בקצף הלב

7 sabon
רועי אהרוני

עם משימות ההתיישבות והחקלאות נולדה למשפחת קשת משימה חדשה: בניית עתידו של בנם, אלנתן * החזון: מתן מענה תעסוקתי מקומי, בקהילה, לכל בעלי המוגבלויות בבנימין

בין הרי בנימין שוכן לו מפעל הסבונים הקטן 'סבונטו'. מכיוון שבית החרושת המודרני הראשון בארץ לייצור סבון הוקם כבר בשנת 1906, לא ברור מה מעניין כל כך בעוד מפעל קטן לסבונים שהוקם יותר ממאה שנים אחר כך. ובכן, התשובה נעוצה בסיבה שהובילה להקמת המפעל הקטן הזה: אלנתן קשת, בן 19 מבנימין, נער עם תסמונת דאון.

"לפני תשע עשרה שנים, בעודנו גרים בנצרים שבגוש קטיף, נולד לנו אלנתן", מספר אביו, שלמה קשת. "חמש שנים אחרי שנולד הבנו שעלינו לחשב מסלול מחדש. אם עד אז ראינו את משימת חיינו בהתיישבות ובחקלאות בנצרים, הרי שעתה נולדה לנו משימת חיים חדשה.

"ילד עם תסמונת דאון זקוק להמון חיזוקים וטיפולים", מסביר שלמה. "המציאות בנצרים, לצערנו, לא נתנה לנו את האפשרות לטפל במינימום ההכרחי. עזבנו לעיר הגדולה, כוכב השחר", הוא צוחק. "מי שהכיר את המציאות בנצרים, הבין שזה עולם אחר לגמרי".

עם הזמן הטרידו את זוג ההורים המחשבות מה יהיה עם עתידו של אלנתן. "מתברר שבאזור בנימין אין מענה תעסוקתי לאנשים עם צרכים מיוחדים בפרט, ולבעלי מוגבלויות בכלל. בערים יש המון אופציות כאלה, כמו למשל שק"ל, שהוא מפעל תעסוקתי שמעסיק בעלי מוגבלויות. אבל אנשים עם מוגבלויות צריכים לעזוב את בנימין כדי לקבל מענה; בדרך כלל הם גם צריכים להתגורר במקום שהם מועסקים בו, ומעבר מהיישוב לעיר הוא שינוי פאזה משמעותי וניתוק כמעט מוחלט מהבית, מהמשפחה, מהקהילה".

מהפכה קוסמטית

כשהגיע שלמה לבנימין הוא החל לעבוד ב'משק אחיה', ולפיכך הכיר מקרוב את סגולותיו של שמן הזית. ההתאהבות של שלמה בשמן גרמה לו לנטוע כרם זיתים משובח בהרי בנימין, והוא החל לרקוח משמניהם סבונים טבעיים במתכונים מיוחדים, עשירים בבוץ ובמלחים מים המלח.

"העניין של הסבונים התבשל אצלי כבר הרבה שנים", מספר שלמה. "ב'משק אחיה' הייתי אחראי לבניית בית הבד, ולמדתי את הנושא של שמן הזית לעומק. חשבתי: מה עוד אפשר לעשות עם שמן הזית חוץ מלאכול אותו? איך אפשר ליצור מוצרים בריאותיים שמתחברים עם הסביבה בלי להזיק לה, בתעשייה שהיא לואו-טק – ההפך מהיי-טק – תעשייה פשוטה מאוד. זה ישר התחבר לנו עם הסבונים הטבעיים. ב'סבונטו' אנחנו מנסים להשתמש בדברים שגדלים בסביבה – בצמחים שגדלים מסביב או שאנו מגדלים בגידול אורגני, במטעי הזיתים – לקחת את טוב ארץ בנימין".

הכניסה לעולם הסבונים העלתה רעיון במוחו של שלמה – להקים מפעל סבונים שישלב בעלי מוגבלויות, וכך יתפוס שתי ציפורים במכה אחת. כשהיה אלנתן בן 16 הקים אביו את מפעל 'סבונטו' כדי שישמש פתרון תעסוקתי בעבורו ובעבור אנשים אחרים עם מוגבלויות מאזור בנימין.

"החלום הוא להצליח לייצר פעילות שתיצור תעסוקה לכל בעלי המוגבלויות בבנימין", מכריז שלמה. "מהפניות שאני מקבל יש להערכתי עשרות כאלה. אני מקבל המון פניות, ולצערי אני לא יכול לומר לכולם לבוא, כי אין לי די נפח עבודה. בכוונתנו להתפתח לעוד מוצרי קוסמטיקה טבעית-אורגנית, ולייצר עוד מקומות עבודה לאנשים אחרים".

אחד הבחורים שעובד ב'סבונטו' עבר תאונת אופנוע קשה מאוד, ואחרי תרדמת של עשרה חודשים נותר לשבת בכיסא גלגלים עם מוגבלות פיזית וקוגניטיבית קשה. "אביו הביא אותו לבית הכנסת, וראיתי שהוא מניף את יד שמאל בצורה איתנה, בניגוד לשאר חלקי הגוף", משחזר שלמה. "הלכתי לאביו ואמרתי לו: 'יש לי אחלה עבודה בשבילו. הוא יכול לעבוד ביד שמאל בהחתמה של הסבונים'. זה משהו שנותן לו המון סיפוק והנאה, ממש מאיר אותו, וזה בדיוק הרעיון של 'סבונטו'. אנחנו מתאימים לעובדים את המלאכה ואת מספר השעות והימים שמתאימים להם, והם חוזרים הביתה עם משכורת ועם סיפוק והנאה.

"ב'סבונטו' יש כמה מלאכות שמותאמות לבעלי מוגבלויות", מסביר שלמה. "למשל הטבעה של הלוגו על הסבונים, אריזה והדבקת תוויות. התאמנו את המכשירים כדי שאנשים עם מוגבלויות יוכלו לעבוד עליהם. אלו מלאכות חשובות שיש להן תוצאה מידית, והתוצאה המידית משמעותית לבעלי צרכים מיוחדים, שאינם יכולים לחשב תהליכים בעבודה שהם עושים. חשוב שהם יראו את התוצאה באופן מידי".

שלמה לא שיער שימצא את עצמו במפעל לייצור סבונים טבעיים. "לא חשבתי שאתגלגל לזה", הוא מודה, "אבל בסוף מדובר במשהו שמאוד קרוב אליי: גם הניסיון לתת מענה לאנשים עם צרכים מיוחדים וגם רקיחת סבונים. מי שקצת נחשף לשיטת הייצור המעניינת והעתיקה הזו, מבין שמדובר בבישול, ברקיחה מאהבה".

היום אין מרכז תעסוקתי לאנשים עם מוגבלויות בבנימין, ואלנתן נמצא ברוב השבוע בגוש עציון במקום שנקרא 'גבעות'. "גבעות הוא יישוב שנמצא ליד בת עין והוקם כדי לשתף שיתוף מלא בקהילה אנשים עם מוגבלויות", מספר שלמה. "הם משתלבים שם בצורה מדהימה. זו מסגרת לימודית שמחנכת אותו לעצמאות ולעבודה בצורה מקצועית מאוד. אנחנו מאוד רוצים שמשהו כזה יהיה גם במסגרת הקהילתית של בנימין. הניתוק מאלנתן, שנמצא בגוש עציון, הוא ניתוק לא פשוט, לא מבחינתנו ובטח שלא מבחינתו".

מאחר שבינתיים אין בבנימין פתרון כולל לאלנתן ולעשרות בעלי צרכים מיוחדים אחרים, אולם זה לא מפריע לשלמה לחלום שיום אחד עוד יהיה. "בעתיד אני מקווה שעל בסיס 'סבונטו' נוכל להקים מרכז תעסוקתי טבעי ואורגני", הוא אומר. "אני חולם להקים בבנימין יישוב בסגנון של 'גבעות', שיותאם לשילוב בעלי מוגבלויות בקהילה, ו'סבונטו' תתפתח למוצרים טבעיים, שהם בריאים לגוף ולנפש ואינם מזיקים לסביבה, ותוכל להיות מרכז התעסוקה שלהם".

עד שזה יקרה, מפעל 'סבונטו' מעסיק את אלנתן (בסופי שבוע ובחופשים) ועוד כמה מאנשי בנימין, מציע את תוצריו באינטרנט ומפעיל מרכז מבקרים של המקום, שבו מספרים לקהל את סיפורו המיוחד של המפעל הקטן.

"לאלנתן יש חסימה ביכולת המילולית הפשוטה, אבל הגוף שלו יודע ליצור מעקף ולאפשר תקשורת שאינה מילולית", מספר שלמה. "קשה לפעמים לדעת מה הוא מרגיש. אני יכול להגיד בוודאות שכאשר אלנתן עובד בחופשים, ותיירים רבים מגיעים לבקר במרכז המבקרים ולקנות סבונים, הוא אורז להם את מה שהם קונים ומתמלא שמחה עצומה".

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם