייך.

יוצאים לשבו"ש

תכל'ס, בחירת להקה היא כמעט כמו לצאת לשבוע ישיבה בשמינית. אתה רואה הרבה ישיבות, שומע על תורת ארץ ישראל, ועל אסוקי שמעתא אליבא דהלכתא, וישיבות הקו... בתכל'ס אתה לא באמת מבין מה כל ההבדלים, ובסופו של דבר הלב מוליך אותך למקום שבו אתה מרגיש בבית.

את הלהקה שניגנה אצלנו בחתונה כך בחרנו. הגענו לאולם, שמענו קצת מוזיקת רקע, והרקדה שלמה שאחריה ידענו שאנחנו לא צריכים לבחור שום רשימת שירים ספציפית לאירוע. מה שאהבנו הלהקה ניגנה. בול.

אז קודם לכול ואחרי הכול, צריך שפשוט תאהבו ותתחברו! זה לזו כמובן, אבל גם ללהקה שתלווה את האירוע שלכם. ניתוחים והבדלים בניואנסים אף פעם לא חסרים, אבל יש משהו באוויר שמכריע בסוף את הכף לטובת הלהקה או התקליטן הנכספים.

ומכאן לטיפים החשובים יותר:

א.      תחשבו מה אתם באמת צריכים באירוע שלכם. איזו מוזיקה תעשה הכי טוב לאירוע? מי קהל הרוקדים שיעשה לכם שמח, ומה הכי מרים אותו? שאלו את עצמכם את השאלות החשובות באמת: מהי שמחת חתונה בעבורנו? מה נכון לנו שיהיה באירוע שלנו? מה מקומה של המוזיקה באירוע? האם למלא חלל, שיהיה 'נעים באוזן' של המוזמנים, האם להקפיץ ו'לדפוק את הראש'? האם אנחנו מחפשים שמחה בעלת גוון דתי/חסידי דווקא, והמוזיקה תהיה המנוף להרים את האווירה לגבהים רוחניים, או שחשוב לנו לשמוע את השירים שמשמחים אותנו ו'עושים לנו טוב' בסך הכול? אולי זו ההזדמנות שלנו להרים הפקה של 'קיסריה' באירוע שלנו - להיות מיוחדים ולהפתיע בלהקה ייחודית ומגניבה, או אולי להפך – זמן ליישר קו עם צו האפנה של הלהקות המבוקשות במגזר?

מתוך השאלות האלה מתבררים הרבה פרטים אחרים:

-          מה עדיף? להקה שמחה וצעירה, אבל לא בהכרח מקצועית, או להקה מקצועית ומנוסה אבל בלי 'נשמה'?

ברור שיש משהו חי ואותנטי בכמה חברים מהישיבה שמנגנים סבבה. אבל בסופו של יום כשמערכת ההגברה מצפצפת, השירים לא בדיוק בטון הנכון, והאווירה הכללית היא של מסיבת פורים בישיבה תיכונית, זה פחות נחמד. וזה רק מתעצם ברגע אחרי שבירת הכוס, כשאתם קולטים שאשכרה עברתם שלב בחיים ברגע זה...

מצד שני - מובן שגם הרכב הגבעטרון או 'צמד רעים' הם אחלה נוסטלגיה, אבל פחות מתקשרים עם קהל רוקדים בני 20. כמו בכל דבר, צריך את האיזון. יש היום לא מעט להקות שרוקדות על שתי החתונות האלו בצורה מצוינת.

מוזיקה היא כלי אדיר, היא מלווה אותנו בכל רגע בחיים, ויש לה הרבה כוחות. בכוחה של מנגינה להרים את האדם ולעורר את הצדדים הרוחניים ביותר שלו, ובכוחה גם לעורר ולתת דרור לפורקן גופני ויצרי. כל אחד ודרכו לחגוג, רק צריך להיות מודעים לכך ולא להיות מופתעים

-          הרכב מלא וגדול או הרכב קטן ומצומצם?

לעתים להרכב גדול יש הרבה מה לתת מבחינה מוזיקלית, מגוון ושואו. צריך רק לוודא שההרכב אכן מיומן ומקצועי, כי אחרת כמות הבלגן עולה ביחס ישר למספר הנגנים.

-          רק מוזיקה חסידית, או גם ישראלי ולועזי?

מעבר לשאלה של 'מה נהוג' ומה מיושר עם קודים מגזריים ו/או הלכתיים שעומדים בבסיס, כאן באמת חוזרת שאלת הדרך שבה אתם רוצים לחגוג את היום המיוחד שלכם.

מוזיקה היא כלי אדיר, היא מלווה אותנו בכל רגע בחיים, ויש לה הרבה כוחות. בכוחה של מנגינה להרים את האדם ולעורר את הצדדים הרוחניים ביותר שלו, ובכוחה גם לעורר ולתת דרור לפורקן גופני ויצרי. כל אחד ודרכו לחגוג, רק צריך להיות מודעים לכך ולא להיות מופתעים מהשילוב שבין אורחים מוזמנים, לכאלה שפחות רצויים באירוע שלנו, כמו מוזיקה מקפיצה מדי, וחומרים כימיים כמו אלכוהול ודומיו.

-          עד כמה חשוב להיות מיוחד ושונה?

נכון, חתונה היא אירוע 'שטאנצי', חוזר על עצמו וצפוי מראש. טוב לחשוב איך הופכים את הרגעים המיוחדים והחשובים למרגשים באמת. הניסיון מלמד שככל שהאירוע אותנטי יותר, ומוזמנים אליו אורחים קרובים באמת וחברים שלא רק לשם נימוס, כך גובר הסיכוי לחופה שקטה ומכבדת, ולריקודים שמחים באמת, ולא משנה הסגנון או הווליום.

בנוסף, טוב לעשות הפרדת רשויות. חתן וכלה יקרים, יש עליכם משא כבד מספיק - להתחתן, הניחו למנהלי האירועים לנהל את האירוע ולמנהלים המוזיקליים לעשות את עבודתם. הניסיון מלמד שהאירועים המתחכמים ביותר (והמתחכמים מדי), בסופו של יום לא נזכרו בהכרח כמוצלחים במיוחד.

-          ואולי בעצם תקליטן?

האמת היא שהמקצוע הזה הוא תעלומה מסוימת. לשם מה צריך שמישהו יעמוד על הבמה ויחליף שירים ברשימת השמעה שלכאורה קבועה מראש?

אבל אין תחליף למענה אנושי. גם כשמדובר בתפירת השירים לאירוע תוך כדי תנועה, והרגשת הקהל תוך כדי האירוע. אם להקה פחות מתאימה לאירוע שלכם, אז תקליטן הוא מענה מצוין.

צריך לזכור כי לתקליטן יש כמה יתרונות. מעבר לחיסכון מסוים בעלויות (בכל זאת מדובר בצוות של איש אחד או שניים ולא של עשרה כמו בלהקות מסוימות), יש גם שירים שאין מה לעשות, תמיד יישמעו טוב יותר בביצוע המקורי. או הרמיקס. או הרמיקס של הרמיקס...

כך למשל גם באירועים שבהם מנגנת להקה מצוינת המתמחה בז'אנר אחד, לפעמים יבחרו לשים כמה שירים שמבוצעים בדיסק/ביוטיוב, כדי לשמר את הביצוע המקורי ולהרים את הרחבה. זה בולט בעיקר במוזיקה עדתית (פרסית, כורדית, תימנית), אבל קורה גם במוזיקה ישראלית.

יתרון נוסף הוא בנושא האקוסטיקה. אולמות חתונה כאמור לא ידידותיים בדרך כלל להרכבים מוזיקליים, אך לרוב ישנה רחבת ריקודים שבה מערכת הגברה המותאמת לתקליטן. למי שמתאים לו, זה גם שיקול.

והעיקר - שיהיה במזל טוב ובשמחה גדולה!

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם