יוטיוב מהדרין

m 3 jewtube

יוזמה חדשה מבית 'הידברות' מסננת את המוזיקה היהודית שביוטיוב ע"י סינון אנושי.

נדב גדליה

קשה מאוד לסנן אתר כמו יוטיוב המכיל תכנים סותרים בכפיפה אחת ואשר מתעדכןבמיליוני שעות צפיה חדשות מידי יום. מאידך מדובר כבר מזמן בכלי האזנה בסיסי חוצה מגזרים. תוסיפו לזה את העובדה שמערכת בינה מלאכותית הבנויה על חסימת תכנים המכילים מיליםבעייתיות לא יכולה ממש לשלוט בתכני וידיאו שאי אפשר 'לקרוא' כטקסט ותקבלו קבוצה קטנה יחסית של משפחות שהחליטו לוותר לגמרי על יוטיוב והרבה אחרות שבחרו בלית ברירה להתיר את הרצועה ולשחרר את היוטיוב לילדים. כי מה, לא נשמע שירים? לא נהנה מיבול ההופעות החיות שנמצא ברשת? איך נשמע מוזיקה לקראת שבת? קשה לוותר על התענוג שבנוחות היוטיובית גם אם ידוע מראש שבדרך אל האושר צריך להיתקל בפירסומות והצעות לסרטונים עם תמונת תצוגה מוקדמת שלא היינו תולים כפוסטר אפילו בחדר הכביסה.

אתר 'הידברות' לקח על עצמו את המשימה כדי שמי שמקפיד על צפיה בתכנים ראויים בלבדלא יצטרך לוותר על היוטיוב או לעגל פינות באופן יומיומי בניגוד לערכיו, גם אם מדובר רק במספר שניות של 'מעבר' עד לשירי הקודש.

לצורך העניין הרימו ב'הידברות' את 'מוזיקה יהודית 24\6' - פרוייקט סינון יוטיוב אנושי הכולל עבודת נמלים של סינון קפדני וברירת סרטוני מוזיקה ראויים בלבד מתוך אינספור קליפי יוטיוב. באתר החדש מוצגים אך ורק סרטונים שכל אם יהודיה בשביס תחתום עליהם.ישנה אפשרות חיפוש וישנם פלייליסטים מוכנים של מוזיקה, הופעות חיות וסרטונים שאפשר לתת לילדים לצפות בהם ולהיות רגועים לגמרי בכל הנוגע לקפיצת תכנים שמציגים ערכים הפוכים לגמרי ממה שהתכוונו אליהם ולחסוך את אי הנעימות ההורית המוכרת מ'פתחתי לילדים חנן בן ארי ומצאתי אותם אחרי שעה מול קליפ של טופאק'.

עשרות אמני מוזיקה יהודית נמצאים כבר באתר החדש המתעדכן כל הזמן בחומרים חדשים. קרוב ל-7,000 שירים וקליפים יהודיים מכל הזמנים ומכל הסגנונות נמצאים באתר החדש.

"הגענו לפינות הכי נשכחות", מספר דודו כהן (38) מנהל האתר."כמובן שמעבר לאמנים הבולטים היום – ישי ריבו, אהרון רזאל, חנן בן ארי, אביתר בנאי וכו' – ישנם אינספור ז'אנרים: חסידי, פיוטים, תימני, קלאסיקות, מזרחי".

איך זה עובד מבחינה טכנית?

"השירים עצמם הם הטמעות של יוטיוב באתר. כלומר, זה עדיין יושב ביוטיוב. אבל המעטפת היא שלנו. הפלייליסטים תמיד יהיו מוגנים. בנוסף לכך, פיתחנו מערכת ש'שואבת' ערוצים שלמים מיוטיוב, ומזינה את השירים לאתר באופן חצי אוטומטי. כלומר, אם מחר יונתן רזאל יעלה שיר חדש ליוטיוב שלו – השיר מיד יגיע אלינו לאישור. ואחרי שנאשר, גם הוא יצטרף לפלייליסט של רזאל. הצפיות יירשמו ביוטיוב המקורי שלו, אנחנו רק מספקים מעטפת כשרה ומסוננת יותר. הרבה יותר".

"באתר ישנם גם אמנים לאו דווקא דתיים, כמו שלמה ארצי, יהורם גאון וקובי אפללו, שיש להם כמות מעניינת של שירים יהודיים".

לפי מה אתם בוחרים מה להכניס ומה לא?

"שירי אהבה ישירים לא נכנסים. שירים שאינם ברוח היהדות, גם כן לא יעלו. בקליפים, מספיק שיש שנייה אחת בעייתית, נניח עם אישה שלא לבושה בצניעות, כדי שנוותר על השיר. כך ויתרנו, בצער רב, על 'האמת' של שלמה ארצי וישי ריבו".

אז נכון, יש עוד עבודה רבה לעשות והאתר לא יתאים למי שחפצה נפשו בשירים הישנים של אהוד בנאי שאינם מוגדרים 'מוזיקה יהודית' ומי דיבר על הלהיט 'מי שמאמין'של אייל גולן או העתיקים של הביטלס. לא פשוט להיות יוטיוב מוזיקה פשוט כשר למהדרין ועדין מדובר בבשורה לחובבי מוזיקה יהודית שמוכנים לוותר מראש על תכנים מסויימים למען שקט נפשי.

'הידברות', כיאה לאתר יהדות - מתמקד בגרעין הדתי שאפשר להגדיר אותו תורני יותר, כאלה שמקפידים על האזנה לרדיו 'קול חי' ושירי יהדות.כל הייתר יאלצו ליישר קו עם תכני האתר היהודיים או להמשיך להתעסק עם סגירת קליפים קופציםביוטיוב הרגיל. הפרוייקט מבורך ונותן מענה חלקי וחשוב, אך כזה שמותיר מצד שני ציבור רחב מספיק שלא יהיה מוכן, כמו בשנות התשעים, לזרוק את הטלויזיה מהבית ולוותר בדרך על צפיה בחיים יבין.

מגוף כמו 'הידברות' שהוקם ביסודו כדי להפיץ יהדות אי אפשר לבקש רמות סינון שונות שיאפשרוגם, למשל, למי שחפצה נפשו לשמוע את 'כביש החוף' להאזין לשיר ללא הקליפ. אבל ב'הידברות' מאמינים בהאזנה למוזיקה יהודית בלבד והרימו בינתיים קצהו הלא מבוטל של פיתרון.הלוואי וגוף מסחרי כזה או אחר היה מציע רמות סינון שונות גם למאזיני מוזיקה עבריתשאינה מוגדרת 'יהודית' או פלייליסטים לחובבי פופ ישראלי עדכני ואתה יודעים מה? בלי להיכנס לעובי סוגיית ההאזנה למוזיקה עצמה - דיי ברור שהיו כמה חבר'ה דתיים ואפילו חילוניים שהיו שמחים אם היה אתר שהיה מאפשר להם לשמוע אפילו מוזיקת גוועלד לועזית,בלי לספוג בלית ברירה את הקליפים הבנאלים והיצריים שמלווים לא פעם את השירים הללו.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם