לשמור על ארומה

m 2 aroma

האלמונים שפגעו בקירות המצודה בשומרון לא ניסו לשדוד עתיקות. הם ביקשו לפגוע בזיקה היהודית המתעוררת למקום, שמוזכר כבר בספר שופטים ושימש גם את החשמונאים. מומחים מזהירים ממגמת הרס מדאיגה של אתרים ביהודה ושומרון, כחלק מהמאבק הערבי על השטח

ארנון סגל

דביר רביב, אחד ממותגי הדרכת הטיולים במחוזות השומרון, סייר בשבוע שעבר עם קבוצה בג'בל עורמה, ארומה בשבילנו. זהו אתר עתיקות יהודי חשוב – גם אם לא מוכר – מדרום לאיתמר שבשומרון. הוא הצטער מאוד לגלות שמישהו ממש התאמץ לפגוע בעתיקות המקום בימים שקדמו לביקור, והשחית קטע מהביצור הדרומי של המבצר החשמונאי על התל העצום – קיר ששבועיים קודם לכן עוד ניצב על עמדו.

ארומה, על פי ספר שופטים, הייתה העיר שבה בחר אבימלך בן גדעון להתגורר – כנראה בשל היותה גבעה נישאה ומבוצרת. ממנה ניסה להשליט את מרותו על השומרון, ממנה יצא להחריב ולשרוף את שכם, וממנה יצא גם אל מותו בתבץ, כשאישה רוצצה את גולגולתו בפלח רכב.

יותר מאלף שנים אחר כך נשאו גם שליטי בית חשמונאי את עיניהם אל הגבעה הזו. המלך ינאי, ככל הנראה, היה זה שהקים כאן מבצר אדיר – ואותו הרחיב לימים גם הורדוס. אחד הביצורים שהוסיף הורדוס הוא זה שהוחרב בשבועות האחרונים. הסיבה להקמת המבצר כאן הייתה העובדה שבנקודה הזו עבר קו הגבול בין ממלכת החשמונאים לבין תחומם של השומרונים. בין שרידי המבצר נמצאו בשנים האחרונות, ודווקא בשל פריצת דרכים בלתי חוקית בידי הפלשתינים, 11 בורות מים אדירים בדומה לאלו שבנו החשמונאים בסרטבה ובמצדה. אחד הבורות מיועד להכיל 3,000 מ"ק מים. מצאו כאן בין השאר תשעה מטבעות מימי שמעון החשמונאי, יוחנן הורקנוס ואלכסנדר ינאי.

אבל ארומה הייתה עיר מבוצרת עוד בימי הכנענים. שרידי החומה העצומה שבנו כאן עוד מצויים באתר. מהעמק שתחתיה העיר נראתה אז כה גבוהה ובלתי חדירה, עד שאפשר להבין מה חשו המרגלים כשסיפרו למשה על אודות "ערים גדולות ובצורות בשמים" (דברים א, כח) אשר ראו בכנען.

בעבר סירב צה"ל לאשר סיורים של יהודים בתל, המצוי בשטח B (בשליטה אזרחית פלשתינית אך באחריות כוחות הביטחון הישראליים). באחד המקרים, בשנת 2009, נעצרו מטיילים יהודים שהעפילו אל ראש הגבעה של ארומה למרות התנגדות הצבא, אולם התעקשות המטיילים היהודים הביאה את הצבא לאפשר ליהודים להגיע הנה. דביר רביב רואה בטיול ההוא לארומה ציון דרך שריכך בהמשך את יחס הצבא לטיולים ביהודה ובשומרון בכלל. כיום, לדבריו, הצבא מאפשר לתאם ביקורים בארומה ומשתף פעולה עם סיורים יהודיים ביו"ש ככלל.

ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון שאנשיו פוקדים מעת לעת את התל, משוכנע שההרס נעשה במקרה הזה בכוונה תחילה בשל הזיקה היהודית המחודשת למקום הזה: "זה לא סתם ונדליזם, יש למעשה הזה הקשר לאומני. אני לא מאלו שנוהגים לחדד את העימות בין יהודים לערבים בכל עניין, אבל כאן רואים שמישהו עבד קשה כדי לשבור קירות נמוכים שלא פשוט להרוס. להבנתי, במקומות שבהם הערבים מרגישים שליהודים אכפת מהעתיקות, הם הורסים בכוונה תחילה. לאחרונה אכן קיימת התעניינות יהודית סביב המקום הזה.

"גם לא מדובר בשוד עתיקות, שזו הבעיה העיקרית בתחום הארכיאולוגי ביהודה ושומרון, והוא מתרחש במאות אתרים בכל לילה. מדי עשר דקות מוחרב אתר, אבל ההרס בארומה לא נעשה במטרה למצוא עתיקות. כך לא נראה שוד עתיקות. במקרה הזה סתם שברו את הקיר. בשוד עתיקות חופרים בורות לאורך הקירות.

"אני לא מכיר הרבה מקרים כאלה שהערבים הרסו בכוונה עתיקות יהודיות, אבל לפני כארבע שנים בוצעה השחתה דומה לזו של ארומה ביריחו, כשערבים שברו בכוונה תחילה חלקים מארמונות הורדוס. גם שם זה קרה אחרי שחזרנו לטייל במקום. עד אז הארמונות לא הפריעו להם. במקרה של הארמונות נגרם נזק משמעותי מאוד. אפשר אמנם לשקם אותו, אבל מדובר בבכייה לדורות. גם במקרה של ארומה, אגב, עוד אפשר לשקם".

רוזנטל הוצב בארומה במארב במסגרת מילואים לפני יותר מ-15 שנה, בראשית 2002, במטרה לתפוס חוליות ירי שניסו לפגוע בנוסעים בכביש המוביל מצומת תפוח לכיוון הבקעה. למארב נטל עמו ספרים על עתיקות השומרון, ובלי שידע קודם לכן דבר על חשיבות התל שעליו הוא מצוי, הבין לפתע ש'מבצרה של עורמה' שעליו הוא קורא בספר איננו אלא המקום שבו הוא ניצב ממש כעת. תל ארומה היה גם המקום שבו טיילו ילדי אלון מורה בשנת 88' כשהותקפו בידי ערביי ביתא, טיול שבמהלכו נהרגה בת היישוב תרצה פורת הי"ד.

דביר רביב מתאר את ארומה כמקבילה מבחינת חשיבותה למצדה. "זה אתר שגדול פי שלושה מהסרטבה, אבל אם יימשך שם הרס העתיקות, התנכלות מכוונת על רקע ריבוי הסיורים היהודיים שם, לא יישאר כאן שום דבר".

"הבעיה היא שאף אחד ברשויות החוק לא יעשה כלום במקרה הזה", מתוסכל גם רוזנטל, "כי מדובר בשטח B. הרשויות טוענות שאין ביכולתן לעשות דבר מכיוון שמבחינה חוקית אין לישראל כל סמכות שם. ואני עונה על כך: תארו לכם שהיו הורסים בית כנסת קדום באירופה – האם ישראל הייתה שותקת על כך? אז גם אם אין לכם סמכות לטפל, אל תשתקו. תצעקו, תתלוננו, הביעו מחאה".

דביר רביב, שחשף את הפגיעה באתר, מתאר את מבצר ארומה כמקביל מבחינת חשיבותו למצדה. "זה אתר שגדול פי שלושה מהסרטבה, אבל אם יימשך שם הרס העתיקות, התנכלות מכוונת על רקע ריבוי הסיורים היהודיים שם, לא יישאר כאן שום דבר"

ירון רוזנטל, מנהל ביס"ש כפר עציון: "רואים שמישהו עבד קשה כדי לשבור קירות נמוכים שלא פשוט להרוס. להבנתי, במקומות שבהם הערבים מרגישים שליהודים אכפת מהעתיקות, הם הורסים בכוונה תחילה. לאחרונה אכן קיימת התעניינות יהודית סביב המקום הזה"

ארומה, על פי ספר שופטים, הייתה העיר שבה בחר אבימלך בן גדעון להתגורר – כנראה בשל היותה גבעה נישאה ומבוצרת. ממנה ניסה להשליט את מרותו על השומרון, ממנה יצא להחריב ולשרוף את שכם, וממנה יצא גם אל מותו.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם