טיול קיץ

m 8 tiyul

 

עודד פורת, מדרשת הגולן

אין כמו לעלות לגולן לטיול קיצי, גם במסלולים המוכרים וגם באלה הנסתרים יותר. שניים מאלה הידועים פחות מוגשים לפניכם, צוננים ונעימים
 

"שביל הגולן", הנמתח לאורך 120 קילומטרים מיער מבוא חמה שבדרום ועד לקופות אתר החרמון בצפון, הוא מעין "אח קטן" לשביל ישראל הגדול והארוך. את השביל הכשירו לפני כעשר שנים, בשנת הארבעים להתיישבות החדשה בגולן. עונתו היפה ביותר של רוב השביל היא אמנם האביב, אך אפשר למצוא בו נקודות מעניינות בכל ימות השנה.

 

אחת כזאת היא נחל סָמָך העליון. המקטע שעליו אנו מדברים מתחיל מתחנת השאיבה בסמוך למאגר רוויה, הסמוך למושב נטור. שביל הגולן, המסומן בצבעי ירוק, כחול ולבן, הולך לאורך הגדה של נחל סמך כשהנחל מתחיל להתחתר ולהפוך לחצי-קניוני. כעבור כשעה של הליכה נגיע לאתר ייחודי בדמות גבעה טרשית, זהו "הוונטיל" [אא1]- שריד של צינור הזנה געשי קדום. צינור הזנה הוא הצינור שדרכו עולה המַגְמה מבטן האדמה ופורצת מלוע הר הגעש. כאן עמד בעבר הר געש, והוא התבלה עם השנים ושרד ממנו רק הצינור המרהיב הזה שמקשט את נחל סמך בפרט גיאולוגי מיוחד. היזהרו מאוד בנקודה הזאת, שכן אתם סמוכים למצוק.

 

לאחר שהשבענו את מבטינו נמשיך לרדת בזהירות עד לחציית הנחל בנקודה קסומה שבה צמחיית הנחלים מכסה כמעט לחלוטין את פני השטח. עוד הליכה קצרה ואנחנו צופים על גשר אבן מיוחד במינו. הגשר נבנה בידי הסורים כחלק מ"פרויקט ההטיה" שבו ניסו במהלך שנות השישים להטות את מי הירדן אל עבר הירמוך. הפרויקט לא צלח ומה שנשאר ממנו הוא כמה דרכים, מנהרות והגשר היפה הזה העשוי אבני בזלת מסותתות. תחת הגשר ישנן ברכות טבעיות מרהיבות ולא עמוקות. עוד מעט נגיע לסיום המקטע, העפלה של כחצי שעה בדרך הלבנה עד שנגיע למרגלות העגורן הצהוב שמראה את מקומו של בית הכנסת העתיק של אום אל קנאטיר ("אם הקשתות"). כדי להגיע לאתר המיוחד הזה נסטה משביל הגולן אל שביל המסומן שחור ושם נסיים את מסלולינו.

 

שימו לב להצטייד בהרבה מים שכן הגולן חם מאוד והאדמה הבזלתית פולטת אף היא את חום הקיץ. עדיף ללכת בשעות מוקדמות של היום או בשעות אחר הצהריים, ובשעות החמות ליהנות בברכות הקרירות.

 
אל חלוץ המעיינות המשופצים
 

מעיינות הגולן ידועים כבר לרוב, והם בוודאי חלק מ"המנוע התיירותי" של הגולן. אנו נמליץ על "חלוץ" המעיינות המשופצים - מעיין שוירח[אא2], שכל כולו פרויקט של איש אחד, ירח [אא3]פארן שמו. ירח, חבר קיבוץ האון השוכן על שפת הכנרת, הרבה לשוטט באזור הקיבוץ ובמורדות הגולן.

 

לאחר שרפה שהתרחשה באזור עין שורירה, הנקרא כיום עין שריר, גילה ירח ברכת השקיה ישנה. שרידי הברכה מספרים סיפור היסטורי מעניין ולא ידוע: במקום שבו שוכן קיבוץ האון שכן לפנים יישוב בשם א-סמרה. את היישוב אכלסו תושבים בהאים, בני אותה דת קטנה שהתפלגה מהאסלאם השיעי, ומפורסמת בגלל הגנים המרשימים הנמצאים בעיר חיפה. קרקעות האזור היו בבעלות עבדול בהא, בנו של מייסד הדת הבהאית, והוא שיכן על הקרקעות את בני עדתו. לאחר מלחמת השחרור, אף שהאזור עבר לידי מדינת ישראל הצעירה, נשארו בני הכפר במקומם.

 

ב-4 באפריל 1951 החליטה ממשלת ישראל לממש את ריבונותה באזור אל-חמה (חמת גדר) כחלק מהסכמי הפסקת האש שנחתמו לאחר מלחמת השחרור. לטובת העניין נשלחה מחלקת חיילים ושני שוטרים אל האזור. במהלך הנסיעה נורתה לעבר כלי הרכב אש סורית ושבעה חיילים נהרגו. הרכב השני הצליח להסתובב ולעזוב את האזור. האירוע הזה, שנודע בשם "תקרית אל-חמה", גרם לשתי תגובות ישראליות. הראשונה הייתה פעולה ראשונה של חיל האוויר נגד הסורים מאז מלחמת השחרור, והשנייה הייתה גירוש 300 תושבי הכפר א-סמרה.

 

את אותה ברכה שמצא ירח בנו תושבי הכפר להשקיית הגידולים החקלאיים שהיו בסביבה. הברכה הייתה במצב בלתי שמיש לחלוטין כשהתגלתה בשנת 1999. ירח פינה את הצמחייה העבותה, ניקה את הברכה, שיפץ את הקירות ההרוסים, ובסיוע קק"ל גם אטם את הברכה. אחרי כל זאת הוא שיפץ את האזור שמסביב לברכה, נטע עצי פרי והכשיר את כל השטח לישיבה נוחה ונעימה בפינת החמד הזו. כל מה שנדרש מהמבקרים במעיין הוא שמירה על הניקיון, ולקחת את האשפה.

 

מגיעים למקום על דרך לבנה מיער מבוא חמה המסומנת ירוק. הולכים עד לשורת אבנים גדולה היוצרת מעין מדרגה מפני סחף קרקע, ומעליה נראה פתח להולכי רגל בגדר בקר. בנקודה זו ישנו גם סימון שבילים לבן ("שקוף") היוצא מסימון השבילים הירוק. זוהי הנקודה המוליכה אל המעיין, ובנקודה זו גם בעלי רכב השטח ייאלצו להיפרד ממנו. נראה את שלט האבן המכריז על "עין שוירח" - חיבור שמו של ירח פארן ושמו הערבי של המעיין. מכאן בדרך הולכי רגל ברורה, נינוחה וקצרה נגיע אל הברכה. מומלץ מאוד להישאר כאן בשעות בין הערביים, עת השמש שוקעת מעבר להרי הגליל ולכנרת כחולת העין.

 

מדרשת הגולן עורכת כנס באולם וואהל שבאוניברסיטת בר אילן לרגל 50 שנות התיישבות בגולן. הכנס בסימן נוסעים ומסעות, ובין המרצים יהיו המזרחן ד"ר גיא בכור, הארכיאולוג פרופ' חיים בן דוד ועוד.

 

לפרטים נוספים: 052-8109716


 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם